GondolatOK Czippán Anettel podcast sorozatunk első részében Dr. Almási Kitti tanácsait hallgathatjátok meg arról, mik az alappillérei egy sikeres párkapcsolatnak. De azt is elárulja, mikor érdemes kompromisszumot kötni a párunkkal súrlódás esetén és miből ne engedjünk semmiképp, amikor párt választunk.
Debütál a Life&Body Magazin új podcast sorozata, a GondolatOK Czippán Anettel! 6 héten át hetente egy új résszel jelentkezünk a magazin Spotify és Apple Podcast csatornáján, az első epizód vendége Dr. Almási Kitti! Kövess minket, hogy ne maradj le az új részekről!
Máshol hallgatnád? Irány a Spotify és Apple Podcast csatornánk!
Dr. Almási Kitti szerint a párkeresés manapság szinte népbetegség, egy olyan kiterjedt probléma, ami gyakorlatilag az összes korosztályban megjelenik. Kitti ennek okát abban látja, hogy borulékonyabb lett a rendszer. Vagyis bár régebben nagy feltűnést keltett, ha valakik elváltak – és emiatt az emberek inkább benne maradtak a kapcsolatban különböző eszközökkel, csak hogy a „halmaz részei” maradhassanak – mára a válás lehetősége, társadalmi elfogadottsága megnőtt. Ez szabadságot adott a pároknak, ugyanakkor a folyamat mostanra túlfutott és elterjedt a „ha nem működik, ne erőltessük” szemléletmód a kapcsolatok terén.
Van-e kiút ebből? Miért illúzió csupán, hogy végtelenek a lehetőségeink párkeresés terén? Miért gondolja azt sok nő, hogy az ő kedvéért majd megváltozik a párja? Milyen kérdéseket tegyünk fel, ha egy látszólag feloldhatatlan ellentétbe ütközünk a társunkkal? Az adásból kiderül!
Az adás legfontosabb gondolatai Dr. Almási Kittitől
- Nehéz megtalálni egy konfliktusokkal terhelt kapcsolatban, hogy van-e még egy nekifutási lehetőségünk. Meg tudunk-e még újulni egy kapcsolatban, vagy már csak feláldozzuk az életünket arra, hogy egy nem működő dolgot erőltessünk.
- „Lötyögésre” alkalmas párt igen, de társat találni korántsem egyszerű. Ha egy szórakozóhelyen vagy online társkeresőn nagy érdeklődést is váltunk ki, gyorsan kiderül, hogy ez csak illúzió, nem valódi alternatív lehetőség.
- Sokszor annyira ráfókuszálunk a hiányzó vagy rosszul működő dolgokra, amiket az előző kapcsolatból cipelünk magunkkal, hogyha a következő társ ezeket másképp produkálja, akkor figyelmen kívül hagyjuk a vészcsengőket.
- Ego dominált időszakot élünk, amikor az emberek a visszajelzésekből táplálkoznak, ezért a párkeresők ráálltak arra, hogy kielégítsék a másik igényét. Tudják, hogy mit szeretne halllani a másik és azt azonnal odaadják neki.
- Az online társkeresés korában annyira éhesek vagyunk a figyelemre és elismerésre, hogy pusztán az, hogy valakit érdekel, hogy létezünk és kérdez afelől, hogy pl. hogy aludtunk, mi a napi programunk, függőséget okoz. Hajlamosak vagyunk azonnal elhinni, hogy szeretjük a másik embert.
- Sok nő elhiszi, hogy ő képes lesz valós változást elérni a férfiben. Ez valószínűleg abból a megfigyelésből fakad, hogy kitartó duruzsolással bizonyos apró dolgokra valóban rá tudjuk venni őket, de a kettő nem összekeverendő.
Dr. Almási Kitti szerint:
- Amíg az emberek azért vannak a másikkal, hogy ők maguk jobban érezzék magukat, és menekülőutakat gyártanak arra az esetre, ha sérülnek egy kapcsolatban, addig nem lesz a kapcsolatoknak olyan mélysége, amiben tényleg egymásra találnak a felek.
- A sikeres párkapcsolat egyik alapköve a korrektség. Azt érdemes átgondolnunk, hogy úgy éljük-e az életünket, hogy a párunk bármikor belenézhetne egy képzeletbeli varázsgömbbe, ami megmutatja, éppen mit csinálunk, kivel, mivel, hogyan beszélünk.
- A jó csiszolódás az, amikor azt érezzük, hogy az identitásunkat, a személyiségünk magját, alapelveinket meg tudjuk tartani. A rossz kompromisszum az, amikor azt gondoljuk, hogy nem lehetünk önmagunk egy helyzetben ahhoz, hogy elkerüljük a konfliktust.
- A jó beszélgetésekhez az kell, hogy ne az legyen a szemünk előtt, hogy a másiknak biztosan velünk van a baja, mert a saját félelmeinkre alapozva nem tudunk jó beszélgetéseket folytatni.
- Két jó folyamat zajlik most egyidőben a nők és a férfiak között, de mégis összecsap a kettő. Nagyszerű, hogy a nők egyre kevésbé kiszolgáltatottak, és az is, hogy a férfiak is mernek érzékenyek lenni, de paradigmaváltásban vagyunk. A régi már nem jó, az új rendszer még nem forrta ki magát, a „senki földjén járunk” ilyen szempontból.
- Sokszor a párkapcsolatban is csak tűzoltásként kezdenek dolgozni az emberek magukon vagy a párkapcsolaton, de az igazi megelőzés az lenne, ha az emberek akkor fektetnének időt és energiát az önismeretbe, amikor még nem köteleződnek el. Így sokkal kevesebb mellényúlás lenne.
Főkép fotók – Czippán Anett: Molnár Zsolt , Almási Kitti: Nánási Pál