• Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!
Life & Body
Advertisement Banner
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Life & Body
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
Life & Body

Edzés terhesség alatt? Tedd-ne tedd lista kismamáknak

Szerző Bogár Orsolya Erika (Solya)
2023.08.28.
0
Megosztás a FacebookonMegosztás a Twitteren

A várandósság időszakában a nők számtalan változáson mennek keresztül úgy fizikai, mint lelki szinten. Egyre többen beszélnek róla, hogy az edzés terhesség alatt is fontos, ha kismamaként is fittek és aktívan szeretnénk maradni. Persze van, amire ilyenkor még fokozottabban kell figyelni: összegyűjtöttem mit érdemes és mit nem tanácsos megtenni, ha a terhesség ideje alatti mozgásról van szó.

A magyar nyelvben néhány fogalmi érdekesség is övezi ezt a témát. Én személy szerint a terhesség szót kerülöm, hiszen a várandósság kedvesebb, pozitívabb gondolatokat ébreszt bennem. Elgondolkodtató, hogy a magyar nyelvű Google keresések között majdnem hússzor annyi keresés irányul a ‘terhesség’ szóra, mint a ‘várandósság’-ra. Mivel célom, hogy minél több nőhöz eljussanak ezek az információk, a gyakrabban használt fogalmat is fogom használni az írásban.  

 

Szerencsére ma már orvosi, egészségügyi, és az edzéssel kapcsolatos szakmák képviselőinek körében is egyre több szó esik arról, hogy az edzés terhesség alatt milyen pozitív hozományokkal jár. Ha belegondolunk, kellő fittség nélkül kihordani és világra hozni egy gyermeket olyan, mintha nulla felkészüléssel futnánk maratont. Érdemes azonban fontolóra venni néhány dolgot, hogy valóban szép emlékként tekinthessünk majd vissza a várandósság időszakára.  

Ezek isérdekelhetnek

szív világnapja

Így őrizd meg szíved egészségét! A kardiológus válaszol

2023.09.24.
női ciklus

Így használd erőforrásként a ciklusodat!

2023.09.19.
rúdtánc

„A rúdtánc nem csupán egy kemény sport, hanem művészet és egyfajta önkifejezés is egyben” – Fehér Emesével, a sportág úttörőjével beszélgettünk

2023.09.17.
Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

2023.09.16.
Továbbiak

edzés terhesség alatt Így lesz biztonságos az edzés terhesség alatt 

Ne tedd: az edzés teljes elkerülése, a mozgás minimális szintre redukálása 

Tedd: légy fitt kismama és éld meg a testi aktivitás pozitív hatásait (pl. hormonális, testi-lelki egyensúly, vizesedés esélyének csökkentése)!  

Számos amerikai szervezet (pl. Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada’s (SOGC) and the Canadian Society for Exercise Physiology (CSEP) ) alaptézisként határozza meg, hogy amennyiben nem áll fenn kontraindikáció (azaz olyan egészségügyi indok, mely alapján eltanácsolnak az edzéstől), végezzünk fizikai aktivitást a várandósság ideje alatt (is).  

Ez átlagosan heti 150 perc mérsékelt fizikai aktivitást jelent, amely minimum heti 3 alkalom mozgásos tevékenységből adódik össze.  

Tiszteld a határaidat! 

Ne tedd: Ne told túl az edzést 

Ne most akarj maxokat dönteni, bármennyire is nehéz, ha akár él-, akár hobbisportolóként rendszeresen a határaidat feszegetted az áldott állapot előtt. Később lesz még időd erre!  

Tedd: Válaszd meg jól a terhelést, és mindig a jóleső mozgás határán belül eddz!  

Ez a 9 hónap elsősorban a te és a magzatod jóllétéről szól, így általános irányelvként elmondható, hogy egyéni körülményektől függően könnyű/közepesen erős terhelésekkel dolgozz!  

edzés terhesség alatt 

Fotó: Pexels

Eddig nem mozogtál? Kezdd el most! 

Ne tedd: Ha eddig nem mozogtál rendszeresen, akkor se hidd el, hogy ennek így kell maradnia! Téves az az elképzelés, hogy veszélyes az edzés terhesség alatt, amennyiben előtte kevésbé éltél aktív életet.  

Tedd: Ha teljesen inaktív életet éltél, és most szeretnél elkezdeni mozogni, akkor először a hétköznapi aktivitási szintedet növeld pl. sétával. Majd keress fel szakembert, aki személyre szabottan segít neked abban, hogy biztonságban, örömteli edzésekkel lehess fitt kismamaként is önmagad legjobb verziója. A biztonságos és hatékony edzés terhesség alatt is kivitelezhető.  

edzés terhesség alatt 

Fotó: Shutterstock

Figyelj a tápanyagbevitelre!  

Ne tedd: a kettő helyett enni nem jelenti azt, hogy az eddigi tápanyagbeviteledet duplájára növeled!  

Tedd: érdemes szem előtt tartani, hogy a várandósság hónapjaiban körülbelül mennyivel növekszik meg átlagosan a női test energiaigénye. Természetesen az aktivitási szint és a metabolizmus egyénileg is befolyásolja,  

Ökölszabályként elmondható, hogy a várandósság első harmadában ez nem jelent többet, mint 150 kalória energiatöbblet. A második és harmadik trimeszterben tovább növekszik ez az igény, de a legextrémebb esetben is ritkán jelent többet, mint 400 kalória. Ez egy plusz kisétkezéssel lehet egyenlő.  

Ezek átlagos számok, természetesen mindez függ a várandós nő egyéni paramétereitől, az áldott állapot előtti testtömegétől, aktivitási szintjétől, metabolizmusától, anyagcsere profiljától is. 

edzés terhesség alatt 

Fotó: Pexels

Ezt a mozgásformát kerüld – és ezt csináld helyette  

Ne tedd: Főképp az első trimeszterben, de a prevenció miatt (pl. ízületvédelem) az esetek többségében nem ajánlottak az ugrálással, szökdeléssel járó sportok és a magas intenzitású futás.  

Tedd: A különböző eszközökkel végezhető erősítő-feszesítő edzés (rugalmas ellenállással, trx-el, saját testsúllyal, különböző súlyokkal) a megfelelő gyakorlatokkal és terheléssel biztonsággal végezhető.  

A kardio jellegű mozgásokról sem kell lemondani, hiszen a megfelelő eszközökkel és ésszerű időtartamban és intenzitással végzett kardio edzés jótékony hatású (pl. vizesedés megelőzése, hormonális egyensúly) Legyen szó ellipszis trénerről vagy gyaloglásról, hallgass a testedre és közepes intenzitással végezd a mozgást.  

További előnyökkel járhat, ha az edzés terhesség alatt tartalmazza a speciális, kismamák által is végezhető jógát (vagy bizonyos ászanákat). Nyújtásként főleg dinamikus nyújtással (csípőnyitások, gerinc mobilizálás, felsőháti gerincszakasz rotáció), valamint a medencefenék izmainak gyakorlataival szintén hozzájárulhatunk mind a fájdalmak elkerüléséhez, mind a szülés utáni regeneráció felgyorsításához.  

edzés terhesség alatt 

Fotó: Pexels

 Fontos azonban, hogy ne bagatellizáld el, ha a következőket tapasztalod:  

  • rendszeres vaginális vérzés 
  • kezeletlen 1-es típusú diabétesz tünetei
  • kezeletlen magas vérnyomás
  • nem megfelelően funkcionáló méhnyak, a méhnyak rendellenességei  

 Ezekben az esetekben keresd fel szakorvosodat, a terhesség ideje alatti edzés megkezdése előtt pedig mindenképpen kérd szakorvosod jóváhagyását!  

 Amennyiben tehát nem ellenjavalt, az edzés a terhesség alatt hozzájárul a jó közérzethez, a testtartás optimalizálásához, valamint a hétköznapi mozgásokba is átvihetőek az előnyei (pl. stabilabb, magabiztosabb mozgás akár a 3. trimeszter végén is). Jó eséllyel a vajúdásra és a szülésre is felvértez a megfelelő erővel és állóképességgel, kitartással.  

Leghamarabb az első hat hetet követően pedig orvosi jóváhagyással újra lehet kezdeni az edzést és a szülés utáni regenerációt. Az edzés nem csupán a szülést követő hónapokban, az azt követő 1-2 évben is posztnatális edzésnek minősül, azaz hasonló körültekintést igényel, mint az edzés terhesség alatt!

 

Mozgásra fel, légy a legfittebb, legjókedvűbb kismama, akit ismersz! 😊 

Ha szeretnél személyes fejlesztésre jelentkezni Solyához, keresd a honlapján: http://solyatrainingmethod.com/!  

 

Főkép: Shutterstock

Cimkék: edzésedzés terhesség alattedzés tippekkismamasportterhességvárandóság
Előző bejegyzés

Határhúzás a párkapcsolatban – mikor, hogyan, miért?

Következő bejegyzés

5 önszeretet gyakorlat az elégedettség és az öröm növeléséért

Bogár Orsolya Erika (Solya)

Bogár Orsolya Erika (Solya)

Bogár Orsolya Erikának hívnak. 2015 óta dolgozom személyi edzőként. Ez idő alatt megszerzett tudásom és tapasztalataim alapján kidolgoztam saját edzésmódszeremet, melynek neve: Solya Training Method. Célom, hogy sikeres és elfoglalt nőknek segítsek fizikai és mentális fejlődésükben.

Kapcsolódó cikkek

szív világnapja
Egészség

Így őrizd meg szíved egészségét! A kardiológus válaszol

Szerző Szalai Réka
2023.09.24.

Helyes táplálkozás, elégséges mozgás és bizonyos kor felett rendszeres ellenőrzés: a szív- és érrendszeri betegségek összhalálozási mutatóiban elöl járunk az Európai Unióban, de az időben elkezdett megelőzéssel sokat tehetünk az egészégünk megőrzéséért....

Részletek
női ciklus
Egészség

Így használd erőforrásként a ciklusodat!

Szerző Life&Body
2023.09.19.

Nem érted mitől érzed fáradtnak, nyűgösnek magad? Vagy éppen megváltanád a világot? Ezekért nagy valószínűséggel a hormonjaid a felelősek, ami egyáltalán nem baj, sőt. A női ciklus ismerete erőforrás, lehet egy biztos...

Részletek
rúdtánc
Mozogj jól

„A rúdtánc nem csupán egy kemény sport, hanem művészet és egyfajta önkifejezés is egyben” – Fehér Emesével, a sportág úttörőjével beszélgettünk

Szerző Life&Body
2023.09.17.

Mit adhat a rúdtánc? Hogyan hat a testünkkel és lelkünkkel való kapcsolatra? Sokan keveset tudunk erről a mozgásformáról, miközben a sportág egyre népszerűbb, a versenyeken pedig magyar érdekeltség is van – ráadásul...

Részletek
Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!
Anyaság

Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

Szerző Life&Body
2023.09.16.

Akár jobb, akár rosszabb napunk volt, mindig jólesik hazatérni abba a megszokott és komfortos környezetbe, amit otthonunk biztosít nekünk. Hiszen ez az a hely, ahol kibontakozhatunk, ahol önmagunk lehetünk, ahol töltődünk, legideálisabb...

Részletek
Következő bejegyzés
önszeretet gyakorlat

5 önszeretet gyakorlat az elégedettség és az öröm növeléséért

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt

Hírlevél feliratkozás

Népszerűek

  • Ezt kérd a fodrászodtól: a 4 legjobb tavaszi frizuratrend

    Ezt kérd a fodrászodtól: a 4 legjobb tavaszi frizuratrend

    24169 megosztás
    megosztás 9650 Tweet 6031
  • 6 esküvői tortatrend, ami 2023-ban hódítani fog

    13659 megosztás
    megosztás 5464 Tweet 3415
  • Csak semmi pánik?! Így néz ki egy pánikroham

    6737 megosztás
    megosztás 2694 Tweet 1684
  • Megdöbbentő, miért lépünk félre valójában: ez a megcsalás 8 oka

    5534 megosztás
    megosztás 2213 Tweet 1383
  • Önvédelem nőknek: 7 tipp, mit tegyél, ha rád támadnak az utcán

    5154 megosztás
    megosztás 2061 Tweet 1288
Life & Body

© 2021 Life and Body

Hasznos

  • Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!

Kövess minket!

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp

© 2021 Life and Body

Süti tájékoztató
A lifeandbody.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. További részletek a sütiszabályzatról: Részletek

Kérjük, engedélyezze az Önnek megfelelő sütibeállításokat!
BeállításokElfogadás
Sütibeállítások

Süti szabályzat áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ az Ön felhasználói élményének javítása érdekében, miközben böngészi weboldalunkat. Az alap működéshez szükséges sütiket tárolja a böngészője amennyiben meg szeretné tekinteni a weboldalt. Harmadik féltől származó sütiket is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogy hogyan használja a weboldalt. Ezeket a sütiket csak az Ön beleegyezésével tároljuk a böngészőben. Önnek lehetősége van ezekről a sütikről lemondani, azonban ez befolyásolhatja a böngészési élményt.
Alapműködéshez szükséges sütik
Mindig bekapcsolva
A szükséges sütik elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ezek a sütik név nélkül biztosítják a weboldal alapvető funkcióit és biztonsági jellemzőit.
SütiIdőtartamLeírás
cookielawinfo-checkbox-advertisement11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik a "Hirdetési célú sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik "Az alapműködéshez szükséges sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
viewed_cookie_policy11 monthsA cookie-t a GDPR Cookie Consent plugin állítja be és tárolja, függetlenül attól, hogy a felhasználó beleegyezett-e a sütik használatába. Nem tárol személyes adatokat.
Statisztikai célú sütik
Analitikai sütiket használunk annak megértésére, hogy a látogatók hogyan lépnek kapcsolatba a weboldallal. Ezek a cookie-k segítenek információkat gyűjteni a látogatók számáról, a visszafordulási arányról, a forgalmi forrásról stb.
SütiIdőtartamLeírás
_ga, _gat, _gid1 évA fenti sütik információkat gyűjtenek arról, hogy a látogatók hogyan használják a portált. Minden információ (böngésző használat, új látogatók száma, stb.) névtelenül kerül összegyűjtésre és elküldésre a google analytics szerverre azzal a céllal, hogy javítani tudjunk a weboldal által nyújtott szolgáltatásokon. Részletek
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütiket arra használjuk, hogy releváns hirdetéseket és marketing kampányokat biztosítsunk a látogatók számára. Ezek a sütik nyomon követik a látogatókat az összes webhelyen, és információkat gyűjtenek testreszabott hirdetések biztosítása érdekében.
MENTÉS ÉS ELFOGADÁS