Pszichológiai témájú podcastünk második részében Szücs Renáta pszichológussal beszélgetünk az egészségszorongásról. Van-e köze a hipochondriához, mi érzékenyíthet rá és mit kell mindenképpen megtennünk azelőtt, hogy kezelni kezdenénk.
Elindult a Life&Body Magazin podcast csatornája, benne első sorozatunk, a Mindennapi Én! A második adás, melynek címe: “Ez normális? Mindent az egészségszorongásról” a magazin Spotify és Apple Podcast csatornáján is elérhető. Kövess minket, hogy ne maradj le az új részekről!
Miért kell beszélnünk az egészségszorongásról?
Legfőképpen azért, mert a Covid óta az egészségszorongás általános jelentősége egészen más szerepet kapott mindannyiunk életében, átfogó és a mindennapokban gyakran megjelenő formája lett a szorongásnak.
De mit is jelent pontosan? Az adásban Szücs Renáta segít tisztázni, mikor is beszélhetünk egészségszorongásról, a szorongás e formáján ugyanis sokáig volt egy negatív köntös. Szó lesz arról is, mik lehetnek az egészszorongás jelei és mik erősíthetik fel bennünk ezeket a testi és lelki tüneteket, eláruljuk, mi köze mindehhez a bűntudatnak és az egészségre épült iparágnak, és persze azt is megmutatjuk, hogy milyen megküzdési stratégiák segíthetnek, ha egészségszorongásról beszélünk.
A beszélgetés fő gondolatai
- Az egészségszorongás a szorongás összes olyan formája, ami a saját testi épségünkkel kapcsolatos.
- Az egészség témakör elég bűntudatkeltő téma lett, egy egész iparág épül arra, hogy megtanítsák, hogyan is kellene egészségesen élni.
- Megfigyelhető a távolodás az intuitív öngondoskodástól, egyre nehezebb kapcsolódni azzal, hogy a mi életünkben, a mi testünkben élve mit jelent az egészség.
- Az emberi gondolkodást egy funkcionális szemléletmód jellemzi, ami sokszor a testünkkel kapcsolatban is meghatározó. Vagyis amíg nincs probléma, nem foglalkozunk azzal, hogyan működik a testünk.
- Sokszor a bűntudat is szerepet játszik abban, hogy csak akkor kezdünk el foglalkozni a testi jelekkel, amikor már nagyon hangosan kommunikál a szervezetünk.
- Az elkerülő magatartás és valamilyen negatív kimenetel valószínűségének a túlbecsülése erősítheti az egészségszorongást.
- Attól még, hogy a szorongásom tárgya az egészségem, nem biztos, hogy az egészségemmel van a probléma.
- A szorongást elkezdeni kezelni akkor lehet, ha orvosi oldalról bizonyítva van, hogy ez a probléma valóban lelki oldalon jelenik meg, és nem valós fizikai tényező áll a háttérben.
- Segíthet a megküzdésben a tünetek naplózása, bármilyen stresszkezeléssel kapcsolatos adaptív stratégia, és hogy van-e olyan szakember, akiben megbízom.
A Mindennapi Én korábbi, hétköznapi szorongásokról szóló részét itt meghallgatthatod:
Máshol hallgattnád? Irány a Spotify és Apple Podcast csatornánk!