• Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!
Life & Body
Advertisement Banner
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Life & Body
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
Life & Body

Ijesztő az elsősegélynyújtás? – Győrfi Pál segít, hogy segíthessünk!

Szerző Frank Fruzsina
2023.09.09.
0
Megosztás a FacebookonMegosztás a Twitteren

Az elsősegélynyújtás gyakorlata talán ijesztő lehet. Egy vészhelyzetben viszont nagyon hasznos, ha rendelkezünk alaptudással arról, szükség esetén mi a pontos teendő, illetve mik az első lépések, és arra is kerestük a választ, miért nem elég, ha csak mentőt hívunk. Győrfi Pál mentőtiszt, az Országos Mentőszolgálat szóvivője az esősegélynyújtás fontosságáról, alapjairól mesélt nekünk, miközben praktikus tippekkel látott el bennünket!

Hogyan alakult ki az elsősegélynyújtás, honnan származik ennek a gyakorlata?

Győrfi Pál: Az elsősegélynyújtás ösztöne tulajdonképpen egyidős az emberiséggel. Ennek szép és pozitív területe, amikor a bajban lévő társán segít, vagy próbál meg segíteni valaki. A korszerű elsősegélynyújtásnak az a vezérelve, hogy vannak egyszerű fogások, amelyekkel csak segíteni lehet. Nagyon sok változás volt ebben az elmúlt 30 év során. Már nem a tiltásokra és a veszélyekre helyezzük a hangsúlyt, hanem inkább az ösztönzőkre és a bónuszokra, a várható sikerre és az eredményre.

Hol tanulhatjuk meg az elsősegélynyújtás alapjait?

Győrfi Pál: A Mentőszolgálat minden hónapban tart egy úgynevezett HŐSképzést. A HŐSképzés a megyeszékhelyi mentőállomásokon zajlik, például Budapesten a Markó utcában.Bárki eljöhet hozzánk, és ingyenesen kiképezzük az életmentés alapjaiból.

Ez azért fontos, mert a legsúlyosabb esetekben vagyunk leginkább ráutalva arra, hogy valaki elsősegélyt nyújtson addig, amíg a mentővel megérkezünk. Ha ez nem történik meg, akkor lehet, hogy mire kiérünk, sajnos már késő lesz, és nem tudunk segíteni.

Ennek okán, amikor laikusoknak, a lakosságnak próbáljuk az elsősegélynyújtás alapjait megtanítani, akkor a nagyon sürgős, életveszélyes állapotokra helyezzük a hangsúlyt. Néhány olyan fogást emeltünk ki, amelyek ismerete valóban élet-halál kérdése lehet.

Ezek isérdekelhetnek

női ciklus

Így használd erőforrásként a ciklusodat!

2023.09.19.
rúdtánc

„A rúdtánc nem csupán egy kemény sport, hanem művészet és egyfajta önkifejezés is egyben” – Fehér Emesével, a sportág úttörőjével beszélgettünk

2023.09.17.
Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

2023.09.16.
Oláh Barbara

„Az öngyönyörnek az orgazmus csak egy apró szelete” – Beszélgetés Oláh Barbarával saját magunk felfedezéséről

2023.09.12.
Továbbiak

elsősegélynyújtás

Fotó: iStock

Több applikáció is foglalkozik a az életmentés hogyanjával, miben segítik ezek a mindennapokat?

Győrfi Pál: Igyekszünk a korszerű informatikai eszközöket, lehetőségeket is az életmentés, az elsősegélynyújtás szolgálatába állítani. Két olyan applikációnk is van, amelyik ebbe az irányba mutat. Az egyik a Szív City nevű applikáció. A Szív City egy olyan életmentő közösséget hozott létre, akik letöltötték a mobiljukra ezt az alkalmazást, és elérhetőek akkor, hogyha az 500 méteres sugarú körzetükön belül valaki újraélesztésre szorul. Kapnak egy riasztást a mobiltelefonjukra, egy GPS-jel odavezeti őket, ahol fekszik az ember, így el tudják kezdeni az újraélesztést.

Ez egy nagyon jól működő rendszer, szinte naponta vannak sikertörténeteink, és körülbelül ötvenezer ember tagja ennek az életmentő Szív City közösségnek. A másik applikációnk az Életmentő App nevet viseli. Az Életmentő App szintén ingyenes applikáció, a segélyhívást gyorsítja, könnyíti meg, de ugyanúgy vannak benne olyan részek, amik az újraélesztést is segítik, például defibrillátor adatbázist is tartalmaz.

Melyek a segítségnyújtás első lépései, hogyan kezdjünk neki a folyamatnak?

Győrfi Pál: A legsúlyosabb helyzet, és ezért a leginkább szükséges az elsősegélynyújtás, amikor valaki összeesik, és újra kell éleszteni. Van olyan eset, amikor ezt látjuk is, de olyan is akad, hogy már a földön fekve találunk valakit. Fontos, hogy gyorsan mérjük fel a helyzetet, hogy egyáltalán biztonságos-e számunkra az elsősegélynyújtás.

Nem az a cél, hogy az elsősegélynyújtó is veszélybe kerüljön, miközben megpróbál valakin segíteni.

Az általános tanács tehát, mielőtt bármit is csinálnánk, hogy vegyünk egy mély levegőt, és nézzünk körül. Vajon mi történt? Van-e további veszély? Ha biztonságos a helyszín, akkor menjünk oda a sérülthöz. Próbáljunk először valamiféle kapcsolatot teremteni vele, szólítsuk meg, rázzuk meg a vállát. Ha erre már van valami reakció, vagy talán meg is szólal az illető, akkor már nagyobb az esély arra, hogy kiderítsük, mi lehet a baj. Ha mozdulatlanul fekszik az áldozat, és nem válaszol, akkor eszméletlen állapotban van. Mielőtt még elkezdenénk tovább vizsgálni, szóljunk valakinek, aki a közelben van, hogy jöjjön oda segíteni, mert egy ilyen életmentő helyzetben egyszerűbb helyt állni, ha többen vagyunk. Ezután nézzük meg, hogy egyáltalán életben van-e az illető.

Ez hogyan állapítható meg?

Győrfi Pál: Ezt régen egy bonyolult vizsgálattal döntöttük el, ma ez sokkal egyszerűbb. A pulzustapintást elengedtük, a légzésvizsgálat az egyetlen, amit ilyenkor el kell végezni.

A beteg arca elé kell hajolni, egy picit hátraszegni a fejét, és körülbelül tíz másodpercig figyelni, hogy lélegzik-e, vagy látunk-e légzőmozgást.

A férfiaknak inkább a hasuk, nőknek inkább a mellkasuk szokott mozogni a légzéssel párhuzamosan. Közben a fülünket tegyük a sérült arca elé, így hallhatjuk is, hogy lélegzik-e, illetve az arcunkon is érezhetjük a kiáramló levegőt. Ha nincs légzés, akkor következik az újraélesztés.

elsősegélynyújtás

Fotó: iStock

Mire kell figyelni az újraélesztés során?

Győrfi Pál: Ha eddig nem hívtunk mentőt, szóljunk valakinek, hogy hívja a 112 számot, mondja meg, hogy újraélesztést kezdünk, hogy elinduljon a segítség. Ekkor el kell kezdenünk azt a nagyon egyszerű mozdulatsort, aminek a legfontosabb eleme a mellkaskompresszió, vagyis, amikor ütemesen lenyomjuk, majd felengedjük a mellkast. A beteg kemény alapon, a hátán feküdjön. Ha ágyon fekszik, az sajnos nem jó, mert rugalmas a matrac, és nem lesz hatékony a mellkaskompresszió. Ilyenkor le kell húzni a földre.

Ha kemény alapon a hátán fekszik,akkor mellétérdelünk, a kezünket úgy helyezzük el, hogy a szegycsont alsó harmadára kerüljön a tenyerünk, illetve a kéztő része, az ujjainkat összekulcsoljuk, és utána egy körülbelül 4-5 centi mélyen óvatosan lenyomjuk, majd felengedjük a mellkasi részt percenként körülbelül százszor. Ez a mellkaskompresszió helyes technikája.

Ha valaki képzett elsősegélynyújtó, és elhúzódik az újraélesztés, akkor a mellkaskompressziók mellett levegőt is be kell fújni előbb-utóbb a beteg tüdejébe, mert elfogy az oxigén a szervezetből. Minden harmincadik mellkasnyomás után kétszer be kell fújni a levegőt, harminc nyomás, két befújás. Így kell folytatni az újraélesztést egészen addig, amíg vagy a mentő megérkezik, vagy pedig odahoz valaki egy defibrillátor készüléket.

Mi a tapasztalat, vészhelyzetben mennyire veszik igénybe segítségnyújtók a defibrillátort?

Győrfi Pál: A defibrillátor készülék az, amelyik igazából újra el tudja indítani a vérkeringést, és örvendetes, hogy most már nagyon sok helyen vannak bárki által használható készülékek. A megtalálásukban segíthet a defibrillátor térkép. Sajnos az a tapasztalat, hogy az emberek nem merik használni, mert azt gondolják, hogy ez olyan elektromos készülék, amit külön meg kell tanulni, és még a végén valami rosszat csinálhat vele.

Fontos elmondani, hogydefibrillátorral semmilyen rosszat nem lehet csinálni. Nem adja le az áramütést, csak akkor sokkol, hogyha valóban szükség van rá, különben hiába nyomkodjuk a gombot. Magyarul, hangosan beszél, és mondja, hogy mit kell csinálni.

Abszolút biztonságos a használata, gyerekek is tudják kezelni. A defibrillátor segítségével lehet a leginkább beindítani a szívműködést, úgyhogy addig kell végezni folyamatosan a mellkasnyomásokat, amíg a defibrillátort nem tudjuk használatba venni.

Az említetteken túl mik a legfontosabb ismeretek, amiket meg kellene tanulnunk?

Győrfi Pál: Jó lenne, ha mindenki tudná alkalmazni a mellkasnyomásokat és a defibrillátort. Jó volna, ha mindenki tudná, hogyha valaki félrenyel, akkor először erősen a hátára kell ütni, utána pedig a Heimlich-féle műfogást kell alkalmazni. Vagy ha nagyon erősen vérzik valakinek valamije, akkor lehetőleg le kell fektetni, a vérző testrészt magasba kell emelni, és a és a vérző sebre rá kell nyomni valamit, nyomást kell gyakorolni ott, ahol vérzik, hogy csillapítsuk vagy megállítsuk a vérzést addig, amíg a mentő megérkezik. Ha ezt mindenki megtanulja, akkor már sokkal előrébb leszünk.

Milyen esetekben hívjunk mentőt?

Győrfi Pál: Sok ember úgy gondolkodik, hogy a pusztán azzal, hogy felhívta a mentőket, ő letudta az elsősegélynyújtási kötelezettségét. Ami részben igaz, viszont önmagában kevés sajnos, mert lehet, hogy a telefonáláshoz nem gyűjtött elég információt a segítségnyújtó és feleslegesen hívott mentőt. Előfordul olyan, hogy egy kocsiból embernek néznek mondjuk egy szalmabábot, vagy egy jóidőben napozóról valaki azt hiszi, hogy összeesett.Tudom, hogy extrém helyzetek, de ezért mondjuk mindenkinek, hogy mielőtt a mentőket hívja, menjen oda és próbálja megnézni, hogy tényleg szükség van-e a mentő segítségre. Azért is fontos, hogy odamenjen, mert ha tényleg nagy baj van, akkor tud segíteni addig, amíg a mentő megérkezik.

Ha viszont nem áll meg, akkor elmegy ez az esély is. Mindenképpen jó megoldás az, hogyha odamegyünk. Nyilván nem minden helyzetben veszélytelen. Ha éppen késekkel verekszenek egy kocsma előtt, akkor senkinek sem fogjuk azt tanácsolni, hogy menjen oda a két késpenge közé elsősegélyt nyújtani, de hogyha biztonságosnak tűnik a helyszín, akkor próbáljuk meg.

 

Főkép: iStock

Cimkék: defibrillátorÉletmentő AppelsősegélyelsősegélynyújtásGyőrfi PálOMSZSzív Cityújraélesztés
Előző bejegyzés

5 szokás, ami közelebb hoz a párodhoz

Következő bejegyzés

Jön az utószezon – Ezért utazz az őszi hónapokban is, akár olcsóbban!

Frank Fruzsina

Frank Fruzsina

Főállású színházi rendezőasszisztens vagyok, emellett elkötelezett könyvmoly és macskaanya is. Az érdeklődési köröm mindenre kiterjed, a hobbijaim közé sorolom a problémamegoldást, és mindenről van véleményem. Mottóm, hogy egy kérdés nem fáj semmibe, és egyszer mindent ki lehet próbálni. Nem értem az unatkozás koncepcióját, szeretném, de eddig mindig volt valami izgalmasabb tennivalóm...

Kapcsolódó cikkek

női ciklus
Egészség

Így használd erőforrásként a ciklusodat!

Szerző Life&Body
2023.09.19.

Nem érted mitől érzed fáradtnak, nyűgösnek magad? Vagy éppen megváltanád a világot? Ezekért nagy valószínűséggel a hormonjaid a felelősek, ami egyáltalán nem baj, sőt. A női ciklus ismerete erőforrás, lehet egy biztos...

Részletek
rúdtánc
Mozogj jól

„A rúdtánc nem csupán egy kemény sport, hanem művészet és egyfajta önkifejezés is egyben” – Fehér Emesével, a sportág úttörőjével beszélgettünk

Szerző Life&Body
2023.09.17.

Mit adhat a rúdtánc? Hogyan hat a testünkkel és lelkünkkel való kapcsolatra? Sokan keveset tudunk erről a mozgásformáról, miközben a sportág egyre népszerűbb, a versenyeken pedig magyar érdekeltség is van – ráadásul...

Részletek
Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!
Anyaság

Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

Szerző Life&Body
2023.09.16.

Akár jobb, akár rosszabb napunk volt, mindig jólesik hazatérni abba a megszokott és komfortos környezetbe, amit otthonunk biztosít nekünk. Hiszen ez az a hely, ahol kibontakozhatunk, ahol önmagunk lehetünk, ahol töltődünk, legideálisabb...

Részletek
Oláh Barbara
Tudatos élet

„Az öngyönyörnek az orgazmus csak egy apró szelete” – Beszélgetés Oláh Barbarával saját magunk felfedezéséről

Szerző Frank Fruzsina
2023.09.12.

Hallottad már az öngyönyör kifejezését? Rögtön a maszturbációra gondoltál? Ennél sokkal több van benne: olyan kapcsolódást rejt magában ez a kifejezés, ami magasabb szintre emelheti nem csak a szexuális, de a mindennapi...

Részletek
Következő bejegyzés
utószezon

Jön az utószezon - Ezért utazz az őszi hónapokban is, akár olcsóbban!

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt

Hírlevél feliratkozás

Népszerűek

  • Ezt kérd a fodrászodtól: a 4 legjobb tavaszi frizuratrend

    Ezt kérd a fodrászodtól: a 4 legjobb tavaszi frizuratrend

    24139 megosztás
    megosztás 9638 Tweet 6024
  • 6 esküvői tortatrend, ami 2023-ban hódítani fog

    13639 megosztás
    megosztás 5456 Tweet 3410
  • Csak semmi pánik?! Így néz ki egy pánikroham

    6697 megosztás
    megosztás 2678 Tweet 1674
  • Megdöbbentő, miért lépünk félre valójában: ez a megcsalás 8 oka

    5526 megosztás
    megosztás 2210 Tweet 1381
  • Önvédelem nőknek: 7 tipp, mit tegyél, ha rád támadnak az utcán

    5145 megosztás
    megosztás 2058 Tweet 1286
Life & Body

© 2021 Life and Body

Hasznos

  • Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!

Kövess minket!

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp

© 2021 Life and Body

Süti tájékoztató
A lifeandbody.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. További részletek a sütiszabályzatról: Részletek

Kérjük, engedélyezze az Önnek megfelelő sütibeállításokat!
BeállításokElfogadás
Sütibeállítások

Süti szabályzat áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ az Ön felhasználói élményének javítása érdekében, miközben böngészi weboldalunkat. Az alap működéshez szükséges sütiket tárolja a böngészője amennyiben meg szeretné tekinteni a weboldalt. Harmadik féltől származó sütiket is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogy hogyan használja a weboldalt. Ezeket a sütiket csak az Ön beleegyezésével tároljuk a böngészőben. Önnek lehetősége van ezekről a sütikről lemondani, azonban ez befolyásolhatja a böngészési élményt.
Alapműködéshez szükséges sütik
Mindig bekapcsolva
A szükséges sütik elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ezek a sütik név nélkül biztosítják a weboldal alapvető funkcióit és biztonsági jellemzőit.
SütiIdőtartamLeírás
cookielawinfo-checkbox-advertisement11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik a "Hirdetési célú sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik "Az alapműködéshez szükséges sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
viewed_cookie_policy11 monthsA cookie-t a GDPR Cookie Consent plugin állítja be és tárolja, függetlenül attól, hogy a felhasználó beleegyezett-e a sütik használatába. Nem tárol személyes adatokat.
Statisztikai célú sütik
Analitikai sütiket használunk annak megértésére, hogy a látogatók hogyan lépnek kapcsolatba a weboldallal. Ezek a cookie-k segítenek információkat gyűjteni a látogatók számáról, a visszafordulási arányról, a forgalmi forrásról stb.
SütiIdőtartamLeírás
_ga, _gat, _gid1 évA fenti sütik információkat gyűjtenek arról, hogy a látogatók hogyan használják a portált. Minden információ (böngésző használat, új látogatók száma, stb.) névtelenül kerül összegyűjtésre és elküldésre a google analytics szerverre azzal a céllal, hogy javítani tudjunk a weboldal által nyújtott szolgáltatásokon. Részletek
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütiket arra használjuk, hogy releváns hirdetéseket és marketing kampányokat biztosítsunk a látogatók számára. Ezek a sütik nyomon követik a látogatókat az összes webhelyen, és információkat gyűjtenek testreszabott hirdetések biztosítása érdekében.
MENTÉS ÉS ELFOGADÁS