A zene világnapja – amit 1975 óta ünneplünk, Yehudi Menuhin hegedűművész kezdeményezésére – egy jó alkalom arra, hogy megálljunk egy pillanatra és csak elvesszünk a dallamok ritmusában, ami képes összekötni az embereket és kultúrákat, és ami segíthet akár abban is, hogy mélyebb megértéssel forduljunk önmagunk felé, hiszen a zene akkor is ott van nekünk, hogyha a szavak kudarcot vallottak. A zene valódi gyógyító erővel bír, és számos területen segíthet az emberek testi, lelki és érzelmi felépülésében. Ahogy a tudomány egyre mélyebbre ás a zene hatásainak kutatásában, egyre több bizonyíték kerül napvilágra arra, hogy a zene terápiás alkalmazása valóban hatékony eszköz lehet a gyógyulás során.
Mi az a zeneterápia?
A zene világnapja alkalmából megvizsgáltuk a zene terápiás jellegét, ugyanis egy egyre népszerűbb és egy rohamosan fejlődő területről van szó. Azok, akik e hivatás mellett döntenek és képzett zenei terapeutává válnak, nem csupán kiváló zenészek, rálátásuk van azonban a zene érzelmi hatásaira is. Tudásuk széles körű, hiszen különféle zenei stílusokban mozognak otthonosan, és képesek megtalálni azt az adott zenét – legyen az akár elektropop vagy éppen grandiózus opera –, amely átsegít egy nehéz rehabilitáción, vagy vezet a meditáció felé. A zene segítségével, tehát a szakember képes olyan érzelmi reakciókat kiváltani, amelyek segítenek ellazulni, feltöltődni, vagy éppen gyógyulni.
A zene gyógyító hatása: Hogyan segít a dallamok világa a nehéz időkben? – utánajártunk a zene világnapja alkalmából
A zene évszázadok óta nyújt egyfajta érzelmi támaszt: A tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy a zenehallgatás hatására endorfinok szabadulnak fel a szervezetben, így tehát csökkentheti a stresszt, a szorongást, a depressziót és a krónikus fájdalmat is.
A zene terápiás célú alkalmazása is pontosan ezen alapul. A zenei terápiák során a dallamok és ritmusok olyan légkört teremtenek, amely elősegíti a fizikai és a lelki sebek gyógyulását. A zene emellett lehetőséget biztosít az önkifejezésre is, amikor a szavak már nem elégségesek.
A Harvard Egyetem orvosi karának blogja az alábbiak szerint foglalja össze a zene gyógyító hatását, amelyet egyre több tudományos kutatás támaszt alá:
Fotó: Shutterstock
Segít az invazív beavatkozásoknál
Klinikai kísérletek igazolták, hogy a kolonoszkópián, szívkatéterezésen vagy térdműtéten átesett betegek, akik a beavatkozás előtt zenét hallgattak, kevésbé szorongtak, és kevesebb nyugtatóra volt szükségük. Akik a műtét alatt zenét hallgattak, kevesebb fájdalmat éreztek. A zeneterápia a műtét utáni felépülés során mérsékelte a fájdalomcsillapítók használatát is.
Visszaadhatja az egyén hangját – javítja a sérülésből fakadó beszédkészség problémákat
A zenei terápia segíthet azoknak, akik agyvérzésből vagy traumás agysérülésből lábadoznak, ami a beszédképességükért felelős bal agyféltekét károsította.
Mivel az éneklés képessége a jobb agyféltekében található, a betegek képesek lehetnek átvitt értelemben „megkerülni” a sérülést, és először énekelve kifejezni gondolataikat, ami segítheti őket fokozatosan visszairányítani a beszéd készségéhez.
Ezt a módszert alkalmazta például Gabby Giffords egykori amerikai képviselő is, akit egy lövés ért, és két évvel később ezzel a technikával sikerült újra megszólalnia a Kongresszus előtt.
Enyhíti a rákkezelés mellékhatásait
A Harvard blogja szerint a zenehallgatás csökkenti a kemoterápia és a sugárkezelés okozta szorongást. Emellett enyhítheti a kemoterápia során fellépő hányingert és hányást is.
Segít a fájdalom csillapításában
A zeneterápiát tesztelték akut fájdalomtól szenvedő betegeken, valamint krónikus fájdalommal küzdőkön, például artritiszes pácienseken is.
A zenehallgatás csökkentette a fájdalomérzetet, így kevesebb fájdalomcsillapítóra volt szükségük, javította a depressziót, és lehetőséget adott arra, hogy a páciensek jobban kontrollálják fájdalmukat.
Javítja a demenciás betegek életminőségét
Mivel a zenei élmények iránti nyitottság a betegség előrehaladott stádiumaiban is megmarad,
a zenei terápia segíthet előhívni az emlékeket, segíteni a kommunikációt, és javítani a fizikai koordinációt.
A Harmony and Healing Alapítvány cikke alapján a zenei terápiákkal foglalkozó tudományos kutatások arra is rávilágítanak, hogy bizonyos típusú zene javíthatja a kognitív funkciókat azáltal, hogy stimulálja az agy azon területeit, amelyek a memóriára és az új készségek elsajátítására koncentrálnak. A vizsgálatok szerint a zene fokozza az agy auditív és érzelmi területei közötti összeköttetést, ami megkönnyíti az emlékek rögzítését és felidézését.
Látható, hogy a zene túlmutat egyszerű szórakoztató jellegén és komoly kiegészítő módszerként alkalmazható fiziológiai vagy lelki eredetű terápia során. Állapotjavító hatása mellett pedig képes arra, hogy megteremtse a légkört különböző kultúrák és emberek találkozásához. A zene világnapja kapcsán a Magyar Zene Háza is ingyenesen látogatható, színes programokat szervez az érdeklődőknek.
Kiemelt kép: Shutterstock