Hogy érheti el a design, hogy elfogadóbb legyen a társadalmunk? Képes lehet valóban érzékenyíteni? A MAACRAFT és a Perceptual Thinkers két hazai design projekt, mely az autizmus spektrum zavarral élők felé nyit – sokkal izgalmasabban, mint gondolnád!
A design több mint dekoráció: mindig valamilyen problémára, hiányra vagy szükségletre adott konstruktív válasz, tudatosan kialakított megoldás. De mi van akkor, ha ezek a problémák társadalmi jellegűek?
Egy elfogadóbb világ felé: az inkluzív design
Fotó: Maacraft
Létezik a designnak egy olyan ága, amely kevesebb rivaldafényt kap, pedig kardinális társadalmi hatása lehet. Ez az inkluzív design. Egy olyan tervezői attitűd, amely a társadalmi szakadékok áthidalásáért, hátrányos helyzetű csoportok integrálásáért és megbecsüléséért, életszínvonaluk javításáért küzd.
Mire van szüksége ehhez egy designernek? Szociális érzékenységre, felelős tervezői gondolkodásra és az adott probléma pontos ismeretére.
Ez mind megvan Szalkai Dánielben, aki a MAACRAFT alkotóműhely és a Perceptual Thinkers projekt megálmodójaként az inkluzív design egyik legfontosabb hazai képviselője.
„Amikor elkezdtem a design szakmát, az volt az általános vélekedés, hogy tervezőként drága és exkluzív dolgokat tervezünk, amelyek az emberek luxus iránti vágyát szolgálják. Én úgy gondoltam, hogy vannak fontosabb dolgok az életben, és elkezdtem szemben haladni az árral. Ekkor kezdtem el foglalkozni a szakmám szociális vetületével.
Kezdtem úgy látni, hogy a design nemcsak egysíkú termékkozmetikázás, hanem egy szemlélet, társadalomformáló erő. Felismertem, hogy a környezetemben rengeteg olyan társadalmi ügy van, ahol a design eszköztára hatékonyan be tud épülni és támogatást tud nyújtani.” – fogalmaz Dániel.
Designtárgyak különleges kezekből: MAACRAFT
A MAACRAFT a Miskolci Autista Alapítvány alkotóműhelye. A szociális vállalkozást 2012-ben indította Szalkai Dániel azzal a céllal, hogy a design segítségével munkát és készségfejlesztő tevékenységeket biztosítson autisták számára. „A bátyám révén én is érintett vagyok az autizmusban. Így szinte egyértelmű volt, hogy ezzel a tudással fogom támogatni Bence közösségét és ezáltal az egész társadalmi ügyet.” – mondja a designer.
Fotó: Maacraft x Mautner Zsófia
A MAACRAFT termékei egyedi, környezettudatos designtárgyak, melyeket Szalkai Dániel tervez szakértők bevonásával, és a műhely által foglalkoztatott sérült felnőttek hoznak létre. A termékek elkészítése illeszkedik az autista fiatalok készségeihez, így a munka egyben élvezetes, fejlesztő kézműves foglalkozás is számukra.
Az eredmény? Csupa ötletes, magas minőségű designer tárgy, melyek nemcsak hasznosak és mutatósak, de egy jó ügyet is támogathatsz velük! Gyönyörű háncs táskák, a világ legmenőbb kutyaágya és madáretetővé vagy rovarhotellé alakítható csemegedobozok – nézd meg őket a MAACRAFT webshopjában! Minden megvásárolt darabbal a MAACRAFT speciális munkatársait segíted.
Perceptual Thinkers – amikor a design empátiára tanít
Tudtad, hogy az autizmus spektrum zavarral élőknek nagyobb a szenzorikus érzékenysége? Az autisták közérzetét és biztonságérzetét nagyobb mértékben befolyásolja, hogy milyen anyag ér a bőrükhöz, milyen szabása van a ruháiknak. Ebből a gondolatból indult ki a Perceptual Thinkers, mely Szalkai Dániel 2014-es ruhakollekciójából nőtte ki magát innovatív szociális design projektté.
Fotó: Perceptual Thinkers
A Perceptual Thinkers környezettudatos ruhadarabjait az autizmussal élők speciális érzékenysége alapján tervezték meg, de nem kizárólag autistáknak. A kollekció filozófiája a design for all szemlélet, ami azt jelenti, a tervezés során ügyeltek a speciális igényekre, de a végeredmény bárki számára használható.
A Perceptual Thinkers 2019-től az innovációra, a formákkal és anyagokkal való technológiai kísérletezésre helyezte a fókuszt. Legutóbbi dobásuk a Sensorism, egy autisták számára kifejlesztett szenzoros-zenélő övtáska, mely a taktilis képességeket fejleszti. Ha kíváncsi vagy a projekt újdonságaira, kövesd Instagramon!
Főkép: Perceptual Thinkers