Azt hihetnénk, hogy nyáron sokkal kevesebb természeti rizikó fenyegeti az autót, mint a csapadékos évszakokban. Ez azonban tévhit. Nyáron talán még jobban is kell félni, mint télen. Mutatom is, miért és hogy mit tehetsz, hogy megelőzd a nyári szennyeződések okozta károkat.
Kezdjük egy olyan rizikóval, ami bár klasszikus értelemben nem tartozik a nyári szennyeződések körébe, viszont a legmelegebb hónapokban nagyobb az előfordulási esélye, és nagyon komoly fizikai kárt is okozhat az autódban, ezért nem árt, ha fel vagy készülve rá. Talán már kitaláltad, hogy a jégesőre gondoltunk.
A legegyszerűbb és leggyorsabb módszer, hogy nyári időszakban, főleg ha országúton autózol, tarts a kocsiban 2-3 vastagabb pokrócot. Így amikor elkap az égi háború, akár a szabad ég alatt is kihúzhatod anélkül, hogy apró lyukak és horpadások százai keletkeznének az autód kasztniján.
Hiszen ha ráteríted a pokrócot, már nem tudja szétverni a jég a kocsit.
A nyári szennyeződések leggonoszabbika: az eső hozta por és homok
Ha már az esőnél tartunk, ugorjunk is tovább a következő klasszikus nyári szennyeződéshez: az 5 perces eső hozta 5 kg-os homok és por rétegekhez. Biztosan a Te autód is megsínylette már, hogy a hipp-hopp kialakuló nyári zápor nem csak vizet, de egy jó adag homokot is rászórt a kocsidra.
Fotó: Colton Sturgeon, Unsplash
Ez azért tud komoly károkat okozni, mert a porszemcsék, még ha eleinte láthatatlanul is, de mikrokarcokkal nyomják tele az autód, aminek „hála” kellő idő után konkrétan matt felület is kialakulhat a fényezésen.
A nekem bevált védekezés ez ellen a különböző wax tartalmú autósamponok, és gyors waxok használata. Ezek olyan bevonatot hoznak létre a karosszérián, amelyek por- és szennyeződés taszító hatásúak.
Használatuk mellett egyszerűen csak le kell öblítened a poros szennyeződést az autódról, és biztos lehetsz benne, hogy nem maradnak dörzsölő szemcsék sehol.
Virágok, bogarak és egyéb szerves maradványok tömkelege = instant rémálom
Ne aggódj, most nem a Gizi néni által elcsapott galamb cafatjaira kell gondolni! Sokkal inkább az ilyenkor virágzó és termő fákról lehulló növényi maradványokkal és a nyári időszakban megszaporodó madárkaki tengerrel kell megküzdeni.
Na meg a szélvédőre és motorháztetőre önkéntelenül felkenődő rovarokkal. De azokkal bizony alaposan!
Ezeknél a szennyeződéseknél a legfontosabb tudnivaló, hogy a különböző bomlási folyamatok során olyan anyagok termelődhetnek, amelyek tartósan meg tudják marni a fényezést. Csúnya, foltos, matt és sokszor más színű is lesz a helyükön a kasztni.
Fotó: Mihai Surdu, Unsplash
Éppen ezért eltávolítani sem olyan könnyű ezt a típusú nyári szennyeződést, de ne aggódj, mindenre is van már külön vegyszer! Általánosan érdemes megfogadni azt a tanácsot, hogy ne a tisztítószeren spórolj, ha az autód fényezését akarod megóvni. Flakononként 3-5 ezer forintért már valamire való vegyszereket vásárolhatsz, amelyek segítségével könnyen és sérülésmentesen távolíthatod el a szutykot. Fontos, hogy mindig kövesd a használati utasítást, hiszen ahány termék, annyiféle alkalmazási módszer!
A fenti esetek mindennaposak, biztosan veled is megestek már, ám a jövőben már tudni fogod, hogy mire kell figyelni az autód tartósságának érdekében.
Ha szeretnél extra törődést biztosítani a fényezésnek, érdemes elgondolkodni a kerámia rétegen, vagy UV és kavics védő fólián. Ezek használatával nem csak a takarítás lesz egyszerűbb, de a nap sem tudja kiszívni a fényezés színét, valamint a kőfelverődések ellen is remek megoldás.
Ha pedig az autódat nem csak kívül, belülről is szeretnéd tisztán tartani, fontolj meg néha egy alapos porszívózást. A Dyson V15 porszívója például kifejezetten az autó tisztítására alkalmas fejekkel is felszerelt, amik kis helyekre is beférnek és szuperhatékonyan és gyorsan tisztítanak. Itt megnézheted az eszközről készített tesztünket.
Neked van valamilyen bevált technikád a nyári szennyeződések ellen? Írd meg nekünk kommentben, hogy mások is kipróbálhassák!
Főkép: Shutterstock