Hevesi Kriszta és kollégái „Női újjászületés” elvonulásának célállomása az „istenek szigete”, Bali. A csoport céljairól, a női lélek sajátosságairól kérdeztük a szervezőt, aki immáron másodszorra indítja el nőknek szóló táborát.
Mit fejez ki, milyen célt fogalmaz meg a ’Női újjászületés’ elnevezés?
A női újjászületés jelen esetben a nőiesség önfeledtebb megélését és az önelfogadás egy magasabb szintjét jelenti. Tehát a psziché terheit tesszük itt le, könnyítjük általa.
Kultúránk annyiféle kritikát és teljesítményelvárást fogalmaz meg velünk szemben, hogy aztán ezek a ránk aggatott béklyók nem hogy a „szárnyalást”, de akár a hétköznapok örömeinek a megélését is akadályozhatják.
Miért éppen Bali a célállomás?
A léleknek szüksége van rítusokra, metafórákra: ezért is választottuk a helyszínül Balit, az „istenek szigetét”, hogy itt kissé mindannyian istennőnek is érezhessük magunkat. Ehhez a tantra pár gondolatát is felidézzük: hogy minden nő a kreatív, kozmikus erejű istennő hasonmására teremtetett, tehát tökéletes.
Az indonéz szigetvilág e csodálatos kis szelete nem véletlen, hogy a nászutasok, a szerelmesek gyakori célpontja is. Mindenképp van egy misztikus vonzódásunk ehhez az egzotikus földhöz. Ráadásul, tele van különleges programlehetőségekkel.
A balinéz óriáshintával a végtelenbe repülhetünk, a vízalatti szigetcsoportot pár méter mélységben saját kezünkkel érinthetjük. Gili Meno-ra, a teknőcök „szerelmi fészkére” is elutazunk, spirituális tisztító ceremónián vehetünk részt, vízesésben fürdés, quad-ozás, templomlátogatások és még sok minden más szépségben van részünk.
Fotó: Hevesi Kriszta
A foglalkozásokról szólva, mire számíthat az, aki veletek utazik?
A női lélek sokarcúságát járjuk körbe, igyekszünk több oldalról is feltölteni a lemerült energiaraktárakat.
Ezért művészetterápia, stresszkezelés, önismeret és más pszichológiai foglalkozások is segítik, hogy egy magasabb boldogságszinttel térhessünk majd vissza.
Szexuálpszichológusként én természetesen nem szexgyakorlatok sorát kínálom, hanem csoportfoglalkozásokkal, előadásokkal, kérdésekkel-válaszokkal, illetve egyéni tanácsadásokkal igyekszem hozzájárulni a résztvevők számára a nőiesség szabadabb megéléséhez. A pszichológiai foglalkozások pedig jelentős mértékben segítik a szexus kibontását is, hiszen: a világon minden a szexről szól, kivéve a szex, mert az minden másról.
Miért érzed azt, hogy főképp a nőknek van erre szüksége? Férfi csoportot nem terveztek?
A női szexualitás sok szempontból sokkal komplexebb: inkább múlik az érzéseken, érzelmeken, intimitáson, önelfogadáson mint férfiak esetében. A férfi működés bizonyos értelemben ösztönösebb, úgymond „reflex-szerűbb”. Gondoljunk akár a „reggeli cövekre” – ahogy az angol nyelv nevezi az ébredéskor megjelenő merevedést – vagy akár arra, hogy egy erotikus látvány szinte azonnal ki tudja váltani a férfinél az erekciót, s vele együtt az aktus iránti vágyat, kedvet is. Emellett, szexuális éretté válásunk is nagyon más útravalót kínál a kezdetekkor. A serdülő fiú esetében az első „nedves álmok”, az alvás közben jelentkező spontán ejakuláció jelzi a férfivé válás ezen stádiumát, míg a női test az első menstruáció megjelenésével szembesíti a lányokat a termékennyé válás kezdetével. Így számunkra a testi örömök megtanulása úgymond szinte mínuszból indul.
Mire felnövünk, jellemzően rengeteg gátlás, szorongás, szégyen, bűntudat, sürgetettség érzés, alacsony szexuális önbizalom rakódik ránk, s akadályozza a nőiesség – és az együttlétek – önfeledt megélését.
Férfinek lenni más szempontból nehéz: itt inkább a teljesítménykényszer, a méretek miatti aggodalom, a partnernek való örömszerzés elérése köré öszpontosulnak a félelmek. A kérdésre válaszolva: igen, terveztük már, hogy a férfiak számára is szervezünk utat, de egyelőre még a női jelentkezők magas száma miatt elsősorban női csoportokban gondolkodunk.
Fotó: Hevesi Kriszta
Most indultok másodikjára Bali szigetére a női táborral, elvonulást tartva. Minden alkalomnak ugyanaz a tematikája?
Minden csoport esetében másra helyezzük a fókuszt. Első alkalommal a test-lélek egységét jártuk körül a pszichológiai foglalkozások mellett a testtudatosság erősítésével, a női szervezet hormonális problémáihoz illesztett táplálkozási tanácsokkal. A második tábornál a pszichés működés kap nagyobb hangsúlyt. Minden esetben azonban egyik kulcsmondatunk, hogy a testiség a testről szól. Tehát ahhoz, hogy igazán meg tudjuk élni a nőiességünket minden élethelyzetben, először is jól kell éreznünk magunkat a bőrünkben.
Mit mondanál azoknak, aki nem tudnak veletek tartani, de szívesen fejlődnének e téren?
A női lélek számtalan érzésből van összegyúrva – érdemes néha ezek mögé nézni, egy nagyobb mélységig belelátni saját működésünkbe.
Legyen időnk önmagunkra és a lelki munkára, megtalálni a saját belső útjainkat és a hozzá vezető iránytűt, hogy valóban kijelenthessük: nőnek lenni jó!
További részletekért az elvonulásról keresd Dr. Hevesi Krisztát az dr.hevesi.kriszta@gmail.com email címen!