Slow travel, zarándoklat, meditációs elvonulás, pszichedelikus belső utazás vagy önismereti táborok. Ahogy az utazási trendek változnak, egyre nagyobb teret hódít a transzformációs turizmus. Ilyenkor azzal a céllal indulunk útnak, hogy fejlesszük személyiségünket, változtassunk életünkön vagy felgyorsítsuk önismereti fejlődésünket. Szeretnénk a maga teljességében megtapasztalni a jelenlétet és rátalálni önmagunkra. De vajon hogyan hangolódjunk rá úticélunkra? És miről érdemes tájékozódni, mielőtt elindulunk? Hasznos tippekkel készültünk.
Találj rá saját belső utadra a transzformációs turizmus segítségével!
A transzformációs turizmus mára óriási üzletté nőtte ki magát világszerte. Szinte minden nap hallunk különböző meditációs elvonulásokról, spirituális szertartásokról, vagy olyan élményt kínáló közösségi táborokról, melyek életünk megváltoztatásával kecsegtetnek, új tapasztalásokat, felszabadulást ígérnek.
A változás azonban nem a repülőjegy megvásárlásakor vagy szállás elfoglalásakor indul. Az, hogy szeretnénk új nézőpontokat nyerni és változtatni életünkön, egy hosszan tartó lelki folyamat eredménye. A hétköznapi mókuskerék, különféle életesemények által okozott stressz, kiégés vagy az életközepi krízis elindíthatják az igényt a transzformációra. Az utazás pedig elhozza a kiszakadás, a teljes környezetváltozás élményét, amely segíthet elindítani a változást az életünkben.
Minden utazás fontos tapasztalásokat ad a világról és saját magunkról, legyen az egy pár napos városnézés, gasztro-túra vagy egy rövid kirándulás. A transzformációs turizmus ezt az élményt valamilyen tematikus tevékenységgel vagy terápiás, spirituális módszerrel, esetleg speciális élménnyel kapcsolja össze, így segít elmozdulni új énünk felé.
Az utazás tervezése előtt érdemes befelé figyelni, visszanyúlni gyermekkori vágyainkhoz, vagy hasonló érdeklődésű emberekkel beszélgetni és engedni, hogy magukkal ragadjanak vágyaink. A tapasztalás fontos része, hogy magunkénak érezzük az adott tematikát, rajta legyen a „bakancslistánkon”, vagy, ha spirituális elvonulásra készülünk, érezzük azt a bizonyos „hívást”. A lényeg nem kimondottan azt úti cél, sokkal inkább az a belső utazás, amelyre önmagunkat hívjuk el.
Erre figyelj, ha csoportban indulnál útnak!
Mindenképp fontos, hogy saját intuíciód alapján indulj el! Mindig az a megfelelő személy vagy csoport a fejlődéshez, akit mi választunk, az iránytű belső világunkban keresendő. Tedd meg az első lépést, válassz egy szimpatikus utat, de mindig nézz utána, kik állnak a háttérben!
A transzformációs turizmus piacán megjelent rengeteg önjelölt guru, vagy tanító, akik meglátták az üzleti lehetőséget a fejlődni és gyógyulni vágyó turistákban és rengeteg közösségi- vagy élménytábort szerveznek, ezért érdemes alaposan körülnézni a piacon és előre tájékozódni a szervező csapattal kapcsolatban.
Ha például jógatábort választanánk, kezdjünk el jógázni itthon, nézzük meg az adott oktató óráit, spirituális szemléletmódját. Keressük fel a szervezők honlapját, social media felületeit, nézzük meg, vannak-e autentikus visszajelzéseket a csapatról. Kérdezzünk bátran a részletekről, így kaphatunk egy előzetes élményt arról, milyen lesz az utazás.
Ha külföldre indulnánk, mindenképpen nézzünk körül a különböző Facebook csoportokban, kérdezzünk meg kint élő magyarokat, böngésszünk hasznos információkról az utazási fórumokon.
Amennyiben pszichedelikus utazásra, vagy egyéb transzcendentális élményre készülünk, mindenképp beszéljünk olyanokkal, akik már túl vannak rajta és fogadjuk meg tanácsaikat. A felkészülés részeként tájékozódjunk az esetleges átverésekkel kapcsolatban, így sok kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat.
Ne feledjük, hogy az igazán autentikus sámánok, gyógyítók hónapokkal az utazás előtt elkezdenek foglalkozni az adott személy testével, lelkével, esetleg online eseményeken nyújtanak választ kérdéseinkre.
Transzélmények esetében mindig kiemelten fontos a set és a setting, azaz a körülmények, a csoport és a személy, aki a szertartást végzi. Fontos, hogy ne impulzív döntésként tekintsünk ezekre az élményekre, sokkal inkább hosszú távú befektetésként saját mentális egészségünkbe.
Ha fejlődő országba vagy gyökeresen más kultúrába érkezünk mindenképp fontos a helyiekkel fenntartott barátságos viszony. Ők azok, akik autentikus tippeket adnak, vagy épp segítenek minket utunk során.
Ha egyedül indulnál el…
Az Ízek, imák, szerelmek című film bemutatása óta tudjuk, hogy más kultúrákat magunkba inni, lassan utazni, önreflektíven szemlélni a körülöttünk zajló életet már önmagában is átható élmény. Ilyenkor általában olyan több hetes vagy hónapos utakat szervezünk, amelyek nem csupán a töltődésről vagy szórakozásról szólnak, hanem eddigi életünk áttekintéséről és traumáink feldolgozásáról. Elszakadunk otthoni életünk kereteitől, sokszor szeretteinket is magunk mögött hagyjuk.
Ilyenkor kiemelten fontos, hogy biztonságos környezetet teremtsünk saját magunk számára, hogy szabadjára tudjuk engedni érzelmeinket és gyógyulhassunk. Érdemes az út alatt önismereti segítő, vagy pszichológus támogatását igénybe venni, akivel megoszthatjuk a belsőnkben zajló változásokat.
Rengetegen vágnak bele különböző zarándoklatokba vagy testi-lelki átalakulást indító utazásokba. A kínálat szinte végtelen az El Caminotól a Himalája megmászásáig. Ezeknél az utaknál kiemelten fontos a mentális és fizikai felkészülés. Az egésznapos testmozgás ugyanis nemvárt tapasztalásokat és mélypontokat hozhat.
A felkészülés része lehet az edzés, megfelelő étrend követése és természetesen annak megtervezése, hogy egy nap alatt mennyit tudunk haladni, milyen fizikai terhelést vállalunk be és hogyan tudunk töltődni.
Kiemelt kép: Shutterstock