Egy gyors műszaki ellenőrzés, érvényes jogosítvány, pótkerék… Csak néhány dolog a listáról, amit érdemes rendbetenned, mielőtt autóval külföldre vennéd az irányt. Mutatjuk mire lesz szükséged, hogy sehol ne érjen váratlan meglepetés.
Manapság már szinte minden család rendelkezik legalább egy saját személyautóval, de ha mégsem, akkor is temérdek bérlési konstrukció közül választhatunk. Az autózás sok szempontból kényelmesebb megoldás hosszú utak megtételére mint a tömegközlekedés. Nem kell szűk helyekre beszuszakolni magad és a csomagjaid, nem kell menetrendekhez igazodni, ráadásul ha többen mentek sokszor még olcsóbban is kijöttök, mintha vonattal vagy busszal utaznátok. Ugyan mindenkinek más a tűréshatára, 1000-1500 km-t egy nap alatt meg lehet tenni és ilyen távolságban már sok szép hely jöhet szóba. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy mire kell figyelned, mielőtt autóval külföldre mennél.
Csak akkor indulj autóval külföldre, ha túl vagy ezeken az előkészületeken
Az első és legfontosabb, hogy a jogosítványod már legalább 2 éves legyen. Ez nagyon fontos szempont, ugyanis ha megállítanak egy ellenőrzésre komoly bírságokat lehet bezsebelni, ha túl “fiatal” jogosítvánnyal vezet valaki külföldön.
Fontos ellenőrizned azt is, hogy a kocsi műszakilag rendben van-e. Erre érdemes egy bármilyen márkafüggetlen, vagy gyártói szervizben időpontot foglalni, ahol az abroncsok, fékek, visszajelzők és külső irányjelzők, fényszórók, folyadékok és légzsákok állapotát ellenőrzik a szakemberek.
Ne felejts el meggyőződni róla, hogy a kötelező biztosításod érvényes a nyaralás teljes időtartama ideje alatt. Az sem árt, ha úgy kötsz utasbiztosítást, hogy az autó is kapjon egy kis extra védelmet.
Ha alapból nincs, akkor időszakos CASCO biztosítás megkötése is ajánlott. Főleg ha olyan területre mész, ahol köztudottan nem vigyáznak az autókra (pl. Olaszországban és Franciaországban gond nélkül tologatják odébb egymást az autók a parkolóban), vagy netán fennáll a lehetősége, hogy nem általános természeti katasztrófa sújtja a járműved (lavina, sziklaletörés, jégeső stb.)
Ha a papírok és engedélyek rendben, jöhetnek a pakolni valók
Akad néhány olyan dolog is amit a városi közlekedés és a hétköznapok alatt lehet mellőzni, hiszen gyorsan tudsz segítséget hívni, ám hosszabb utazás esetén már nagyon kellemetlen lehet, ha éppen.nincs nálad.
Az első ilyen a pótkerék. Az autók 80%-a rendelkezik gyári tartozékként pótkerékkel, ám az elmúlt években sok helyen opciós extraként lehet csak kapni az autókhoz.
Bár beszerzése kiadás, de rengeteg kellemetlenségtől kímélhet meg. Gondolj csak bele: mit tennél, ha egy svájci hegyi vadregényes úton elakadsz és nincs pótkerék, amivel eljuthatnál egy szervizig?
A pótkerék mellé a megfelelő szerszámokat is vidd magaddal: legalább egy emelőre és egy kerékkulcsra mindenképp szükséged lesz.
Amikor a szervizben ellenőrizteted az autód, kérd meg a szakembereket, hogy mutassák meg az autód emelési pontjait, hogy ne ott helyben kelljen kitalálnod, hogy mi a teendőd.
Érdemes lehet bedobni a fentiek mellé egy defektjavító készletet is, amit bármely benzinkúton vagy autós boltban megvásárolhatsz, és csupán néhány ezer forintos tétel. Szögre futásnál, kátyú okozta hibánál még simán megmenthető vele a helyzet!
Ha autóval mész külföldre, a kényelmi kiegészítők is fontosak
Bár ez talán triviálisnak tűnhet, de hosszú utak esetén kifejezetten áldásos lehet, ha csomagolsz az autóba papírzsebkendőt, nedves törlőkendőt, toalett papírt, valamint a tisztálkodáshoz szükséges termékeket és kézfertőtlenítőt, valamint egy törölközőt.
Nálam ezek egy kis táskában pihennek a csomagtartóban egész évben, hiszen ki tudja, bármi megtörténhet és kifejezetten jól jönnek ezek a dolgok, ha ott reked valahol az ember.
Érdemes lehet beszerezni nyakpárnákat is, hiszen a hosszú ülés mindenkinek kikezdi a gerincét és az izmait, a lebicsaklott fejjel alvás pedig kifejezetten kellemetlen utóhatásokkal bírhat. Fontos, hogy az átlagosnál nagyobb mennyiségű folyadékot és minimális mennyiségű tartós élelmiszert – kekszet, szárított gyümölcsöt, magokat – is vigyél magaddal, legrosszabb esetben megeszitek máskor. Azoknak, akik tutira akarnak menni még 1-2 pokróc is elférhet a csomagtartó alján.
Ha mindezekkel megvagy, már csak annyi a dolgod, hogy összeszedd a családot, rokonokat, pattanjatok be a kocsiba és irány a kiválasztott úticél!
Neked is van jól bevált kiegészítőd, amit hosszú utakra viszel magaddal? Írdd meg nekünk kommentben, hogy mi az!