Firenze, Velence és Rivoli – három gyönyörű olasz város, amik leginkább a törénelmükről és annak szemmel látható nyomairól híresek. Ugyanakkor azt már kevesen tudják, hogy Olaszország a kortárs művészet otthonaként is szolgál. A cikkben négy időszakos kiállítást mutatunk be, amit kár lenne kihagyni, ha az “Il bel paese”-be, azaz a “szép ország”-ba vezet az utad.
Írta: Belayane Najoua
Nők egyensúlyban – egy kiállítás, ami nemcsak nőknek szól (Firenze)
Wanda Miletti Ferragamo 1921. december 18-án született az irpiniai Bonitóban. 1960 augusztusától 2018. október 19-én bekövetkezett haláláig a Salvatore Ferragamo ikonikus márka vezéralakja volt. Korai életét személyes tragédiák jellemezték, többek között egy testvére és az édesanyja elvesztése miatt. Azonban 1940 nyarán találkozott Salvatore Ferragamóval és ez a találkozás annyira meghatározó volt mindkettejük életében, hogy még abban az évben házassághoz vezetett. A házasság nemcsak a boldog családi élet, hanem a divat világának az útján is elindította. Húsz év házasság után Salvatore Ferragmo 1960-ban meghalt és annak ellenére, hogy Wanda előtte soha nem dolgozott (“csupán” a családi otthont vezette), átvette a Ferragamo vállalat irányítását. Rendíthetetlen elszántsággal egy női cipészműhelyt alakított át globális divatházzá, biztosítva, hogy a férje által kezdeményezett innováció és kreativitás öröksége folytatódjon.
Fotó: Firenze Made in Tuscany
1960 után Wanda irányította a céget egészen a 2018-ban bekövetkezett haláláig. Közel 60 évig irnyította a divatipar egyik legmeghatározóbb vállalatát, nagyon keveset tudunk az általa elért sikerekről és a nőkért végzett tevékenységéről. A Firenzében található Palazzo Spini Feroni épületében megálmodott kiállítás nemcsak Wanda Ferragamo lenyügöző életútjának állít emléket, hanem a nők szerepének, érzéseinek, gondolatainak is, egészen az 1960-as évektől napjainkig.
A kiállításon tárgyak, ruhák, műalkotások, filmek és fényképek láthatók, amelyek különböző nők törekvéseit és társadalomformáló döntéseit mutatja be.
Emellett az Istituto Marangoni-val együttműködve a Ferragamo Múzeum egy digitális projekt keretein belül foglalkozik a család, az egyensúly, a testtel való kapcsolatunk, és az egyenjogúság témáival, reflektálva a 21. századi társadalom kihívásaira.
A videó egy részletét ezen a linken lehet megnézni.
A kiállítás szeptember 10-ig látogatható.
Chronorama: Egy fotográfiai időutazás (Velence)
A Velencei Palazzo Grassi-ban található „CHRONORAMA” a 20. század fotográfiai remekműveit mutatja be. Az alkotások a Pinault-gyűjteményből és a Condé Nast archívumából származnak. Az 1910 és 1979 közötti több mint 400 alkotást bemutató kiállítás meghatározó pillanatokat és személyiségeket örökít meg, olyan neves művészek szemén keresztül, mint Edward Steichen és Diane Arbus.
A fotókon, amelyek egykor kizárólag a Condé Nast kiadványaiban jelentek meg, olyan személyiségeket láthatunk, mint Coco Chanel, Picasso, Audrey Hepburn, Mick Jagger és a nemrég elhunyt Jane Birkin.
A fekete-fehér képekből állón kiállítás bemutatja a fotográfia szakmai fejlődését mutatja be. Emellett egy társadalmi naplót is elénk tár, amelyben nem színekkel játszó művészeti körítés, hanem a “csupasz” üzenet a lényeges.
A kiállítás január 7-ig látogatható.
Fotó: Exibart.com
Icônes: A materializmus és az idealizmus kapcsolata
A velencei Punta della Dogana-ban található „Icônes” című tematikus kiállítás, az ikon, mint modern definíció, és a kortárs kép státuszát járja körül Emma Lavigne és Bruno Racine, a Pinault Collection kurátorai által. A görög gyökerekből és vallási jelentőségéből kiindulva a kiállítás a kép jelenlétét, az általa kiváltott érzelmeket és transzcendenciát előidéző erejét vizsgálja. Velence gazdag történelme – a bizánci, gótikus és flamand hatások gyűjtőhelye – szolgál háttérként, olyan művészek számára, mint Danh Vo és James Lee Byars, akik a város örökségéből merítettek ihletet a kiállításon megtekinthető művekhez. A több mint nyolcvan művet – köztük a Pinault-gyűjteményből származó remekműveket és a kizárólag erre a kiállításra alkotott installációkat – felvonultató kiállítás célja, hogy bemutassa a mai materialisztikus világ kapcsolatát a szellemi és láthatatlan dolgokkal.
A kiállítás november 26-ig látogatható.
Videó: Palazzo Grassi – Punta della Dogana
Michelangelo Pistoletto: A társadalom valódi szerkezet (Rivoli)
A Castello di Rivoli-ban található kiállítás középpontjában a „Molti di uno” (Sokan az egyből) című mű áll. Ez egy teljesen új nézőpontot tár fel Pistoletto művészetére. Az 1960-as évek közepe óta a művészeti fogalmak újradefiniálásáról híres Pistoletto az 1950-es évek eleje óta vizsgálja a személyes identitást. Ehhez szimbolikus kifejezésként használja az önarcképeket. A „Molti di uno” egy „művészeti városként” van elképzelve, amely 31 egymással összekapcsolt szobából áll. A nyitott, egymáshoz kapcsolódó terekként kialakított szobák olyan területeket foglalnak magukba, mint például a művészet, az ipar, a divat, a kommunikáció, a tudomány, a történelem és az ökológia.
A “művészeti városként” nevezett installáció a művész szavaival élve „láthatóvá teszi a társadalom valódi szerkezetét„. Célja olyan pszichológiai, illetve társadalomközpontú gondolatok felébresztése, ami a társadalmat, mint egy összefüggő, pókhálószerű egységet vizsgálja.
A kiállítás november 2-től február 1-ig látogatható.
Ha az olaszországi utad során szívesen beülnél egy kellemes olasz vendéglőbe, akkor olvasd el cikkünket, amiben 4 ajánlást mutatunk.