Huszonnégy országból összesen 31 fotográfus képeit mutatja be idén a World Press Photo kiállítás, amelynek kapuit csütörtök este nyitották meg a nagyközönség számára Budapesten, a Biodómban. A tárlat szeptember 20. és október 27. között nyújt betekintést a világ legégetőbb problémáiba, párbeszédet generálva.
Mi az a Word Press Photo kiállítás?
A World Press Photo kiállítás a világ legjobb és legfontosabb sajtófotóit és dokumentarista fényképeit mutatja be, amelyeket egy független zsűri választott ki.
A World Press Photo kiállítás arra ösztönzi a nézőket, hogy lépjenek ki a hírciklusból, és kritikusan gondolkodjanak világunk fontos témáiról. A szervezők szerint a pontos, sokszínű, kiváló minőségű vizuális történet elősegíti a kölcsönös megértést a világban.
Fotó: Word Press Photo kiállítás 2025 / Aletheia Casey: A Lost Place / SOUTHEAST ASIA AND OCEANIA, OPEN FORMAT
Mit adhat ezentúl a fotógyűjtemény?
Budapest 48 éve ad otthont egy lehengerlő és fontos témákat, társadalmi kérdéseket feszegető tárlatnak, a Word Press Photo kiállítás témáinak. Mindig egy igazi érzelmi hullámvasút belépni a tehetséges fotósok világába, akik egyszerre lehengerlő, szórakoztató és kritikus témákat dolgoznak fel. A tárlat önmagában nevezhető egy történelmi kincsesdoboznak, hiszen megelevenedik benne szinte minden, ami megtörtént körülbelül 12 hónap alatt.
Betekintést enged olyan kultúrákba, belső harcokba és elszigetelt helyekre, ami előtt talán hitetlenkedve állunk, míg feldolgoz olyan eseményeket is, ami csodálatra, áhítatra késztethet minket, nézőket, vagy éppen a boldog, örömteli pillanatok előtt állva mosolyoghatunk.
Az idei kísérő kiállításon az On The Spot alkotói láthatók
Révész Tamás, a kiállítás magyarországi szervezője elmondta, hogy az idei Word Press Photo kiállítás
kísérőtárlatán a 15 éves On the Spot magyar dokumentumfilm-sorozat alkotói, Cseke Eszter és S. Takács András által készített képek és videók láthatók.
A világszerte elismert magyar dokumentumfilm-sorozat alkotói túrájuk során – gyakran a két gyermekükkel együtt – bemutatják a világ érdekességeit konfliktusait és környezetvédelmi és természeti világát. Céljuk a mindennapok bemutatása, ahol gyakran találkoznak az adott ország fontosabb személyiségeivel is. A Monte-Carlói Televíziós Fesztiválon a gázai riportfilmjük nyerte a dokumentumfilm kategória nagydíját, az Arany Nimfát.
Ti ellátogattok az eseményre?