A rajzfilmek csak gyerekeknek valók? A válasz egyértelműen nem! Bár a streaming szolgáltatók nem adnak meg rajzfilmek 30 felett kategóriát, én megteszem helyettük: ha nem tudod hol kezdhetnéd, olvass tovább, adok néhány kihagyhatatlan tippet!
Élete során előbb-utóbb mindenkinél beüt a tini korszak, amikor hirtelen rettentően felnőtt akar lenni. Ilyenkor az olyan „gyerekes” dolgok, mint például a rajzfilmek sokszor már nem tűnnek annyira szórakoztatónak, mint az élőszereplős sorozatok és filmek. Nem érezzük elég közelinek a történetet, nem tudunk azonosulni a szereplőkkel, hiszen a mesék korszaka számunkra lejárt.
Vannak viszont, akik soha nem növik ki a rajzfilmeket. De miért is kellene? Ezek a darabok sokszor erős társadalomkritikára és gyermekeknek nem értelmezhető poénokra épülnek, és annyira sokszínűek, hogy mindenki talál köztük neki tetszőt. Ezt bizonyítandó 3 kategóriában hoztam neked 3-3 olyan sorozatot vagy filmet, ami mesterműnek számít a saját típusában. Vágjunk is bele!
Sitcom és krimi rajzfilmek 30 felett
Archer – A 16-os karikát kapott rajzfilm a főhőse a címadó Sterling Archer titkosügynök kalandjait mutatja be az egyenként kb. 30 perces epizódokban. Mocskos poénok, szex, némi vér és erőszak, és természetesen ahogy a titkos ügynököknél lenni szokott, nővadászat tölti ki a műsoridőt.
Ha a James Bond filmeket szeretted, akkor hasonló lesz az élmény, ám a poénok kevésbé angolosak, ha érted mire célzok.
Family Guy, The Simpsons – A két sorozatot azért említem egy lapon, mert rajongói táboraik megoszlása nagyjából a Star Wars – Star Trek fun klubokra hajaz. Mind a két csoport szereti valamiért a két, gyakorlatilag ugyanarra az USA és világ társadalomkritikára alapuló történet vezetését. Véleményem szerint vagy az egyik, vagy a másik, de akár mind a kettő is megéri a belefektetett időt.
Fotó: Pinterest
A témák komolyságának ellenére a részek könnyedek és szórakoztatóak, csak akkor mosolyog keserédesen az ember, ha komolyabban belegondol a történésekbe és a szereplők reakcióiba.
South Park – Bár én személy szerint nem szeretem ezt a sorozatot a sematikus ábrázolás és alpári poénok miatt, népes rajongói tábora miatt nem hagyhatjuk le a listánkról ezt az ikonikus rajzfilmet.
A sorozat 1997-ben indult útjára és azóta is töretlen sikernek örvend. Az nem vitathatjuk el a sorozattól, hogy az írók rettentően képben vannak a közéleti és a politikai helyzettel is, és bár a sorozat főleg az USA mozzanatira vetíthető, az egész világon nagy sikert aratott az abszurd, nyers, mégis sokszor vicces történetvezetés.
A főszerepben néhány általános iskolás életét követjük, ám olyan komoly témák merülnek fel, mint a rasszizmus, vagy az állandóan beszivárgó politika. Érdekes és groteszk kifordítása a világnak, valamiért – vagy épp ezért – mégis több millióan nézik a mai napig.
Képregény, sci-fi és fantasy rajzfilmek 30 felett
What if…? – Aki szereti a MARVEL univerzumot, annak ez a sorozat valóságos csemege pult. A képregény világból komplett sorozat/film/animáció univerzummá duzzadt jelenség egyik 2021-es darabja a What if…? című sorozat, amely az Avengers Endgame (Bosszúállók – Végjáték) után és a párhuzamos univerzumokban játszódik. Már a Mivan ha…? cím is sokat elárul, de ennél többet sajnos nem mondhatok, hiszen a sorozat rengeteg kapcsolódási pontot tartalmaz az új Doktor Strange filmhez és a Marvel Multiverzum szárnynyitogatásához. Ne hagyd ki, én ennyit mondok!
Rick és Morty – Ha tudományos-fantasztikus, (azaz sci-fi, azaz science fiction) animációról beszélünk, napjaink egyik legsikeresebb darabja a Rick és Morty. A kezdeti szimpla időutazós sztoriból nagyon hamar egy okos, mély és valóban sci-fi sorozat születik. Morty a 14 éves kissrác a „kissé” őrült Rickkel, a nagyapjával kalandozik téren, időn és anyagokon át. Ez eddig nem tűnik túl egyedinek, ám a karakterek csípős stílusa, jellemük fejlődése a nyers és kemény poénok különleges hangulatot adnak a kissé már lerágott témának.
Fotó: Pinterest
Arcane – A világ jelenlegi legsikeresebb PC játékából, a League of Legends-ből adaptált és szintén népszerűségi csúcsokat elérő animációs sorozat a játék karaktereinek élettörténetét és körülményeit, konfliktusait mutatja be. Jómagam 12 éve játszom töretlenül az egyik központi karakterrel, Jinx-szel. Az első évadra 6 évet vártak a rajongók a bejelentéstől számítva, a 9 részes sorozat második évada pedig jövőre érkezik.
Lehet, hogy elfogult gamer vagyok, de én sírtam, nevettem, őrjöngtem, buliztam és legalább ötvenszer néztem újra az egész évadot. A grafika gyönyörű, a zenék zseniálisak, (köztük olyan előadókkal, mint az Imagine Dragons) a szereplők mimikája és mozgása pedig nem is lehetne valószerűbb és kifejezőbb.
Megérte 6 évet várni, hiszen a történet is szépen építkezik, és annak is érthető minden, aki nem játszott soha a játékkal. Ez közel sem a legvidámabb sorozat, hisz szenvedés, elszakadás, barátság, küzdelem, család, vagyis minden van benne, ami egy jó drámához és a felnőtt léleknek kellhet, de egy gyermeket még érdemes megóvni tőle.
Anime a japán animációs stílusú rajzfilmek 30 felett
Utolsónak hagytam az anime kategóriát, hiszen ez egy önmagában is rengeteg műfajt felölelő jelenség. Az anime tulajdonképpen a japán képregény (manga) rajzfilmesített változata. Bár manapság már a világ minden részén gyártanak anime szerű vagy anime sorozatokat, az a különleges, és sokszor zavarba ejtő hangulat és őszinteség, ami miatt én 11 évesen (lassan 20 éve) rajongani kezdtem, a japánok sajátja marad. Nehezen választottam, de végül a 3 kedvencemet hoztam el nektek.
Kimetsu No Yaiba – Demon Slayer – A nem is olyan régi sorozat egészen a japán kultúra folklórjáig és tradíciójáig nyúl le. A történet középpontjában egy tinédzser fiú, Tanjiro áll, aki elveszti a családját, a húga pedig démonná változik. Ám Tanjiro képtelen elfogadni a tényt, hogy utolsó testvére menthetetlennek tűnik. Időközben nem csak további démonokkal, de démonvadászokkal is találkozik, sőt, később maga is azzá válik.
A sorozat 2 évadot és egy összekötő filmet tudhat eddig magáénak, a 3. évadot pedig már bejelentették. A karakterek vagy szerethetőek vagy gyűlölhetőek, nem igazán van semleges szereplő.
Érzelemvilága kellően drámai, animációs stílusa részletes és tradicionális: meseszép, mint Japán maga.
Kimi no na wa – Your name – Szerelem téren és időn át. A történet kezdetén két ismeretlen, egy fiú és egy lány lelke titokzatos módon helyet, vagyis testet cserél. Az elsőre ijesztő folyamat sokáig elhúzódik, üzeneteket hagynak egymásnak a telefonjukban, cetliken – hasonlóan a Sandra Bullock főszereplésével készült Ház a tónál filmhez. Mégis sokkal érzékenyebb és lágyabb, egy gyönyörű szerelmi történet két japán fiatalról, akik addig nem adják fel, míg meg nem találják egymást.
Meg van benne minden klasszikus anime elem, de a modern világ is szerepet kap: súlyos, drámai pillanatok és mindent eldöntő kérdések váltják egymást a képernyőn.
Bevallom, én úgy sírtam rajta, mint egy kisgyerek, de megérte, hiszen ennek a filmnek minden perce kincs!
Gōsuto in za Sheru – Ghost in the Shell – Páncélba zárt szellem – Az 1995-ös eredeti anime filmről van szó kérem szépen! Persze imádtuk Scarlett Johanssont az új élőszereplősben, de az igazi az mégis csak az igazi. Klasszikus anime stílusban rajzolt film, mely egy olyan jövőben játszódik, ahol az emberek tudatát és szellemét át lehet ültetni tisztán gépi testekbe. A történet főszereplője Motoko Kusanagi őrnagy, egy hölgy android.
A sztori erőszakos, mégis az emberi lélek és tudat mibenvoltát és értelmét keresi. Az első animék között volt, amit láttam, mégis az egyik kedvencem a mai napig.
Aki a listából kimaradt, de tapasztaltabb rajzfilmeseknek, vagy a műfajban jobban elmerülni vágyóknak must watch:
- Kalandra fel! (Adventure Time) – barátság, szerelem, csalódás és magány minden árnyalata posztapokaliptikus világba foglalva
- Rejtélyek városkája (Gravity Falls) – két testvér és a kissé őrült nagybácsi misztikus erdei kalandjai
- Hilda – váratlan kalandozás varázslatos lények világában – gyerekszemmel
- Éjféli Gospel (The Midnight Gospel) – egy intergalaktikus podcaster szürreális kalandjai
- Valós halál: Új burokban (Altered Carbon: Resleeved) – a nagysikerű Valós Halál (Altered Carbon) élőszereplős sorozatának spin-offja, központban Takeshi Kovacs karakterével
- Naruto összes – japán anime sorozat főszerepben a faluja legerősebb nindzsája, azaz a hokage címre pályázó kamasz Narutoval, 220 részben
- Kakegurui – nappal mezei iskola, éjszaka szerencsejáték akadémia, ahol a gazdag családból származó diákok a szokott mederben tanulják a pénz mozgatásának és egymás manipulálásának csínját-bínját a titokzatos új lány érkezéséig…
Te is nézel rajzfilmeket „felnőtt létedre”? Írd meg nekünk kommentben, hogy melyiket!
Főkép: Shutterstock