Az alvás fontossága már a születésünk pillanatától fontos tényező, ami nagyban befolyásolja a mindennapjainkat. Gondoljunk csak bele, ha egy újszülött nem alszik eleget, akkor a szülők is megsínylik az alváshiányt. A téma fontosságát mi sem jelzi jobban, minthogy az alvás világnapja ma már elismert nemzetközi esemény.
Konferencia az Alvás Világnapja alkalmából
Az Alvás Világnapja (Word Sleep Day) nemzetközi esemény, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet az alvás fontosságára, az életminőség szempontjából. Ezen a napon a világ számos országában orvosok, kutatók, gyógyítók és civil szervezetek fognak össze, hogy bemutassák: az álmosság és az alvatlanság egyre inkább népbetegség; megelőzésére, kezelésére sokkal több figyelmet kell fordítanunk.
Az alvás világnapja minden esztendőben a tavaszi nap-éj egyenlőséget megelőző péntek.
Ma, az idei világnap alkalmából a Magyar Alvás Szövetség nemzetközi alvás konferencia keretében hívja fel a figyelmet az egészség, az alvás és az életmód összefüggéseire. Hazai és külföldi kutatók, szakemberek szólnak a Magyar Tudományos Akadémián megrendezésre kerülő rendezvényen az alváshoz kapcsolódó időszerű kérdésekről tudományos megközelítésben, ismeretterjesztő formában.
Fotó: Shutterstock
Mennyi az annyi?
Minden ember más, így az alvási szokásaink sem egyformák. Sőt, kifejezetten extrém esetek is vannak, sokan pár óra alvással élik a mindennapjaikat, de szép számmal akadnak olyanok is, akiknek a 10 óra alvás sem elég.
Nem maradunk le semmiről, ha eleget alszunk – de alvás nélkül sok mindenről lemaradhatunk – tartja a bölcs mondás.
Vannak, akik az alvást időpocsékolásnak tartják, de ez természetesen nem így van. Alvás alatt tudatunk kikapcsol, a gondolkodás szünetel, a külvilág gyengébb ingereire nem reagálunk. Az, hogy alvás közben kit milyen erősségű és időtartamú ingerekkel lehet ébredésre bírni, egyéni adottság, de függ a fáradtság mértékétől is.
Ezt nem nehéz megérteni, ha arra gondolunk, hogy egy hosszabb nap után könnyebben merülünk álomba, és mélyebben alszunk, mint egy kevésbé megerőltető időszak után. Ugyanakkor a megállapítás csak bizonyos fokig igaz: a napközben minket érő túl sok inger, túl sok feladat és a nagy stressz mind gátolja a nyugodt alvást.
Teljes kikapcsolódás
Alvás közben az anyagcsere folyamatok is lassulnak, a test hőmérséklete csökken. Az emésztés nem áll le, ugyanakkor az emésztőrendszernek is szüksége van nyugalmi állapotra, azaz néhány óráig – kb. 8 órán keresztül – ne terheljük gyomrunkat újabb táplálékkal. Ezért is javasolják a táplálkozással foglalkozó szakértők, hogy a vacsora ideje, amely nem megterhelő a szervezet számára legkésőbb 7 órakor legyen.
Az alvás a méregtelenítés, a regenerálódás, a pihenés, a szépség megőrzésének is a legegyszerűbb, legtermészetesebb és legfontosabb eszköze. Szervezetünknek szüksége van nyugalmi állapotra ahhoz, hogy egészséges működését megőrizze, az élettani folyamatok ne sérüljenek. Ne sajnáljunk magunktól az időt az elegendő mennyiségű alvásra, ha nyugodtan, kipihenten ébredünk az az egész napunkra pozitív hatással lesz!
Főkép: Shutterstock