Ha érdekel a foci világa, akkor ebben a cikkben neked nem mondok majd újat. De mi van, ha téged nem érdekel, a párodat viszont igen? Szeretnéd érteni, mi micsoda ebben a játékban, hogy értsd, miért lelkesedik? Ez a focikisokos segít megérteni a labdarúgás alapjait, hogy a közeledő foci vb meccseit már te is értő szemmel követhesd!
Focikisokos – Kell ez nekünk?
A focikisokos vagy a világbajnokság? A focikisokos azért születik, hogy közelebb kerülhess valamihez, amit a párod, a gyermeked vagy a barátaid szeretnek. Minden bizonnyal jópár meccset néztél már végig értetlenül, ha itt vagy, és szeretnéd érteni a focit. Esetleg meg akarod lepni a párodat a tudásoddal? Akkor is a megfelelő helyen jársz.
Gondolj csak bele, mennyire jól esik neked, amikor ő érdeklődik valami iránt, ami számodra fontos. Na, ugye! Ártani nem árt, bonyolultnak sem bonyolult, és jó lehetőség, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz. A meccsnézés pedig olyan programmá, élménnyé válhat, amit együtt élhettek át.
Ha pedig hosszú távra tervezed a kapcsolatod, nos, még számtalan focimeccset kell végignézned, vagy legalább hallgatnod. Akkor miért ne próbálnád meg megérteni? Még a végén őszintén megszereted!
Elő a focikisokossal!
Kezdjük is, hogy mihamarabb a végére érjünk. A focikisokos igyekszik könnyen érthető és rövid lenni. Remélem találsz benne izgalmas információkat, amelyek közelebb hoznak a játékhoz, és ezzel a szeretteidhez is!
Fotó: Shutterstock
Ki és mit csinál?
A fociban két csapat játszik egymás ellen, csapatonként 11 játékossal. 10 mezőjátékos és 1 kapus lép pályára minden csapatban. A feladat a labdát lábbal vagy fejjel az ellenfél kapujába juttatni, lehetőleg minél többször, azaz gólt szerezni. A kapus feladata, hogy megakadályozza, hogy a labda a hálóba jusson, ő az egyetlen, aki kézzel is hozzáérhet a labdához.
A kaputól 16 méterre húzott vonalon túl viszont ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá is, mint a többi játékosra.
A mezőnyjátékosok az alapján vannak csoportosítva, hogy a pálya melyik részén játszanak és mi a szerepük a csapatban.
A hátvédek feladata, hogy megakadályozzák az ellenfél gólszerzési kísérleteit. A középpályások előkészítik a labdát a támadóknak. A csatárok pedig igyekeznek gólt szerezni, amivel megnyerhetik a meccset.
Fogsz még olyat hallani, hogy hamis kilences, ék, futó, de ennyire nem kell tudni, ilyenkor elég, ha csak bólogatsz.
Fotó: sportmegoldasok.hu
Mennyi ideig tart?
Egy meccs játékideje 90 perc. Ebben van egy szünet, tehát kétszer 45 perc, közte 15 perc szünettel (pont annyi idő, hogy összedobj valami nasit). Az idő a kezdő sípszótól a félidő lefújásáig folyamatosan megy. A játékvezető, vagyis a bíró büntetést adhat, ha valaki húzza az időt.
A világbajnokságon a csoportkörökben mindenki egyszer játszik a csoportjaiban lévő csapatokkal és az eredmény alapján pontokat kap. A nyertes 3 pontot kap, döntetlen esetén 1-1 pont jár. A csoportkörök után az első két helyezett jut tovább az egyenes kieséses szakaszba. Itt már a meccsek nem érhetnek véget döntetlennel (ez egy országon belüli ligameccsen megtörténhet, de VB-n nem lehet 0:0 vagy 1:1 stb. az eredmény).
Ilyenkor, ha letelik a 90 perc, döntetlen esetén 2×30 perces hosszabbítás vár a játékosokra. Ha ezután sincsen meg a nyertes, akkor tizenegyes rúgás dönti el a mérkőzést.
Jöjjön a mumus: a les.
Nem egyszerű szabály, és sokszor fogsz kiabálást hallani, ugyanis nem is mindig egyértelmű szituációkban jelenik meg ez a fogalom. De a focikisokos most tesz egy próbát, hogy elmagyarázza.
Tehát mi is a les? Angolul offside, azaz játékon kívüli felállást jelent. Eszerint a támadó csapat játékosa nem kaphat labdát a védekező csapat védővonala mögé. Ezt azért találták ki, hogy a védekező csapatot védjék, ugyanis ha ez a szabály nem lenne, a kapust folyton körülvennék a támadó csapat játékosai. Ettől minden megváltozna, más lenne a dinamikája az egész labdarúgásnak.
Tehát a fontos az, hogy a kapus és a támadó játékos között mindig kell lennie egy védőnek a labda elrúgásának pillanatában.
Ha ez nem valósul meg, azt a partjelző, tehát a játékvezető segédje jelzi zászlóemeléssel, az oldalvonalról. Nincs les, ha ellenféltől kapja a labdát, ha egy vonalban van az utolsó védővel, illetve bedobás, kirúgás és szöglet esetén.
Mondok egy egyszerűbb, talán érthetőbb példát. Sorban állsz a boltban egy ruháért, ami a pénztár mögött van, viszont előtted már áll egy lány, és ő is ugyanazt az utolsó ruhát szeretné. A probléma, hogy te is és ő is otthon hagytátok a tárcátokat. Összefutsz viszont egy barátnőddel, aki odadobja neked a tárcáját, hogy megvehesd az álomruhát!
Amint ő eldobta feléd a tárcát, ami már elhagyta a kezét, te már megelőzheted a lányt, aki előtted áll! Viszont amíg a tárca a barátnőd kezében van, illetlenség lenne megelőznöd a másikat, mert akkor lesen lennél!
Ha biztosan akartok lenni abban, hogy jól láttátok, hogy les volt-e vagy sem, érdemes egy top minőségű televízióra beruházni, ahol a tervezők figyeltek rá, hogy minden pillanatban tökéletes képet kapj, a jelerősségtől függetlenül is. Pont ilyen a Philips The One televíziója, amiben a 4 K Ultra HD LED kijelző és a Philips P5 Engine nem hagy lehetőséget arra, hogy kihagyjátok a fontos pillanatokat a meccsből.
A meccsnézés élményét a képminőségen túl a beépített Ambilight is fokozza, ami egy, a TV széleit körülvevő intelligens LED, ami a képernyőn látható történésekre reagálva fényt bocsát ki. Ha egy kis örömet szeretnél okozni fociszerető párodnak, ezen a készüléken te magad is beállíthatod a színeket, így egész meccs alatt pompázhat a televíziótok a kedvenc csapatának színeiben! Mindemellé betársul a kiváló hangminőséget, széles hangteret, tiszta és részletgazdag hangzást garantáló Dolby Atmos, így a kommentátorról akkor sem maradtok le, ha üdvrivalgás tör ki a szobában! Ezzel az Android tévével még tovább emelheted a televíziózás élményét, hiszen beállíthatod a kedvenc streaming szolgáltatóidat is, így a meccs után a kedvenc sorozatod is jobban fog mutatni a képernyőn.
Mikor van szabálytalanság és mik a büntetések?
Szabálytalanságnak, azaz faultnak hívják, ha az egyik játékos az ellenfél játékosa felé tiltott módon nyilvánul meg.
A büntetés lehet szabadrúgás vagy büntetőrúgás (tehát tizenegyes). A tizenegyest 11 méter távolságra a kaputól, a fehér pontjelzésről rúgják, de csak akkor, ha a büntetőterületen (a 16-os vonalán belül) történt a szabálytalanság. Ehhez a kapu vonalától 16 méterre kijelölt területen belül kell szabálytalankodni.
Súlyos szabálytalanság esetén a bíró sárga vagy piros lapot adhat. Súlyos szabálytalanságnak számít, ha egy játékos:
- sportszerűtlenül viselkedik,
- ha szóval vagy mozdulattal bírálja a játékvezetőt,
- ha konkrétan vét a szabályok ellen,
- ha késlelteti a játékot,
- ha szabadrúgásnál, bedobásnál vagy szögletnél nem tartja be a távolságot,
- és ha engedély nélkül kimegy, bejön vagy visszatér a pályára.
A sárga lap az első „figyelmeztetés”, ezt automatikusan akkor kapja a játékos, ha:
- szándékosan megüti, megrúgja az ellenfelet,
- ha direkt beleér kézzel a labdába, hogy az ellenfél ne szerezzen gólt,
- ha sértő és durva kifejezéseket vagy mozdulatokat használ,
- ha súlyosan sportszerűtlen vagy durván játszik.
Fotó: Shutterstock
Ha egy játékosnál összegyűlik két sárgalap, akkor már a második sárga kártya felmutatása után is a piros lapot kell elővennie a játékvezetőnek. Ilyenkor a játékosnak le kell mennie a pályáról, be az öltözőbe, és akár több meccsre is eltilthatják a játéktól. Ha különösen súlyos a szabálytalanság vagy a játékos inzultálja a játékvezetőt, akkor bizony rögtön piros lapot kap. Ezzel emberhátrányba kerül a csapata, szóval annyira nem éri meg.
Bedobás, kirúgás, szöglet
Bedobáskor a játékos a pálya széléről, az oldalvonalról dobja be a labdát, ha az kikerült a pályáról. Kirúgás akkor van, ha az alapvonalat – a kapu vonalát – hagyta el a labda, miután egy támadó játékos ért hozzá.
Ezt a kapuelőtérből – 5 méterre lévő vonal – bármelyik játékos elvégezheti, de a labdának el kell hagynia a büntetőterületet, mielőtt bárki hozzá érne. Szögletet pedig akkor ítél a játékvezető, ha a labda egy védekező játékosról megy ki az alapvonalon, azaz a kapuvonal mögé jut. Ezt a pálya sarkából rúgja a támadó csapat, a behatárolt negyedkörből.
VAR
A VAR (video assistant referee) a videóbíró, ami a játékvezető asszisztenseként funkcionál a meccs alatt. Ha vitás helyzetek vannak, ami egy gólt vagy piros lapot eredményezhet, akkor segít tisztázni az adott szituációt. Megoszlanak a vélemények a videóbíróról, mivel lassítja a mérkőzést, de sokszor a lassítás segít fényt deríteni egyes helyzetekre.
A focikisokos itt véget ér. Remélem, elég információt gyűjtöttél ahhoz, hogy értsd a labdarúgást, és talán még élvezd is a meccset. Ha valami mégsem tiszta, mi itt leszünk, kérdezz bátran!
Főkép: Shutterstock