Az Andrássy úti Q Contemporary Művészeti Múzeumban szeptember 17-ig tekinthető meg a Velünk élő történetek című kiállítás, a már nemzetközi szinten is a top kategóriába sorolt Somlói – Spengler házaspár magángyűjteményéből.
A Somlói–Spengler Gyűjtemény a magyarországi művészeti színtér egyik legmeghatározóbb magángyűjteménye, amely 2002 óta egyre nagyobb számban bővül nemzetközi művekkel. A több kisebb, egymáshoz szorosan kapcsolódó egységből álló kollekció anyaga közel harminc esztendeje gyarapszik és alakul.
Három évtized gyűjtésének lenyomata a Q Contemporary
A kelet-európai kortárs műgyűjtők új generációjának képviselőiként Somlói Zsolt és Spengler Katalin 1992-ben, a rendszerváltás és a vasfüggöny leomlásának átalakulásokkal teli időszakát követően kezdték meg a gyűjtemény építését. A változás lendületét testközelből megtapasztaló nemzedék tagjaiként vetették bele magukat a hazai, velük egyidős kortárs alkotók és a nemzetközi művészeti szintér forgatagába.
Napjainkra közel 700 műtárgyat számláló és közgyűjteményekkel vetekedő színvonalú kollekciójuk nem csupán a magyarországi művészeti színtér egyik legmeghatározóbb magángyűjteményévé nőtte ki magát. Régiós és nemzetközi viszonylatban is jelentős.
A Q Contemporary aktuális kiállítása a gyűjtemény hatalmas anyagából mutat be egy kisebb ízelítőt.
Környezetvédelem és női szerepek is a kortárs alkotások között
A Q Contemporary aktuális, Velünk élő történetek című kiállítása sokrétű válogatást mutat be a Somlói–Spengler Gyűjtemény fantasztikusan gazdag anyagából. A tárlat szekciói pillanatképszerűen, a gyűjtemény szubjektív keresztmetszeteiként villantják fel a hazai, a kelet-közép-európai és a globális művészet összefüggéseit.
A tematikus egységekbe rendezett műcsoportok vezérfonalát olyan velünk élő történetek adták, amelyek nem csupán társadalmi szinten aktuálisak, de személyes és kollektív történetek elmesélésének is teret engednek. Olyan tárgykörökben, mint a felejtés, a tagadás, az emlékezetkultúra és az emlékezetpolitika, a környezetét belakó, alakító és felélő ember, vagy akár a női szerepek társadalmi meghatározottsága.
Az egyes szekciókban a különféle asszociációkat megidéző tárgyak, festmények, fotókollázsok és objektek látványvilága enigmatikus narratívákat elevenít meg.
A kiállításon többek között olyan ismert művészek alkotásai láthatók, mint Bak Imre, Ackermann Rita, Keserű Ilona, Németh Hajnal, Paulina Olowska, Fehér László, Julian Opie.
Ha már a környéken jársz, ne hagyd ki a többi izgalmas lehetőséget sem: a Budapesti Tavaszi Vásár és a FotóFesztivál is kitűnő programokat kínál.
Főkép: Steindl Gabriella