Barista verseny növényi tejből dolgozva, ehető csomagolások, Bocuse d’Or európai döntő magyar sikerrel és még számtalan izgalom: ott voltunk az idei Sirha Budapesten!
A gasztronómia folyamatos átalakuláson megy keresztül, legyen szó globális trendekről vagy a magyar éttermi világról. Amellett, hogy egyre több kihívással szembesülünk (gondoljunk csak a koronavírusra vagy a háborús helyzet okozta inflációra), több perspektíva is nyílik azok számára, akik az ételek vagy a vendéglátás valamely területe mellett köteleződnek el.
A Sirha Budapest egy két évente megrendezésre kerülő, három napos rendezvény, amely egyben Közép-Kelet Európa legjelentősebb nemzetközi élelmiszeripari és HoReCa-kiállítása, professzionális gyártókkal, tanulságos workshopokkal, üzleti találkozókkal és izgalmas versenyekkel.
Fotó: Hungexpo
Gasztronómiától a csomagolóiparig a Sirha Budapesten
A Sirha Budapesten nem pusztán az éttermi világ képviselteti magát, hanem minden olyan terület is megjelenik, amely ide köthető. Egy laikus nem is feltétlenül lát bele, éppen ezért a kiállítás inkább a szakmai közönségnek szól. Idén a 300 kiállító 16 országból érkezett a HUNGEXPO-ra azért, hogy bemutassa az innovációkat. A nagykonyhai gépek és a nagy tételben vásárolható alapanyagok mellett olyan megoldásokat, amik a jövőt vetítik elő: a Future Store Innovations standjánál például a Jövő Áruházába léphettünk be, de említhetnénk az Innovációs Termékverseny díjazottjait is.
Üdítő volt látni, hogy mekkora hangsúlyt kapott a fenntartható csomagolóipar – ez a terület rapid tempóban fejlődik, hiszen csomagolásra (praktikus és higiéniai okokból) egyaránt szükség van, de a felesleges műanyag-használat nagy terhet ró a bolygóra.
Szerencsére a különféle, lebomló PLA-, cukornád- és akár ehető búzakorpa-termékek piaca folyamatosan bővül, de más anyagokkal is zajlanak kísérletek. A fenntarthatóságra való törekvést egyébként is izgalmas volt látni. A Csak a mentes standjánál például (ami díjazott is volt a kiállításon) számtalan hazai márkával találkozhattak a látogatók, amelyek valamilyen mentességre (teljes értékű növényi étrend, gluténmentesség stb.) kínáltak alternatívát.
A kávé és borok szerelmeseinek
Az idei Sirha Budapesten szintén kiemelt szerepet kapott a hazai borkultúra bemutatása. A Hungarian Wine Summiton nemzetközi delegáció érkezett az országba, hogy miután végigjárták a magyar borrégiókat, a kiállításon megismerjék a 91 bemutatkozó borászat termékeit.
Újdonság volt a kávérajongók számára COFFEE CHALLENGE baristaverseny is, ahol a csavart a növényi alapú italok alkalmazása adta – a cél az volt, hogy bemutassák, nem jelent kompromisszumot egy latte vagy cappuccino élvezetében a tehéntej elhagyása.
A Business Café nem csak a kóstolásra, de a kapcsolódásra is teret biztosított, hiszen a rendezvénynek (amely egyébként egy nemzetközi hálózat tagja) kiemelt célja az új üzleti ismertségek támogatása, legyen szó meetingekről vagy konferenciákról.
Fotó: Hungexpo
Bocuse d’Or és más versenyizgalmak
A Bocuse d’Or-t hívhatnánk a séfvilág olimpiájának is – ezen a versenyen 5 és fél óra alatt a világ legtehetségesebb séfjei mérik össze a tudásukat, hogy a commis-juk (azaz segédük) támogatásával elkészítsenek egy hús- és tányértémát. Idén az európai döntőt 2016 után másodszor ismét a Sirha Budapesten rendezték, ami nagy büszkeség a hazai szakembereknek.
Már csak azért is, mert kellemes emlékeink kötődnek hozzá: 2016-ban ezt nyerte meg Széll Tamás és jutott ki Lyonba, a világdöntőre, ahol az előkelő negyedik helyet szerezte meg.
Idén a hústál kötelező elemei az őzgerinc és comb, kacsamáj, túró, tejföl voltak, a tányértémához pedig burgonyát kellett használniuk. A magyar csapat élén Dalnoki Bence, a Michelin-csillagos Stand étterem sous chefje állt, mellette Nyikos Patrik, a felkészítést pedig Széll Tamás és Szulló Szabina vállalta. Egy ilyen kaliberű megmérettetésen a tét és a feszültség hatalmas, ezért a versenyt nagyon komoly munka előzi meg.
Mindez nem volt hiábavaló, hiszen a csapat a második helyet szerezte meg, a dánokat követve, így kvalifikálták magukat a döntőbe.
A közétkeztetés kihívásai szintén nagyon forró témát jelentenek manapság, ezért érdemes volt megfigyelni, hogy oldják meg a helyzetet a versenyzők. A téma a „farsangi ételek a hagyomány és a megújulás jegyében” volt, a cél pedig a hazai alapanyagok bemutatása és az ételek modernizálása. Kötelező elemként fánkot kellett készíteni, a sütőtöknek és méznek pedig szerepelnie kellett a menüsorban – a nyertes végül a pécsi Hungast csapata lett.
Szintén nagy izgalmakat tartogatott a Magyarország Tortája előzsűrizése, valamint a Desszert Verseny és a Közétkeztetési Szakácsverseny.
Előbbinél három kategóriában (gyümölcsös torta, csokoládés tányérdesszert és választott artisztikai munka) mérték össze tudásukat a cukrászok, és végül Füredi Krisztián és Károlyi Zsuzsanna nyertek, a Hisztéria színeiben.
Főkép: Hungexpo