Az állatok tisztelete, jólétének figyelembe vétele nem csak a szabadban, az állatkertek és vadasparkok területén is fontos. Az állatok világnapja alkalmából sok állatkert készül izgalmas programokkal, de mielőtt ezekbe látogatunk, érdemes felkészülnünk az állatkerti etikett szabályaiból, hogy jó élményekkel távozzunk.
Állatok világnapja – így született
Október 4-e az állatok világnapja, ötlete egy állatvédelmi konferencián született meg 1931-ben, Firenzében.
A világnapot Szent Ferenc, az állatok védőszentjének napján tartják, célja az állatokhoz való felelős és tisztelettudó viszony kialakítása, az állatok jogainak és védelmének erősítése, valamint az emberek tudatosságának növelése az állatokkal kapcsolatos fontos ügyekről. Ugyanis ebben a témában még bőven van hova fejlődni.
Állatkertbe ősszel? Igen!
Bár sokan tartanak otthon állatot házi kedvencként vagy haszonállatként, az egzotikus és vadon élő állatok megfigyelésére, megismerésére legtöbbünknek állatkertekben és vadasparkokban nyílik lehetősége. Ma már nem csak a klasszikus városi állatkertek állnak a rendelkezésünkre, egyre több kisebb állatkert, vadaspark, minizoo is elérhető. Vannak a látványetetések, amikor a gondozók akár trükkökre is ráveszik az állatokat, és van, amikor bemehetünk bizonyos karámokba, és az előre meghatározott takarmánnyal magunk is megetethetjük az adott állatokat, simogathatjuk, közelebbről megismerhetjük őket. Tapasztalatból mondom, a tandem-kecskeetetésnél kevés viccesebb feladat van a világon.
Érdemes észben tartani, hogy nem csak látogatóként, de akár önkéntesként is megnézhetjük ezeket a parkokat.
Erről érdeklődjünk az általunk kiválasztott állatkertnél, szerencsére egyre több helyen van erre lehetőség, hiszen mindenhol elkél a segítő kéz.
Most, hogy megérkezett az ősz, lassan beköszönt a tél is, felmerülhet a kérdés, hogy látogatóként érdemes-e egyáltalán állatkertbe menni? Természetesen! Egyrészt az állatok világnapja alkalmából több állatkert is érdekes programokkal várja a látogatókat. Másrészt ősszel sokkal kellemesebb a séta számunkra, látogatók számára is, hiszen már nincsen rekkenő hőség, és kényelmesen végigsétálhatjuk a parkokat, nem kell árnyékra vadásznunk.
Fotó: Pexels
Az állatok megfigyelése szempontjából is jól járhatunk ősszel, hiszen a nagy hőség az ő mozgásigényüket is lecsökkentheti. Bizonyos állatok eleve a hűvösebb időben vannak elemükben. Ráadásul mivel ilyenkor kevesebb a látogató, nagyobb esélyünk van a karámok széléről közvetlenül megfigyelni az állatokat, nem kell megküzdenünk a tömeggel.
Legtöbben gyerekként látogatjuk meg ezeket a helyeket, vagy felnőttként viszünk ide gyerekeket, de vajon tudjuk, mit szabad és mit nem szabad megtennünk az itteni állatokkal a saját és az ő védelmük érdekében? Az állatkerti etikett kapcsán az alábbi 6 dologra mindig érdemes odafigyelnünk a jó élmény és a biztonság érdekében, főleg, ha kisgyermekkel érkezünk.
Állatok világnapja: mire figyelj, ha állatkertbe látogattok?
Csak a meghatározott állatok etetése szabad, és csakis kizárólag a meghatározott eledellel!
Egyrészt, mivel különleges állatfajokról van szó, nem lehetünk benne biztosak, hogy mit ehet pontosan az adott állat, másrészt lehet, hogy olyan betegsége, esetleg allergiája van, ami az egyszerűnek tűnő étrendbe nem passzol!
Ne hangoskodjunk, ne tegyünk hirtelen mozdulatokat!
Az állatokat a kiabálás, sikítozás kifejezetten irritálhatja, ettől agresszívvá válhatnak, vagy visszahúzódhatnak az odúikba. Ugyanez a helyzet a hirtelen mozdulatokkal, amik fenyegetésként hathatnak, és nem tudhatjuk mit váltanak majd ki az adott állatból.
Ne kopogtassuk az üveget, ne rázzuk a ketrec rácsait!
Hasonlóan az előző ponthoz, ezek ugyanolyan kellemetlen és teljesen felesleges zajok, amikre egy állatnak nincs szüksége. Nagyobb az esélye, hogy az állat elkerüli ezt a szakaszt, minthogy közelebb jön, vagy reagál. Ha reagál is, ne számítsunk kedves reakcióra. A ketrecek, kerítések rácsaival párhuzamosan futhat akár villanypásztor is, ami bár nem okoz valós sérülést, de azért kellemetlenül csíphet, ha hozzáérünk.
Ne simogassunk meg engedély nélkül egy állatot se!
Bár nagyon izgalmas kérdés, hogy az adott állatnak mennyire lehet puha a szőre vagy a tollazata, ne kíséreljük meg megsimogatni őket, hacsak nem szabad eleve bemennünk a futtatóba, és a gondozó nem engedi azt meg nekünk. Bizonyos állatok csípnek, harapnak, köpnek, és nem tudhatjuk, hogy a feléjük elindult kezünket miként érzékelik: fenyegetésnek, vagy netalán eledelnek.
Ha szeretnénk lefotózni, levideózni egy-egy állatot, semmiképpen se vaku használatával tegyük.
Hiszen az éles fényhatás ugyanúgy negatív reakciót válthat ki az állatokból, mint a hirtelen hangzavar!
Ne vigyünk kutyát vagy más állatot az állatkertbe, még az állatok világnapján se!
Ne szemeteljünk! Ne gyűjtsünk az állatkertben se növényeket, se állatokat!
Főkép: Shutterstock