Egy évvel ezelőtt nyitott meg az ország első női szexshopja, a Lib Women’s Store. Jani-Téglásy Lili és Dobó-Nagy Fanni egy olyan biztonságos helyet hozott létre, ahol nem kellemetlen kérdezni, ahol őszintén lehet vágyakról beszélni – de kezdhetjük onnan is, hogy ahova nem kínos belépni. A női szexualitást a maga természetességében kezelik, az önismeret és az önbizalom alapjának gondolják. A gyönyörszerzésen túl – amit számos vibrátor és egyéb vágyfokozó eszköz biztosít – céljuk az edukatív tartalmak beemelése a közbeszédbe. Művészettöris múltjuk kéznyoma az egész üzletben tetten érhető. A lányokat a női szexualitást övező ezernyi taburól és azok ledöntési lehetőségeiről kérdeztük.
Vibrátorok, Nyuszik, csiklóizgatók, pároseszközök, vágyfokozó kiegészítők mindenhol, bármerre fordulok. Az eszközök úgy sorakoznak egymás mellett a polcokon, mintha egy izgalmas és szexi kiállításon lennék. A kezembe veszek egy nagy, rózsaszín könyvet, rajta a felirat: „I want orgasms, not roses”. Hm. Nekem a kettő együtt is jöhet… A Lib Women’s Storeban, az ország első női szexshopjában járunk. Fanni levesz a polcról néhány eszközt, bekapcsolja, elmondja, mi hogyan működik, mi a különbség közöttük. Majd megérkezik Lili is, és együtt körbejárjuk a női szexualitás, a gyönyörszerzés és a vibrátorok óriási és kimeríthetetlen kérdéskörét.
Szerintetek miért nehéz még mindig besétálni egy szexshopba?
Jani-Téglásy Lili: Az előítéletek miatt.
Dobó-Nagy Fanni: Kellemetlen. Magáról a szexről sem igazán beszélünk egymás között, vagy aki igen, még talán neki is nehéz egy ismeretlen ember előtt elmondani, hogy mire vágyik, mire kíváncsi, mivel van esetleg problémája. Emellett rosszak az üzletek hírnevei is, sokan gondolják úgy, hogy csak azok mennek be, akik valamilyen fura dolgot szeretnek.
Lili: Majdnem ugyanez vonatkozik a vibrátorokra is.
A nagyközönség még mindig azt gondolja, hogy a könnyűvérű nők használnak vibrátort, akiknek nem elég semmi sem. Az még mindig nincs meg az emberek fejében, hogy ez az öngondoskodásról is szólhat, lehet egy párkapcsolat javító módszer is, sőt a szexuális egészségedre is jó hatással van.
Ez a sok tabu, ami övezi az egész szexualitást, ugyanúgy hatással van arra, hogy miért nem megy be valaki egy szexshopba sem, mert akkor ő is olyan ember lenne, azt pedig nem akarja.
Ha valakiben megfogalmazódik az igény a szexjátékokra, de nem mer lépni, nincs hova nyúlnia, mit tanácsolnátok, hogyan szerezzen bátorságot az első lépéshez?
Fanni: Sokan – nálunk is – azzal kezdik, hogy megnézik a honlapot, elolvassák a blogon a cikkeket és így látják, hogy mi más irányt képviselünk. Az edukációra fordítunk nagyobb hangsúlyt. Ezért vagy úgy jönnek, hogy kiválasztottak valamit a honlapon, és azt szeretnék élőben megnézni, vagy van előzetes elképzelésük legalább arról, hogy milyen kategóriák érdeklik őket. De aki eljön, az már alapvetően nyitottabb.
Lili: Nálunk az esztétikum számít.
Sokan jönnek be azért hozzánk, mert tudják, hogy ez más típusú tér: világos van, minden darabból kiállítottunk egyet. Ez egy színes, vidám közeg, nem egy fetisiszta valami, ami a fejükben él a szexshopokról.
Ez segít nekik, ezért alakítottuk ki így a boltot.
Akinek semmilyen kapcsolata nincs még a testével, esetleg még maszturbálni sem mer, az hogy kezdje el szerintetek a folyamatot?
Fanni: Ha semmilyen szinten nem tud kapcsolódni a témához (és magához), akkor én azt javasolnám, hogy menjen el egy szexuálpszichológushoz. Én hiába mondanám, hogy kezdje el simogatni magát, tegyen apró lépéseket maga felé, ha még gondolat szintjén is nehezen foglalkozik vele, akkor érdemes szakember segítségét kérni.
Lili: Vagy szakirodalmat olvasni. Van néhány olyan könyv, ami meg tudja erősíteni abban, hogy neki igenis joga van a saját testéhez, a saját öröméhez és elkezdjen élni vele.
Fotó: Lib Women’s Store
És ha megvan az igény, csak nincs kapaszkodó, ami mentén elindulhatna?
Lili: Akkor először érdemes elmélyedni kicsit a témában, blogokat, könyveket olvasni.
Az első lépés, hogy a saját testét a saját kezével fedezze fel, utána lehet a játékokkal kísérletezni. De előfordul, hogy valakinek az „eszköznélküliség” nehéz, neki segíthet egy játék, hogy kifejezetten azzal törje meg a gátat magában. Ez nagyon egyénfüggő.
Fanni: De az is nagy lépés, ha már tud arra időt szakítani – még ha nem is ér magához -, hogy kialakítson egy közeget, ahol olyan hangulatba tud kerülni, hogy odafigyel a testére. Nem is a szexszel kapcsolatban, csak azt megfigyelve, mi esik jól neki, és ezzel kapcsolódni.
Melyik játékokat ajánljátok kezdőknek?
Fanni: Változó.
Az első kérdés, hogy külső vagy belső stimulálást szeretne, esetleg mindkettőt. Kezdheti a csiklóizgatókkal, de a G-pont vibrátorok is jók, mert lehet először külsőleg használni, majd utána be is lehet helyezni. Így kiderül, melyik érzet esik jobban.
De van egy olyan eszköz, ami a Nyuszihoz hasonló, csak szét lehet szedni: az egyik része behelyezhető, a másikkal pedig külsőleg stimulálható a test. Ezekkel könnyebb elindulni, mert több mindent ki lehet próbálni általuk, és így megérzi az ember, hogy mit szeret és mit nem.
Lili: Kezdésnél – ha hüvelybe helyezhető a játék – a kisebb méreteket szoktuk javasolni és a puhább felületeket, ezekkel könnyebb ismerkedni.
Az árak mi alapján emelkednek?
Lili: Minél több motor van benne – ezáltal minél erősebb -, annál drágább. Kezdésnek éppen ezért sem javaslunk például egy nyolcvanezer forintos játékot, amiben három motor van, ez sokszor meg is ijeszti a vevőt.
Fanni:
Az, hogy az üzletben ki vannak téve az eszközök és megfoghatja, bekapcsolhatja őket, még nem garancia, hogy jó is lesz neki, ezért sem érdemes nagyon drágával kezdeni.
Ha rossz élményt szerez valaki egy szexjátékkal, azt utána sokkal nehezebb feloldani.
És aki haladóként jön be hozzátok?
Fanni: Nekik vannak erősebb, többfunkciós eszközök. Ilyenkor már lehet bátrabban válogatni, mert pontosan tudják, mit szeretnének, és el lehet indulni egy kicsit extrább, drágább vonalon.
Például a léghullámos játékok nagyon izgalmasak.
Lili: A textúrájuk is sokat számít, hogy melyik darab hogy és mire van kiképezve. Ilyen esetben mindig az az első kérdés, hogy önmagadnak szeretnéd vagy párkapcsolatba. Utána megyünk tovább, hogy külső-belső, vagy vegyes stimulálás, azon belül pedig kezdő vagy haladó. Leszűkítjük a kört, és a végére marad pár darab, azokból pedig azt választja, ami neki a legszimpatikusabb. Ezt elég jól körbe szoktuk járni. Azt látom, hogy sokat segít, amikor kézbe veszik az eszközöket. Az egy dolog, hogy mekkora motor van benne, de ettől függetlenül is máshogy rezegnek: intenzíven vagy akár mélyebb, dübörgő rezgéssel.
Még mindig elég elterjedt nézet társadalmi szinten, hogy ha egy nő eszközöket használ, akkor neki nem is kell férfi. Vagy párkapcsolatban a férfi megijed, ha a nő például vibrátorral is kiegészíti a szexuális életét.
Lili: A vibrátor irigység a férfiaknál létező jelenség. Keverik az emberek a miérteket, mert erről sem beszélünk.
A vibrátort nem azért veszi a nő, hogy kiváltsa a férfit. Nem is tudod, mert teljesen más egy testi kontaktus, egy érzelmi plusz töltet a partnerrel. Ezt nem fogja megadni a vibrátor. Lehet, hogy egyszerűbben jutsz el vele a csúcsra, de magát az érzetet, a hangulatot, a kapcsolódást nem fogja soha pótolni. Ez egy tévhit.
Fotó: Lib Women’s Store
Hogyan tudjuk ezt jól kommunikálni párkapcsolatban, ha a partner nem nyitott erre?
Fanni: Ha a pár (vagy az egyik fél) szeretne eszközöket beépíteni a szexuális életükbe és beszélgetnek róla, az első lépés az, hogy elmennek együtt egy üzletbe és szétnéznek. Vagy egy honlapon nézelődnek még a vásárlás előtt. Ismerkednek a helyzettel. Innen tovább lehet lépni, hogy kinek mi a szimpatikus, mi az, ami egyáltalán beleférhet a kapcsolatba és mi az, ami egyáltalán nem. Szépen lassan el lehet jutni arra a pontra, hogy egyet kipróbálnak, és onnantól kezdve tud fejlődni a folyamat.
Lili:
Nyilván az a legfontosabb, hogy a pároddal tudatosítsd azt, hogy ez nem az ő kiváltása, még a kiegészítése sem, hanem egy új faktor bevezetése, ami akár mindkettőtöknek jó lehet. A kommunikáción múlik minden.
Ha párkapcsolatba szeretnénk bevezetni a játékokat, mivel érdemes kezdeni?
Fanni: Amikor olyan párral találkoztam, ahol a férfi nagyon elzárkózott, akkor ott a távirányítós eszköz volt a megoldás, és akkor ő csak a távirányítót kezelte. Ez belefért és jó volt mindkettőjüknek. De ha ennél nyitottabb a pár, akkor a vibrátorokat szoktuk ajánlani.
Lili: Vagy péniszgyűrűket, ezeknek egyszerű és egyértelmű a használata. De vannak sokkal bonyolultabb távirányítós vagy applikációs eszközök.
Miért csináljátok ezt, mi a hitvallásotok?
Fanni: Szeretnénk, ha eljutnánk egy olyan pontra, hogy a női szexualitásról nyíltan lehessen beszélni, ne kelljen szavakat kihúzni, mert nem megfelelőek. Jó lenne, ha normalizálódna.
És nem azt akarjuk elérni, hogy mindenki járjon szexshopba és arról beszéljünk naphosszat, csupán csak hogy ugyanolyan normális része legyen az ember életének, mint az arcápolási rutin.
Lili: Nálunk is a legfontosabb, hogy a női önismeret ezen szegmensét is vegyük számításba, mert nagyon fontos és meghatározó része a mindennapjainknak. Azzal, hogy tabusítjuk és nem beszélünk róla, csak még távolabb kerülünk attól, hogy esetleg jól érezzük magunkat a saját bőrünkben vagy a saját párkapcsolatunkban. Mert ahhoz, hogy ez ki tudjon teljesülni, fontos, hogy ismerjük magunkat szexuálisan is, foglalkozzunk a problémáinkkal és ne mindig alárendeljük magunkat más helyzeteknek vagy akár embereknek.
Ha már a tabuknál tartunk. Nem szoktak meglepődni az emberek, ha anyaként valakinek elmondod, hogy szexshopod van?
Lili: De.
Hogy reagálnak?
Lili: Zavarba jönnek.
Nem tudnak vele mit kezdeni?
Lili: Nem. Párszor megkérdezték, hogy akkor pornóoldalakon kell-e hirdetnünk stb… Erre gondolok, mikor azt mondom, hogy téves kép él az emberek fejében, de ez a kevesebb. Van, aki felvillanyozódik, hogy ne már, ilyen is van? A legtöbben meglepődnek és látom, hogy kattog az agyuk, hogy ezt most hova tegyék, de már kezdem megszokni.
Én azt tapasztalom és mesélik is a nők, hogy amint bele mernek állni a szexuális energiájukba, az ijesztővé válik a környezet számára vagy túl dominánsak lesznek. Egyáltalán hogy jön ahhoz egy nő, hogy nyíltan kommunikáljon a szexualitásáról. Miért van az, hogyha a nők elkezdenek beszélni erről, akkor nagy a megdöbbenés?
Lili: Mert a férfiak sem állnak bele ebbe az energiájukba. Ők sem beszélnek erről őszintén maguk között, és ezért méginkább megdöbbennek, ha egy nő megteszi. De egy kapcsolaton belül már nagyon nehéz arról kommunikálni, hogy neked mi a jó, hogy szeretnéd a másikkal. És ha te nyíltan beszélsz erről, akkor azt gondolják, hogy akkor nagyon képben vagy mindennel…
Fanni:
Attól még, hogy van egy igényed, az nem biztos, hogy egyezni fog a párodéval. Ez egy olyan dolog, amit vagy meg lehet oldani vagy nem, de sokkal jobb tisztázni, mintha magadba folytod és viszed magaddal a csomagot.
Az is lehet, hogy találtok egy köztes utat, ha meg nagyon nem és ez fontos neked, akkor lehet, hogy keresel mást, akivel működhet. Mindenképp a beszélgetés a kulcs, mert így kiderül, hogy meg lehet-e élni együtt azokat az élményeket vagy nem. De nagyon nehéz, amikor egy ennyire intim dolgot megosztasz valakivel, és a másik egyszerűen lezár, kapsz egy óriási nemet. Az nem beszélgetés, hogy élből elutasít.
Lili: Ott eleve kommunikációs gátak is vannak akkor. A másikban is biztos van egy félsz, de ezt le lehet küzdeni.
Fotó: Lib Women’s Store
Még mindig nem a kellő minőségben beszélünk a női szexualitásról, mégis egyre nagyobb teret nyer. Ez minek köszönhető, mi változik?
Fanni: Most érezhető az, hogy a női test normalizálása minden szinten elkezdődött: méretek szempontjából, a menstruációról is egyre több szó esik, illetve magáról a ciklusról: hogy épül fel, hogy tudunk tudatosabban hozzáállni.
Lili: Ez a női elfogadásnak a része: elfogadjuk, hogy nézünk ki, elfogadjuk a korunkat, a szexualitásunkat. Megjelent a szexuális wellness kifejezés is, mert ugyanúgy foglalkozol a szexuális egészségeddel, ahogy elmész egy fürdőbe vagy felraksz egy arcpakolást. Máshogy közelítjük meg az egész témát.
Egyre többen kezdik megérteni, hogy a testünkkel való viszony és a szexualitásunk mindenre kihat – az önbizalmunkra is.
Lili: Az, hogy te hogyan éled meg a szexualitásodat, meghatározza a mindennapjaidat. Így az is, ha valakinek problémája van.
Például nem kell nyolcvanévesnek lennie, hogy inkontinenciája legyen, sőt még szülnie sem kell. Nagyon nagy részét érinti a női társadalomnak és mégsem beszélünk róla. Helyette megvesszük a betétet és kellemetlenül érezzük magunkat. Pedig ha foglalkozunk vele, van rá megoldás – itt nálunk is.
Emellett vannak, akik nem tudják megélni a szexualitásukat vaginizmus vagy fájdalmas behatolás miatt. Ha nem volt még soha orgazmusa vagy nem tud elmenni a párjával, akkor a sikerélmény hiánya visszaveti a szexuális vágyat. Ebben az esetben egy kötelező kör lesz, csak túl akar esni rajta…
Arról nem is beszélve, hogy ha orgazmusod van, az élettanilag is befolyásolja a mindennapjaidat: a hormontermelődést, a fizikai állapotodat. Ezzel igenis érdemes és kell foglalkozni, mert hiába gondoljuk, hogy csak a szexről és az élvezetről szól, sokkal több mindenre hatással van.
Ha valaki bizonytalan abban, hogy elinduljon-e ezen az úton, mit üzennétek, miért éri meg?
Lili: Mert a magadba fektetett szeretet, az öngondoskodás mindig megtérül. Mindegy melyik szegmens: mindegy, hogy egy vibrátort veszel vagy egy arckrémet, ha attól jobban érzed magad, akkor van értelme. És ez a kulcs.