A Netflix nagysikerű drámasorozata, a Bridgerton új évada nemsokára ismét a televíziónk elé szögez minket, a kosztümös drámák (és kidolgozott nemesi felsőtestek) szerelmeseinek nagy örömére. A korábbi évadokban többször felmerült – ilyen, vagy olyan formában – a szexuális felvilágosítás, vagy éppen annak teljes hiánya a korban. Az első évad főszereplőjének, Daphne-nak a teljes naivitása, vagy Eloise és Penelope értetlensége a terhesség természetét tekintve csak néhány példa erre. De vajon ez puszta túlzás, vagy valóban hűen mutatja be a korabeli viszonyokat? Elvégre nem lehetett ennyire tanácstalan a többség. Vagy mégis? Olvass tovább, és megtudod!
Perzselő pillantások – A Bridgerton új évada lángoló szenvedélyt ígér
A Bridgerton új évada kapcsán még nem láthattunk sokat, de az már bizonyos, hogy Penelope Featherington és Colin Bridgerton párosa lesz a fókuszban. Az előzetes alapján úgy tűnik, inkább arra helyezik a hangsúlyt, hogy Penelope tapasztalatot szerezzen a társaság elbűvölésében. Érthető, hiszen bolondok lennének ilyen korán fellebbenteni a függönyt a forróbb jelenetekről, mégsincs kétségem afelől, hogy a Bridgerton új évadában Penelope nem csak az elbűvölő társalgást tanulja majd meg.
A kérdés tehát, hogy valóban olyan tudatlanok voltak-e a nemeshölgyek, mint azt a sorozat mutatja?
A pontos válaszhoz mindenképpen bele kell ásni magunkat egy kicsit a történelembe, hogy megértsük a korabeli társadalmi viszonyokat, amik fontos szerepet játszottak a szexualitással kapcsolatos információk átadásában.
A cselekmény a György korabeli Angliában játszódik, a kora 19. században. Bár erről az időszakról gyakran egy prűd, szexuálisan elnyomott kép él az emberekben, ez sokkal inkább volt jellemző az ez után következő Viktoriánus korra. A György korabeli Anglia szexuális moralitását erősen befolyásolta a gyors és nagy léptékű városiasodás, ami finoman szólva is több lehetőséget nyújtott a szexuális kalandokra. Faramerz Dabhoiwala történész (Origins of Sex: A History of the First Sexual Revolution) szerint az 1800-as évek elejére az arák közel 40%-a már terhesen állt az oltárhoz, és az elsőszülöttek negyede házasságon kívül született.
Hannah Grieg, a sorozat történelmi konzultánsa elárulta a Chicaco Tribune-nek: „Tudjuk, hogy a György korabeli társadalom általánosságban mondva szabados volt. A házasságon kívüli szex már nem volt illegális, a legtöbb, felnőttek közötti szexuális aktus a törvény keretein belül történt, és a prostitúciónak is nyílt kultúrája volt Londonban. Tudunk híres kurtizánokról és celeb szeretőkről.”
A társadalom szabadossága ettől függetlenül nem jelentette azt, hogy mindenkinek hozzáférése volt mindenhez. Ez mind függött a nemtől, kortól, társadalmi helyzettől, vagy a földrajzi elhelyezkedéstől. Természetesen ezek a különbségek különböző módokon érintették a korabeli elit tagjait is.
Amit szabad Jupiternek…
A nemesi családok lányai, különösen, ha Londonban éltek, bizonyos szintű „védelmet” élveztek mindenféle hasonló tájékoztatással szemben, amíg el nem jött a nászéjszakájuk ideje. Bár valószínűleg édesanyjuktól kaphattak valamiféle tudásmorzsát a házasság előtt, Lesley A. Hall, gender és szexualitás szakos történész szerint ez aligha lehetett komoly felvilágosítás. Mindemellett komoly befolyással rendelkeztek bizonyos korabeli publikációk, amelyek főleg vallásos szerzők tollából születtek.
Ezek előírták, hogy milyen információk megfelelőek arra, hogy fiatal lányok tudomására hozzák, és hogyan viselkedhetnek az előkelő hölgyek. Természetesen a hölgyek „tisztaságának” megőrzése sokkal inkább szólt a nemesi vérvonal tisztaságának megőrzéséről és az öröklési sor biztosításáról, mint egy hölgy erkölcsi feddhetetlenségéről. Ezzel szemben, akár a mai társadalmakban, a gazdag, fehér, heteroszexuális férfiak jelentős előnyöket élvezhettek.
A sorozatban többször felmerül a nemek közti különbség atekintetben, hogy mit lehet és mit nem Daphnenak vagy Anthonynak (a Bridgerton család két legidősebb gyermekének). Daphne egy (na jó, nem annyira ártatlan) csók után egyértelműen jegyese lesz Simon Bassetnek, Hastings hercegének, miután Anthony rájuk bukkan. Ezzel szemben ha Anthony szexuális pillanatokban bővelkedő kapcsolata látna napvilágot az operaénekes Sienával, az nem lenne komoly hatással a hírnevére, mégha a kapcsolatot a vikomt nem is szeretné a családja orrára kötni. Ugyanitt azonban érdemes megjegyezni, hogy ezek a nemes urak által élvezett szabadságok ebben a korban veszélyekkel is jártak, ha nem is társadalmilag, de egészségügyileg mindenképpen.
Védelem nélkül
A kor velejárója volt a prostitúció és ezzel együtt a bordélyházak népszerűségének fellendülése is Londonban. A frivol szexuális viselkedés azonban komoly következményekkel járt a társadalomra nézve.
Esmée Louise James, szexualitás-történész szerint a korabeli Londonban minden 5. ember elkapta a szifiliszt 35 éves kora előtt. A gonorrhoea vagy Chlamydia fertőzéssel élők száma pedig még sokkal magasabb. A nemi betegségek ilyen szintű terjedése természetesen arra motiválta a nemesi származású férfiakat, hogy – hatékony megelőzési, vagy kezelési formák hiányában – egy, vagy több kiválasztott szeretőre korlátozzák kalandjaikat, ahogyan tette azt Anthony Bridgerton is.
Ez többé-kevésbé megengedte az uraknak, hogy minimalizálják a fertőzés veszélyét, miközben kedvelt szabadidős tevékenységeikről sem kellett lemondaniuk.
A korabeli nemes lányok többsége tehát sajnos igenis annyira tanácstalan volt a szexualitást és a gyermeknemzést illető kérdésekben, mint ahogy a Bridgerton sorozatban láthatjuk. Bár esetenként fordulhattak idősebb női családtagokhoz útmutatásért, ez keveset segített nekik. Bár az információ könnyebben terjedt az alacsonyabb társadalmi osztályokba tartozó nők között, sok súlyos tévedés és mítosz élt az emberek fejében.
A Bridgerton első évadában például Eloise Bridgerton és Penelope Featherington között zajlik egy beszélgetés, amiben azt találgatják, hogyan esik valaki teherbe. Számukra már az is meglepő információ, hogy ez megtörténhet házasságon kívül is.
Az évad során Eloise nővére, Daphne is csak a házasság és a szexuális élvezetek megismerése után, egy szobalányon keresztül értesül arról, hogy maga az aktus nem elég az áldott állapot eléréséhez, hiszen férje szándékosan alkalmazza a megszakításos védekezés módszerét. Az pedig, hogy mind a regények, mind a sorozat világában a férfiak számára alapvetően fontos, hogy a nők élvezzék a szeretkezéseket, illúzió.
Erre jó példa a Sarolta királyné című előzménysorozatban Lady Danbury kapcsolata férjével, aki, nos, nem sok örömét lelte a kötelező együttlétekben. Hogy az épp kiválasztott férfi, aki végül férjé avanzsált mennyire törődött felesége gyönyörével, bizony csak a szerencsén múlott.
Ezzel szemben a korabeli férfiak számára a szexuális élvezetek valóságos tárháza volt elérhető, feltéve, hogy vállalták a bordélyházak látogatásával járó egészségügyi kockázatokat, vagy megengedhették maguknak, hogy privát szeretetőt tartsanak.
Természetesen a Bridgerton nem egy történelmi dokumentumfilm, így mindent, amit benne látunk érdemes megkérdőjelezni, és kicsit jobban utána járni, ha történelmileg hiteles információra vágyunk. Ettől függetlenül a Bridgerton új évada sok izgalmat ígér, amiben újabb pár talál egymásra és fedezi fel a szexualitást, így vagy úgy. Remélhetőleg a korábbi szériákhoz hasonlóan a Bridgerton új évada is szórakoztató, könnyed kikapcsolódást nyújtó alkotás lesz, ami pontosan azt adja, amit várunk tőle: csillogó bálokat és fűtött hálószobai (és könyvtári és kerti és…) jeleneteket.
Források: Denofgeek, LA Times, The Conversation
Kiemelt kép: Shutterstock