Szárazság, húzó, feszülő érzés, fakó színek és pirosodás – tünetek, amiknek az őszi bőrápolás idején érdemes extra figyelmet szentelni. A hideg idő szinte azonnal magával hozza őket, mutatjuk min változtass a rutinodban ilyenkor, ha azt szeretnéd, hogy a bőröd ilyenkor is hidratált és szép maradjon.
Ősszel a hőmérséklet csökkenésével az arcbőrünk is megváltozik. Csökken a bőr faggyútermelése, érzékenyebbé válik, és fokozottan veszíti a vizet, aminek „köszönhetően” állandó társunk lesz a húzó, feszülő, száraz érzés.
A hideg lassítja a bőr sejtjeinek megújulási folyamatát, a benti fűtés miatti száraz levegő miatt pedig a nedvességéből is veszít. A hideg hatására a bőr kipirosodik, érzékenyebb lesz a külső hatásokra, károsodik a bőrbarrier, berepedezik a külső rétege.
Ezt természetesen a bőrünk sem hagyja szó nélkül: a folyamatok ellensúlyozására faggyútermelésbe kezd, ami pattanásokat, bőrproblémákat okoz az erre hajlamosaknál. Szerencsére a „segíts magadon…” kezdetű mondás a bőrápolásra is igaz: ha megfelelően válogatjuk össze az őszi bőrápolási termékeinket, akkor szinte nullára csökkenthetjük a kellemetlenségeket.
Fotó: Shutterstock
Lássuk mi az az 5 dolog, amit a hideg idő beköszöntével a bőre védelme érdekében mindenkinek meg kellene tennie!
Zsírosabb krémek
Nyáron a legtöbben a könnyű, vizes állagú krémeket keressük, ilyenkor egy zsírosabb krém szinte leolvad az arcról. Az őszi bőrápolási rutiba viszont jöhetnek a testesebb, hidratáló anyagokban gazdag termékek!
A közönségkedvenc hialuronsavas krémek mellett keresd az antioxidánsokban gazdag hidratálókat, és most kaphatnak főszerepet a különböző aloe vera, kókuszolaj, vagy cold cream tartalmú termékek is. Ősszel és télen akár nappalra is használhatod a zsírosabb, éjszakai arcápolódat, még úgy sem fog zsírosan fényleni a bőröd.
Fotó: Shutterstock
Barriert helyreállító összetevők
A bőrbarrier a bőr védőrétege, tehát a legkülső réteg, egészen pontosan a sejtek körüli vízálló lipidburok. Ez a réteg teszi „vízállóvá” a bőrt, ez tartja bent a nedvességet és a tápanyagokat, és tartja kint a környezeti ártalmakat. Ha a barrier egészséges, bőrü
nk puha, hidratált, egyenletes, míg ha sérült, akkor piros, fakó, gyulladt, érzékeny. Az évszakra jellemző környezeti tényezők komoly kihívást jelentenek ennek a védőrétegnek, ezért fontos, hogy az arcápolási rutinodban helyet kapjon az erősítése.
A barrier megóvása érdekében kerüld a túltisztítást, az alkoholos termékeket, ne áztasd ki a bőröd, és a bőrradírozással is óvatosan bánj. Ezek ugyanis mind szárítják, károsítják ezt a legfelső réteget.
A barrier helyreállításáért, épségének megtartásáért keresd azokat a termékeket, amik védő összetevőket tartalmaznak: lipideket, zsírsavakat, panthenolt. Sérült barrier esetén a fényvédő is különösen fontos, hiszen a bőröd így jóval kitettebb a veszélyeknek, mint normál állapotában.
Fotó: Shutterstock
Hámlasztó
A hámlasztás egész évben hasznos a fiatalos bőrért, ám sokan nyáron nem szeretik használni, hiszen hámlasztás után 1 hétig fényérzékeny a bőr, és a nem megfelelő fényvédelemmel csúnya foltokat idézhetünk elő. Az ősz beköszöntével viszont már semmi akadálya, hogy elővegyük a hámlasztónkat.
A hámlasztás szinte minden problémára megoldás: eltávolítja a felső, elhalt hámsejteket, segít tisztán tartani a pórusokat, és mivel nem lesz egy „felesleges” már nem funkcionáló réteg a bőröd felszínén, a pattanások is ritkábban jönnek elő.
Folyadékfogyasztás
Nehéz úgy hidratálttá tenni a bőrünket, ha a testünk közben szomjazik. A hidratáló krémek az őszi bőrápolás részeként bár rengeteget hozzá tudnak tenni a bőr vízveszteségének pótlásához, ám a napi 8 pohár vizet nem pótolják.
Fotó: Shutterstock
A hidratált, selymes bőrhöz elengedhetetlen, hogy belsőleg is hidratált legyél. Ha úgy érzed, a hidegben nem kívánsz ennyi folyadékot, akkor próbálj ki valamilyen ízesített ásványvizet, vagy teázz! Az alkoholt és a kávét azonban kerüld, ezek inkább dehidratálttá tesznek téged és a bőrödet is!
Vitaminok belsőleg és külsőleg
Szervezetünk szempontjából bőrünk az utolsó dolog, aminek a jólléte lényeges. Előbb kap a bevitt tápanyagokból és vitaminokból a szív, gyomor, agy, máj, vese, és minden más testrészünk, bőrünk pedig csak a „nice to have” kategóriába esik. Ezért olyan fontos, hogy ősszel és télen, amikor kevesebb természetes vitamint viszünk be, vitaminpótlással, étrendkiegésztőkkel gondoskodjunk bőrünk és az egész testünk ellátottságáról.
Ilyenkor használj vitaminos krémeket, keresd az A-, C-, E vitamint a csomagolásokon. A C-vitamin segíti a kollagén rostok szintézisét, az A-vitamin a ránctalanítást és a faggyúmirigyek szabályozását, a B3- és E-vitamin pedig a hidratációt. Szintén fontos a kollagénpótlás, ami a bőrön kívül ízületeink kötőanyaga is, így nem csak a szépség szempontjából fontos – kiemelten 30 éves kor fölött – a kollagén fogyasztása.
Főkép: Shutterstock