A napozással kapcsolatban nem árt az óvatosság! Számos bőrproblémát, és sajnos bőrrákot is okozhat a túlzásba vitt és megfelelő fényvédelem nélküli napon tartózkodás. A fényvédők repertoárja ugyanakkor végtelen: segítünk megtalálni a neked valót.
A kevesebb néha több
Egy biztos: ahogy sok mindenre, a napozásra is igaz, hogy csak mértékkel tegyük. És persze nem árt, ha tisztában vagyunk a bőrűnk állapotával, típusával, hogy a legmegfelelőbb készítményekkel óvjuk, ápoljuk.
A bőr a legnagyobb, és az egyik legfontosabb szervünk, ezért a védelme kiemelten fontos nyáron. Sajnos bizonyított tény, hogy minden egyes leégés növeli a bőrrák kockázatát – mondja dr. Kiss Anikó bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos.
A naptej vagy fényvédő krém nemcsak a strandon kell, hanem a nagy melegben bármikor, amikor kimozdulunk a lakásból.
A játszótéren, szabadtéri sporttevékenység közben, vagy egy városlátogatás esetén ugyanúgy ér minket a nap, tehát minden esetben védekeznünk kel ellene.
Az arcra külön fényvédő kell
Ha nem akarunk egész nyáron hosszú ujjú- és szárú ruhákat viselni, valamint szalmakalapot hordani, akkor bizony nincs más megoldás, mint a folyamatos naptej használat. Természetesen vannak esetek, amikor elég csak az arcunkra kenni, viszont nem árt tudni, hogy az arcunkon a bőr sokkal érzékenyebb, ezért nagyobb faktorszámút használjunk.
Sok tévhittel ellentétben a fényvédők használata nem úri huncutság, hanem a bőr egészségének megőrzéséhez, illetve az idő előtti bőröregedéshez elengedhetetlen eszköz.
A bűvös számok
A napkrémek, naptejek csomagolásán feltüntetett faktorszám (SPF) mindig az UV-B sugárzás elleni védelem mértékére vonatkozik.
A faktorszám azt jelöli, hogy a naptej használatának köszönhetően mennyivel növelhetjük a napon eltölthető percek számát, anélkül, hogy bőrünk károsodna.
Vagyis, ha naptej nélkül 10 percig tartózkodhatnánk a napon, akkor egy 20-as faktorú krémmel ezt 200 percre növelhetjük.
Nagyon világos bőrűek először 50 faktoros naptejjel kezdjék a szezont, amikor már némi alapszínre szert tettek, akkor lehet csökkenteni a faktorszámot. Aki barna bőrű, annak a 20-30 faktoros naptej is elég, viszont fontos, hogy naponta többször is használni kell.
Fizikai és kémiai fényvédők
A fényvédőknek két típusa van: fizikai és kémiai. A fizikai fényvédők természetes és biztonságos megoldást nyújtanak.
Hatóanyagaik rendkívül finomra porított ásványok, amelyek a bőr felszínén védőréteget alkotnak és az UV sugarakat visszaverik. Oldhatatlanok, így nem szívódnak fel.
A kémiai fényvédők elnyelik az UV sugarakat és felszívódnak a bőrbe, azaz akár a véráramba is bekerülhetnek, ezért szerencsésebb, ha mellőzzük a használatukat – javasolja a doktornő.
Kiszerelésüket illetően is nagy a választék, és tej, krém, spray vagy olaj formájában egyaránt elérhetőek. Ebből a szempontból talán az olajos változat az, amelyik kissé macerásabb lehet, hiszen gyakran ragad vagy megfogja a törölközőt, a fürdőruhát. Próbálj ki többet, hogy megtaláld a neked és bőrödnek legmegfelelőbb változatot.
Nem árt tudni azt sem, hogy a naptejnek van szavatossága, ezért akkor is nyugodtan dobjuk ki a tavalyit, ha még megvan a fele.
Idővel ugyanis veszít a hatékonyságából, rosszabb lesz a felszívódása és a védőhatása is. Ne a bőrünkön spóroljunk, mert nem éri meg hosszú távon!