A fényvédő használatának fontossága mára már senkinek nem jelent újdonságot. De melyiket érdemes választani, a kémiai vagy a fizikai fényvédőt? És hogy pontosan mit is jelentenek ezek a kifejezések? Hajduné Fekete Emília, mesterkozmetikussal, bőresztétával készült interjúnkból mindenre fény derül!
Miért olyan fontos a fényvédelem?
Hajduné Fekete Emília: A fényvédelem több okból is rendkívül fontos. Talán az első és legfontosabb a bőrrák, valamint a korai öregedés megelőzése. A bőrünk öregedéséért egyébként 80%-ban a fénykárok felelnek, viszont az embereknek csak a 11%-a használ naponta fényvédőt. Most már nélkülözhetetlen a fényvédelem, minden évszakban, télen, nyáron egyaránt. Az UV-sugárzás hozzájárul a bőr idő előtti öregedéséhez, beleértve a ráncok, a bőr megereszkedését és a pigmentfoltokkialakulását, továbbá károsíthatja a bőr immunitását. A fényvédő használatával azonban az immunrendszert is védhetjük.
Maga a napozás egyébként egy trauma a bőrnek. A napégés nem csak fájdalmas, hanem hosszútávú károsodást is okozhat a bőrben. A megfelelő fényvédő használatával azonban megelőzhető a napégés. 11-15 óra között egyáltalán nem szabadna a napon tartózkodni. Ha mégis hosszabb ideig kint vagyunk, akkor 2 óránként ismételni kell a fényvédő felvitelét.
Hány éves kortól érdemes használnunk fényvédőt?
HFE: A fényvédelem minden életkorban fontos, már csecsemőkortól szoktuk a fényvédőket ajánlani. 6 hónapos kor felett használhatunk fényvédő krémet (legalább SPF 30-asat) a baba bőrére, különösen a napnak kitett területeken. Ami nagyon fontos, hogy ne tartalmazzanak káros összetevőket, bőrbarát legyenek és ne okozzanak irritációt. Ezek kifejezetten olyan jó minőségű fényvédők, amikben nincsenek térfogatnövelők, adalékanyagok, mesterséges színezékek, szintetikus anyagok, illatanyagok és egyéb irritatív összetevők.
Lényeges, hogy a gyermekek bőrét rendszeresen újrakenjük, különösen úszás vagy izzadás után. A fényvédő krém mellett a védőruházatra is figyeljünk, használjunk kalapot és a napszemüveget.
A professzionális termékek, amikkel én dolgozom és használok, klinikai tisztaságú termékek. Ez azért nagyon egészséges a bőr számára, mert egy olyan megelőző ápolást biztosítanak a bőr számára már fiatal kortól, mely klinikailag igazoltan többet nyújt egy fényvédőnél, ugyanis fokozza a bőr hidratációját, ápolja és erősíti a bőr ellenálló képességét és immun védekező mechanizmusát a környezeti hatásokkal szemben.
Régebben többnyire csak akkor használtak az emberek fényvédőt, amikor kimentek a strandra vagy a napra. A bőr védelme érdekében a fényvédő ma már gyakorlatilag egy elengedhetetlen termék, a napi bőrápolási rutin része kell, hogy legyen, nemcsak nyáron, hanem egész évben!
Mi a különbség a fizikai és kémiai fényvédő között?
HFE.: A fényvédőket gyakran két típusba szokták sorolni: léteznek szervetlen, azaz fizikai szűrővel ellátott fényvédők, illetve a szerves, azaz kémiai szűrős fényvédők.
A fizikai és kémiai fényvédő közötti különbség főként abban rejlik, hogy hogyan védenek a nap káros sugarai ellen. A fizikai szűrős fényvédők megülnek a bőrfelszínén, védőréteget képeznek. visszaverik az UVB, UVA sugarakat. Ideális érzékeny bőrűek és gyermekek számára. Fizikai szűrők például a zinc-oxid és a titanum-dioxid. A fizikai fényvédők általában vastagabb textúrájú krémek, amik fehér réteget hagyhatnak a bőrön.A kémiai szűrős fényvédőkben általában oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate, octinoxate nevű szűrőket találhatunk. Ideális választás pigmentációra hajlamos bőrrel rendelkezőknek.
A kémiai, vagyis szerves szűrővel ellátott fényvédők általában nem, vagy csak kevés fehér réteget hagynak a bőrön, könnyedebb textúrával rendelkeznek és kényelmesebb viseletet biztosítanak. UVA védelmük erősebb, mint a csak fizikai szűrőkkel rendelkező fényvédőknek. A kémiai fényvédők UV hatására gyorsabban bomlanak, ezért érdemes sűrűn (2-3 óránként) újrakenni őket, főleg ha erős napsugárzás éri a bőröd. Bár ez minden esetben igaz!
Te melyiket ajánlod inkább? És miért?
HFE.:
Én mindkettőt használom és mindkettőt ajánlom is. Nem kell tőle tartani az a fontos, hogy mi az összetétele. Ne tartalmazzon például oxibenzont, ami egy kémiai szerves vegyület. Bőrre gyakorolt hatása miatt, sok embernél bőrirritációt okozhat, vagy allergiás reakciót válthat ki. Egyes országokban tiltólistán van az oxibenzont tartalmazó fényvédő használata, hiszen kimutatták, hogy a korallzátonyokra és a tenger élő világára káros hatással van.
Melyik kinek ajánlott? Itt gondolok a várandósokra, szoptató anyukákra és kisgyerekekre.
HFE.: A fizikai fényvédőket a kisgyerekeknek és kismamáknak mindenképpen, hiszen nekik az a biztonságosabb. Felnőtt korban pedig nyugodtan lehet használni a kémiai fényvédőket is.
Amivel én dolgozok professzionális márka (Image Skincare) egy forradalmi, orvos által fejlesztetett fényvédő termékcsalád, amelyet a szépségiparban elsőként a legújabb generációs EXOSOME technológia segítségével. Ez egy intelligens hatóanyag-kapszulázási technológia, amely fokozza az antioxidánsok bejutását. C-vitamin, ektoin, mikroalga és ashwagandha található meg benne, mindezek hatására pedig egy átfogó táplálást és második védelmi vonalat biztosítanak a nap ellen. Ez egy olyan multifunkcionális krém, amiben benne van a fényvédő, a hidratáló és az öregedésgátlás is, ami egy teljeskörű bőrápolást biztosít.
A Daily Prevention termékcsalád minden bőrtípusra alkalmazható. Van, akinek vízhiányos, szárazabb vagy érzékeny, rozáceás a bőre, annak egy magasabb nedvesség tartalmú krémre van szüksége. Aki zsírosabb bőrrel rendelkezik, annak pedig egy mattító fényvédő lesz a komfortosabb.
Továbbá léteznek színezett fényvédők is, amikben természetes színező anyag található, áttetsző, blur hatású fedést biztosít, ami egységessé varázsolja a bőrt. Ez tökéletes viselet a mindennapokban és praktikus lehet azoknak, akiknek problémásabb, egyenetlen a bőrük, hogy elfedje a bőrhibákat.
Ha fényvédőt vásárolunk, milyen hatóanyagú terméket keressünk? Vagy épp milyen hatóanyagot kerüljünk?
HFE.:
A legjobb, ha széles spektrumú, fizikai fényvédőt választunk, amely cink-oxidot vagy titán-dioxidot tartalmaz. Ezek az összetevők hatékonyan védenek a káros UV sugarak ellen, miközben kevésbé valószínű, hogy irritációt vagy hormonális zavarokat okoznak.
A nem professzionális fényvédők, amikhez a drogériákban vagy online lehet hozzájutni, nem tartalmaznak számottevő hatóanyagokat. Általában a vásárlók többsége nem tudja mi alapján válasszon fényvédőt. Ha tudatosak szeretnénk lenni, érdemes inkább kikérni a szakember véleményét, hogy tudd, a te bőrödre, mely fényvédő a megfelelő.
Amint említettem, az Image Skincare fényvédők például antioxidánsokat, hialuronsavat, C vitamint mikroalgát is tartalmaznak, Akiknek gyulladásra hajlamos a bőre, érdemes figyelembe venni a hatóanyagokat, az aswaganda vagy az ázsiai gázló például jótékony hatással rendelkeznek. Ilyen magas hatóanyag tartalmú fényvédőket a kereskedelemben nem lehet vásárolni.
Ami még nagyon fontos, a digitális fénykár elleni védelem. Ez ugyanis szintén romboló hatással van a bőrünkre. Bontják a fibroblasztokat, kötőszöveti rostokat -kollagén és elasztikus rostokat-, amelyek a bőrünk rugalmasságáért felelősek. Így, aki napi szinten több órát tölt monitor előtt, annak egy idő után a bőre petyhüdt, száraz és sápadt lesz.
Gyerekek esetében még milyen extra szempontokat érdemes figyelembe venni a fényvédelem kapcsán?
HFE.: Gyerekek fényvédelme különösen fontos, mert az ő bőrük érzékenyebb, és a korai károsodás hosszú távú egészségügyi kockázatokkal járhat. Az ő esetükben is kerülni kell a közvetlen napsütést, annak legintenzívebb időszakában, tehát 10:00 és 16:00 óra között. Válasszunk gyerekbarát, fizikai fényvédőt, amely hipoallergén, illatmentes, könnyen felvihető, parabénmentes, organikus és magas SPF értékkel rendelkezik, legyen minimum SPF 30 vagy magasabb 50-es. Továbbá, az is lényeges, hogy minimum 80 percig legyen vízálló és használjunk védőruházatot.
Ennek mentén érdemes elmondani, hogy a legmagasabb faktorszámú fényvédő az Európai Unióban, az 50-es. Nincs olyan, hogy 100-as, 80-as vagy 70-es faktorú. Ezek a számok a termékeken nem a védelmi faktort jelölik, vagyis minél magasabb annál jobban véd, hanem azt, hogy mennyivel több időt tartózkodhatsz a napon.
A 30-as is jónak számít már, de a 15 vagy 20-asokat el kell felejteni. Akinek pigmentfoltos a bőre, vagy hajlamos rá, annak az 50-es faktorszámú fényvédő ajánlott. Az a lényeg, hogy ne égj le, mert ha leégsz, az már egy trauma a bőrnek és sejtszinten egy károsodás történik, amit a sejtjeink nem felejtenek el. Ezek a káros behatások összeadódnak és az idő előrehaladtával, ahogy öregszünk, ezekből alakulnak ki a szeplők és a pigmentfoltok.