Az ősz közeledtével sokan már búcsúznánk is a naptejtől, hiszen a nyár lassan véget ér. De biztos, hogy a felfújható matracokkal együtt a fényvédelmet biztosító naptejeket, fejfedőket és napszemüvegeket is a padlásra kell száműznünk a következő 9 hónapra?
Mutasd a bőröd, megmondom ki vagy! De azt legalábbis biztosan, hogyan állsz a fényvédelem kérdéséhez. Vannak, akik télen-nyáron rajonganak a bronzos bőrért, és még a tűző nyári napon sem kennek magukra többet, mint egy 6 faktoros napolaj. A másik véglet ezzel szemben még télen is 50 faktoros naptejjel keni magát és élete fő veszélyforrásaként tekint a Napra. Kinek van igaza? A megoldás persze most is az arany középút környékén keresendő. Elmondjuk, amit tudnod kell a fényvédelemről, és dönts magad!
A napfény hatása a bőrre
Fotó: Daoudi Aissa on Unsplash
Hogyan károsít a napfény?
A napból érkező, láthatatlan sugaraknak 2 fontos csoportja van a bőrünk szempontjából. Az UV-A sugárzás felelős a bőr öregedéséért, a pigmentfoltokért, károsítja a kollagénrostokat és bőrrák kialakulását okozhatja. Átjut a felhőn, szmogon, és nagyjából ugyanúgy károsít egész évben.
Az UV-B sugarak ezzel szemben jót is tesznek: segítik a D-vitamin termelést, barnítják a bőrt, ám szintén okozói a melanómának és a szemet is károsítják. A felhők viszont képesek megszűrni ezt a fajta sugárzást.
Ha kinti programot tervezel, mindig érdemes ellenőrizni a napi UV-sugárzás mértékét, amit a legtöbb meteorológiai oldalon vagy alkalmazásban megtehetsz, például az Időkép UV oldalán, vagy az Országos Meteorológiai Szolgálat UV sugárzás előrejelzését mutató oldalon.
Ha 0-3 közötti értéket látsz, akkor nincs veszély, e fölött viszont érdemes a fényvédelemmel is foglalkoznod indulás előtt. 3-és 5 között mérsékelt UV-sugárzásról beszélünk, 5-7 között erős, 7-8 között nagyon erős, 8 felett pedig extrém sugárzásról van szó.
Mitől függ, hogy milyen erős a minket érő napsugárzás?
Röviden: sok mindentől. Számít az évszak, a napszak, a földrajzi hely, a tengerszint feletti magasság, a felhőzet, vagy ha a hó vagy a víz visszaveri a fényt. Érdekesség, hogy Magyarországon a Kékestetőn mérték a valaha volt legerősebb UV-sugárzást, 9,4 erősségben. Fontos, és kevesen veszik figyelembe, hogy az UV-sugárzás nincs összefüggésben a hőmérséklettel sem. Nagy szélben is le lehet égni, ha közben tűz a nap, és ha ruha nélkül síelnénk, bizony hólyagosra éghetne a bőrünk a vakító, szikrázó fényben. Ebből talán már következik a válasz a cikk elején feltett kérdésre: a fényvédelem bizony nem csak júniustól augusztusig fontos.
Ne csak a bőröd védd!
Fotó: Shutterstock
Ha a fényvédelemről van szó, általában a bőr védelmére gondolunk, ám erős sugárzás esetén ne feledkezz meg a szemed és a hajad védelméről sem. Erős napsütésben hordj megfelelő védelmet nyújtó napszemüveget, a hajad védelmére pedig viselj kalapot, vagy szerezz be valamilyen nyári hajápoló terméket. Tűző napon érdemes hővédő spray-t fújni a hajadra, és kipróbálhatod az úszás utáni regeneráló pakolásokat is. Direkt nyári hajápolási tippeket például ebben a blogcikkben találsz, de a naturalszepseg.hu oldalon akkor is érdemes szétnézned, ha már őszre vagy télre keresel professzionális, 99%-ban természetes összetevőket tartalmazó hajápolási termékeket.
A helyes fényvédelem
Fotó: Shutterstock
A napfény elleni védekezés tehát nem csak nyáron lényeges, hiszen a napfény ősszel és télen is éri a Földet. De rettegni, vagy túlzásba esni azért nem kell. Ha egész nap otthon vagy, akkor az ablakon beszűrődő fény ilyen kis mennyiségben nem tesz kárt benned. Ha viszont elhagyod a lakást, használj megfelelő fényvédőt a szabad bőrfelületeiden, még felhősebb, hideg időben is. Ha kirándulsz, kertészkedsz, szabadban sportolsz vagy játszótéren vagy, kend be legalább az arcodat, és sokáig fiatalos marad a bőröd.