Kémiai vagy fizikai? Mit jelent az SPF? Hányszor kell kennem? Tényleg mindig szükséges? A fényvédők ma már utcahosszban sorakoznak a patikák, drogériák és webshopok kínálatában, így ember legyen a talpán, aki kiigazodik köztük. Pár alapfogalom tisztázásával segítünk egy árnyalattal élesíteni a képet.
Mielőtt belevágnánk a fényvédők típusaival való ismerkedésébe, tisztázzuk, milyen hatással is van a bőrünkre a Nap és miért fontos a fényvédők (ismertebb nevükön napozókrémek, naptejek) használata.
Miért fontosak a fényvédők?
Amikor a tavasz első napsugarai, majd a nyári napfény hívogatása elkezdi a bőrünket barnítani, rosszabb esetben leégéssel „meghálálni”, akkor valójában bőrünk védekező mechanizmusa indul be a nappal szemben. Bőrünk pigmentek termelésével próbálja megvédeni magát a további károkozástól, mert bár nekünk lehet, a legnagyobb szervünknek nem esik jól a napsütés.
Fotó: Pexels
A napfény kismértékben is károsítja a kollagén rostokat, így növelve a bőrrák kialakulásának esélyét. Az UV-A sugárzás emellett felelős a bőr öregedéséért és a pigmentfoltok kialakulásáért, míg az UV-B sugarak melanómát okozhatnak és a szemet is károsítják, amellett, hogy segítik a szervezet számára fontos D-vitamin termelését.
A napfénytől teljes mértékben megóvni magunkat ugyanakkor lehetetlen és nem is szükséges. Fontos azonban, hogy a káros sugarak ellen védekezzünk napszemüveg, kalap, adott esetben hosszú ujjú ing és nadrág viselésével, a legmelegebb órákban árnyékban tartózkodással, és – kitaláltad – fényvédők használatával. És nem csak a strandon: a parkban, a játszótéren, a kedvenc kávézónk teraszán, szabadtéri sportolás közben, tavasztól őszig mindenképpen, de még jobb, ha a fényvédelem egész évben a rutinod részét képezi!
Milyen gyakran kell kennem a fényvédőt?
Ennek a megállapításában lesz segítségedre a fényvédők csomagolásán feltüntetett SPF szám.
Ez a faktorszám az UV-B elleni védelem mértékét jelöli és arra vonatkozik, a naptej használatával mennyivel növelhetjük a napon eltölthető percek számát, bőrünk károsítása nélkül.
Nézzünk egy példát: ha 20-as faktorú a naptejed, akkor ha naptej nélkül 10 percig tartózkodhatnál a napon, a 20-as naptejjel ez 200 percre növelhető.
Nagyon világos a bőröd? Akkor kezdd 50 faktoros naptejjel, például a La Roche Posay Anthelios családi kiszerelésű, spray formátumú fényvédőjével. Sőt, ha érzékeny is nem is ajánljuk, hogy ennél lejjebb vedd a védelmet. Ha mégis szeretnél egy kis színt, akkor fokozatosan csökkentheted a faktorszámot a szezon előrehaladtával.
Fotó: Pexels
Sötétebb, barna a bőröd? Neked a 20-30 faktoros fényédő is elég, akár az Eucerin Photoaging Control napvédő, ránctalanító emulziója. De tudod, a 200-300 perces védelem rád is vonatkozik, így a nap folyamán kend be többször magad.
Az arcunkra egyébként érdemes külön, magasabb faktorszámú fényvédőt használni, hiszen bőrünk itt sokkal érzékenyebb. Jó szívvel ajánljuk a Nivea Cellular Luminous nappali krémét erre a célra, E-vitamint és a hialuronsavat, valamint az 50-es fényvédő faktort kombinálja magában. Amellett láthatóan halványítja a pigmentfoltokat, ellensúlyozza képződésüket és csökkenti a meglévőket, valamint egységessé, hidratálttá és mattá teszi a bőrt.
Fizikai vagy kémiai?
A faktorszám mellett a fényvédők jellemzésekor olvashatod a kémiai, fizikai illetve hibrid megkülönböztetéseket.
A fizikai fényvédők hatóanyagai rendkívül finomra porított ásványok. Ezek a bőr felszínén védőréteget alkotnak és az UV sugarakat visszaverik.
Oldhatatlanok, így nem szívódnak fel, emiatt ugyanakkor gyakran hagynak maguk után fehéres, ragacsos, filmszerű réteget az arcon. Vízzel érintkezve lemosódnak a bőrről, így zuhany vagy Balatonban/tengerben fürdés után kenjük újra.
A kémiai fényvédők ezzel szemben elnyelik az UV sugarakat és felszívódnak a bőrbe.
Könnyebb velük dolgozni, tartósabbak is lehetnek, viszont egyes kutatások szerint akár a véráramba is bekerülhetnek és a hormonrendszerbe is beavatkozhatnak. A fizikai fényvédők esetében egyes termékeknél a nanorészecskék belélegzése okozhat problémákat, így mindkét típus mellett és ellen is szólnak érvek és ellenérvek.
Tavaly vettem, még használhatom?
A naptejeknek, fényvédőknek is van szavatossági idejük, amit a csomagoláson feltüntetnek. Ha lejárt, dobd ki, akkor is, ha sok van még benne.
Lejárt szavatosságú krémmel a legjobb esetben is elveszíted a védelmet, így felkenned is értelmetlen. Ne a bőröd hosszútávú egészségén spórolj, nem éri meg!
Forrás: Zöldgondoskodás, Zöldpolc
Főkép: Shutterstock