Azt gondolnád, hogy csak száraz a bőröd, de bizonyos tünetek komolyabb, ekcémás problémára is utalhatnak. Mutatjuk, hogyan ismerd fel, hogy a tüneteid ekcémához köthetőek-e, mi áll a betegség hátterében és mit tehetsz rövid- és hosszútávon a tünetek enyhítéséért.
Ha újabban száraznak érzed a bőröd, ami viszketéssel is együtt jár, érdemes feltenned magadnak pár kérdést, hogy kiderítsd, miről is van szó valójában. A bőrszárazság és az ekcéma ugyanis hasonlónak tűnhetnek, de az előbbi többnyire könnyen orvosolható egy jobb hidratálóval és némileg melegebb, nedvesebb környezetbe kerüléssel.
Fotó: Unsplash
Az ekcéma kezelése ezzel szemben jelentősebb változtatást kívánhat az életstílusodban, valamint receptköteles dermatológiai készítmények alkalmazása is szükségessé válhat.
De hogyan deríthetjük ki, hogy ekcémás tünetekkel állunk szemben? Mik a rövid. és hosszútávú megoldási lehetőségek? A HuffPost cikke összeszedte, mire figyelj és hova fordulj ekcémás tüneteiddel.
Bárki, aki ettől az atópiás dermatitisznek is nevezett tünetegyüttestől szenved elmondhatja, hogy roppant kellemetlen jelenség. “Az ekcémás viszketés kínzó tünet” mondja Dr. Ellen Marmur, dermatológus és az MMSkincare bőrápolási márka egyik alapító tagja.
“Az ekcéma szó valójában a görög ‘ekzein’ — ‘főni, forrni — szóból származik, hiszen valóban forró, égő érzés a fő tünete.”
Mi a különbség tehát a bőrszárazság és az ekcéma között
Nehéz lehet megkülönböztetni a kettőt – legalábbis kezdetben.
“A bőrszárazság jellemzően a páciens környezetéből és szokásaiból fakad, úgy, mint túl alacsony páratartalom a téli hónapokban vagy túlzott szappanhasználat” – állítja Dr. Jaimie DeRosa, arcplasztikai sebész. “Ugyanakkor az ekcémának immunrendszeri vagy genetikai eredete van.”
„Mindkét eset meglehetősen gyakori, ám az emberek többsége leggyakrabban csak bőrszárazságra gondol, pedig valójában ekcémájuk van.”
“Más, mint a bőrszárazság, mert az ekcéma a barrier –a bőrhám legfelső rétegeinek – alulműködésével vagy hibás működésével jár, gyakran valamely rejtett filaggrin (az egyik legfontosabb barrier-építő alapkő) mutációból eredően.” – így írja le a jelenséget Dr. Courtney Rubin, hivatásos bőrgyógyász, a Fig.1. bőrápolási vállalat társalapítója és egészségügyi vezetője.
“A barrier diszfunkció azt jelenti, hogy bőrünk védőrétege „ereszt”, száraz és dehidratált. A környezetünkben élő antigének és mikrobák így átjutnak a bőrön, és kapcsolatba kerülnek immunrendszerünkkel, így okozva gyulladást. Ez vezet aztán a viszkető, hámló piros foltokhoz, melyek együttesét ekcémának nevezzük.”
Milyen kérdéseket tegyünk fel önmagunknak?
Íme pár kérdés, melyek segíthetnek kideríteni, hogy mi is történik pontosan bőrünk felszíne alatt:
1.Mennyi idős vagy?
Minél fiatalabb vagy, annál valószínűbb, hogy ekcémád van. “A gyerekek kb. 25%-át, míg a felnőttek mindössze 3%-át érinti az ekcéma, bár meg kell jegyezni, hogy sajnos körükben is évről évre nagyobb arányban fordul elő.” – számol be Dr. Lauren Penzi, hivatásos bőrgyógyász.
Dr. Azadeh Shirazi dermatológus szerint:
“A gyerekek gyakran kinövik az atópiás dermatitiszt, mire elérik a pubertás kort, míg felnőtteknél az ekcéma másképp jelenik meg, például kézfeji vagy kontakt dermatitiszkén.”
„De találunk olyan eseteket is, mikor kiütéses terület alakul ki az úgynevezett T-zónában.” – teszi hozzá arcunk homlok-orr környékére utalva.
Fotó: Pexels
2.Hogy néz ki — és hol található?
Penzi így írja le a tüneteket: “Gyerekeknél jellemzően a nyaki redőkben, a csukló, a boka vagy a térd hajlataiban alakul ki száraz, vörös, pikkelyesen hámló foltokként. Felnőtteken megjelenhet az arcon is, valamint a nyakon, felkarokon, a háton, kezeken és lábfejeken. Esetükben gyakrabban előfordul, hogy vastagabb, cserepes hámlássá fajulnak a tünetek.”
Világosabb bőrűeknél a foltok tipikusan vöröslő dudorok, míg barnább tónusúaknál sötétbarna vagy akár lilás-szürkés színt is ölthetnek az ekcémás területek.
3.Milyen az általános egészségügyi állapotod?
Az atópiás dermatitiszben szenvedő páciensek gyakran panaszkodnak asztmás tünetekre, allergiás orrdugulásra, szezonális allergiákra, illetve tipikus, hogy a családban a felmenők is ekcémásak.
4.Mi újság a mentális egészségeddel?
“Egyáltalán nem ritka, hogy az ekcéma stressz miatt üti fel a fejét vagy súlyosbodik” mondja DeRosa.
Penzi még hozzáteszi: “Jól kimutatható a felmérések alapján, hogy az ekcémás betegek az átlagnál gyakrabban szorongók és depressziósak.”
5.Több alapozót használsz, mint általában?
DeRosa véleménye szerint “az ekcémával küzdőknél megfigyelhető, hogy sötétebb foltok jelennek meg a szemek körül. Olyan karikás szemet okozó tünet ez, amilyet gyakran más körülmények is kiválthatnak.”
Fotó: Pexels
Mi a teendő rövidtávon ekcémás tünetek esetében?
“Először is csökkentsd le a tisztálkodásodat napi egy, maximum 10 perces zuhanyra, meleg, nem forró vízben” – tanácsolja Dr. Lian Mack hivatásos bőrgyógyász.
“Használj bőrkímélő, nem illatosított szappant vagy tusfürdőt. Zuhany után lágyan itasd fel bőrödről a víz nagyját, majd finom, nem illatosított hidratálót – valamilyen krémet vagy kenőcsöt hordj fel a még nedves bőrfelületre.
„A ruhák mosásánál hipoallergén mosószert használj, és kerüld az öblítők alkalmazását. Általában javaslom, hogy ne használj gyapjú ruhadarabokat, parfümöt és dezodorokat, továbbá egy légnedvesítőt szerezz be a száraz levegőjű téli hónapokra.”
DeRosa is ad pár tippet:
“Ha kibírhatatlan a viszketés, szteroidos krémek vagy speciális, kalcineurin gátlóknak nevezett kenőcsök is alkalmazhatók.”
„Fényterápia, mely lehet akár a nap, de bizonyos esetekben jót tehet valamilyen UV eszköz is, mivel leszárítja a nedves hólyagokat, de természetesen csak megfelelő fényvédőszerek használata mellett. Durvább ekcémánál, ami az alvást is lehetetlenné teszi, érdemes megpróbálni szájon át bevehető antihisztamint vagy difenhidramint.”
Hosszútávú teendők
Még ha nem is vagy benne biztos, hogy ekcémád van, mindenképpen hasznos felkeresni egy szakképzett bőrgyógyászt.
“A legnagyobb hiba, amit csak tehet az ember, hogy elviseli és a viszketéssel együtt él, mert azt gondolja, úgysem segíthet semmi.” mondja Dr. Latanya Benjamin, gyermekbőrgyógyász.
“Ahelyett, hogy vesszük a „csodaszereket” vagy a bárhol kapható ilyen-olyan krémeket tonnaszám, menjünk el inkább egy szakképzett bőrgyógyászhoz. Mindig azt mondom a pácienseimnek, hogy először a viszketéstől kell megszabadulnunk, hogy utána bőrünk elkezdhessen gyógyulni.”
Dr. Rebecca Marcus dermatológus valamint a Maei MD bőrápolási vállalat alapítója felhívja a figyelmet, hogy „számos új, receptre felírható ekcéma készítmény került mostanában a piacra, köztük olyan új generációs gyógyszerekkel, melyek az eddigiekhez képest újragondolt módon közelítik meg a bőr gyulladáscsökkentésének szakterületét. Ezért kérem, hogy mindenképpen forduljanak bőrgyógyászhoz! Sokféle módon segíthetünk a viszketés és egyéb kellemetlen tünetek kezelésében.”
Via HuffPost
Főkép: Shutterstock