A te bőrödön is megjelentek már ezek a hívatlan vendégek apró, barna foltok képében? A pigmentfoltok megelőzése a napsütés órák számának növekedésével egyre fontosabb és sürgetőbb feladat, ráadásul jóval könnyebb, mint a már kialakult foltok eltüntetése. Elmondjuk, mire figyelj.
Mi okozza a pigmentfoltokat?
Gáspár Viktória szépség- és aromaterapeuta szerint a bőröregedés látható jeleinek – úgy mint ráncok, pigmentfoltok és a feszesség elvesztése – kialakulásáért 80 %-ban a napsugárzás a felelős. Sokáig úgy vélték, a negatív hatásokat elsősorban a nap ultraibolya sugaraira (UV) okozzák, a legutóbbi vizsgálatok szerint ugyanakkor az infravörös sugárzás (IR-A) szintén komoly szerepet játszik ezekben a folyamatokban.
De mi is történik pontosan a szervezetünkben?
A kor előrehaladtával a pigmenttermelő rendszerek működése felborul, erősödik a pigmentáció az öregségi foltok megjelenésével.
Hormonális változások, így pl. terhesség, egyes gyógyszerek, pl. fogamzásgátlók valamint kozmetikumok és parfümök is hozzájárulhatnak a pigmentációs zavarok megjelenéséhez, tudtuk meg Viktóriától.
A pigmentfoltok emellett nagyobb valószínűséggel alakulnak ki sötétebb bőrűeknél, ugyanis az ő szervezetükben több melatonin pigment van.
Fotó: Pexels
Jó hír, hogy egyes nőknél a szülés után maguktól is elmúlnak, de ha biztosra szeretnénk menni, a pigmentfoltok megelőzése a legjobb, amit tehetünk.
Pigmentfoltok megelőzése: a legjobb védekezés…. a védekezés
Akár tetszik, akár nem, a bőrünket bizony akkor is éri nap, amikor épp az utcán sétálunk, vagy a nappalinkban ülünk az ablak mellett.
Fotó: Unsplash
Épp ezért hallani ma már egyre több bőrápolással foglalkozó szakembertől, hogy a fényvédőt minimum márciustól érdemes elkezdeni felkenni, de még inkább le sem tenni, hanem egész évben használni.
A pigmentfoltok elhalványítása vagy elrejtése
Vannak, akiket egyáltalán nem zavarnak a legtöbbször arcon, dekoltázson vagy kézfejen megjelenő pigmentfoltok. Ha te nem ebbe a csoportba tartozol, néhány módszert akkor is bevethetsz.
Van, hogy a foltok korrektorral, esetleg alapozóval sikeresen eltüntethetőek. Léteznek már pigmentfolt elhalványító krémek is. Viktória szerint 3-12 hét alatt már a természetes összetevőkből álló készítmények is hatékonyan képesek visszafordítani a napkárosodott bőr látható jeleit, gépi kezelés vagy savas hámlasztás, durvább beavatkozás nélkül.
Asztalos Gabriella, a Helia-D bőrgyógyász szakértője szerint pedig a megfelelő peptideket tartalmazó készítmények képesek megakadályozni a pigmentációs folyamatokat. A fehérítő hatású azelainsav, illetve a niacinamid, azaz a B3 vitamin pedig halványíthatja a pigmentfoltokat. Továbbá javítja a bőr tónusát, és még a ráncokat is csökkentheti.
Főkép: Shutterstock