Gyermekmunka, évszázadokig a környezetben maradó egyszer használatos műanyag. Ez az ára a csillámnak, ami a legtöbb sminktermékben megtalálható. Vajon létezik-e környezetbarát alternatíva, vagy jobb lenne lemondani a csillogásról?
Finoman csillogó pirosító, lifting hatást ígérő ragyogó szájfény, vagy éppen az arccsontokat kiemelő, diszkréten fénylő highlighter. Mindegy, hogy a mindennapokban használt kozmetikai termékről van szó, vagy éppen a hétvégi bulihoz választott merészebb sminkről, egy, egészen apró dolog közös bennük: az ellenállhatatlan, fénylő hatást adó kozmetikai csillám.
Amilyen kicsik ezek a szabad szemmel sokszor nehezen kivehető fel-fel csillanó részecskék, legalább olyan nagy a negatív hatásuk a környezetünkre. Az okok megismeréséhez elég alaposabban megvizsgálni, miből készülhet a csillám.
Miből készül a csillám?
Fotó: Sharon Mccutchen, Unsplash
A kozmetikai termékekben használt csillám négyféle alapanyagból állítható elő: mikroműanyagból, cellulózból, egy speciális ásványi anyagból, a micából, vagy pedig üvegből.
Az első, azaz a mikroműanyag olcsón előállítható, színezhető, ugyanakkor nem lebomló. Hogy ez miért problémás? Az esti arcápolási rutin során, amikor a sminket lemosod, a csillám pillanatok alatt a lefolyóba, onnan pedig a szennyvíztisztító telephez juthat. Innen pedig már csak néhány lépés, hogy több milliónyi egyszerhasználatos mikroplasztik az óceánokba, a mezőgazdasági öntözőrendszerekbe, folyókba, tavakba jusson.
Az amerikai Allure magazin 100 különböző csillámot tartalmazó sminkterméket tesztelve megállapította, hogy a termékek több, mint egyharmadában mikroműanyagot használnak a csillámló hatás elérése érdekében.
A mikroműanyagot, mint fenntartható alternatívát egyértelműen kilőttük. Nézzük, mi a helyzet a többi alapanyaggal!
A cellulóz a „zöld“ csillám?
A mikorplasztiknál sokkal ígéretesebbnek tűnik a cellulóz, ami növényi eredetű, legtöbbször eukaliptuszból készült úgynevezett zöld csillám. Az elmúlt években talán ez az opció bizonyult a leginkább reménykeltőnek, hiszen a növényi eredetű eukaliptusz könnyen le is bomlik, igaz?
Sajnos egy 2020-as kutatás rámutatott a cellulóz legnagyobb hiányosságára és egyben környezetkárosító hatására: nem csillog. A csillogó hatás eléréséhez a cellulózt valamilyen csillogó anyagba kell csomagolni, ami általában alumínium, vagy nagyon vékony műanyag.
Ha a természetből jön, nem árthat a bolygónak, igaz?
El is érkeztünk a harmadik opcióhoz a micának nevezett ásványi anyaghoz. Nem hangzik rosszul, hiszen a természetben megtalálható ásványi anyagról van szó, amit még színezni sem kell. Ebben az esetben azonban a szociális teherrel kell számolnunk:
Madagaszkáron és Indiában is rengeteg illegális mica-bánya található, ahol gyerekek, sokszor akár már 5 éves kortól életveszélyes körülmények között napi 10-12 órákat dolgoznak a micabányákban.
Nem szeretnénk senkit lelombozni, de a negyedik opció, az üveg részecske sem a legtökéletesebb megoldás. Mivel ez egy drága módszer, így kevés kozmetikai cég használja. Ennek eredménye, hogy a környezetre való hatása is kevésbé kutatott, egyelőre még ismeretlen.
Akkor most teljesen le kéne mondani a fénylő, csillogó sminktermékekről?
Fotó: Siora Photography, Unsplash
Sajnos erre nehéz jó választ adni. A mikro műanyagot és cellulózt tartalmazó sminktermékeket érdemes kizárni, a micából készült termékeknél pedig alaposan utána kell járni, honnan szerzi be a gyártó az ásványi anyagot.
Szerencsére már elérhetőek listák, amik olyan részletes dokumentációval és tanúsítvánnyal rendelkező kozmetikai – és smink termékeket gyártó kisebb cégeket rangsorolnak, amelyek bizonyíthatóan etikus úton szerzik be a micát.
Az újgenerációs, még fejlesztés és kutatás alatt álló csillámok a remény fénysugaraiként csillognak. A kutatóknak mindössze némi időre van még szükségük, hogy megállapítsák, az új csillám tényleg környezetbarát, tényleg le tud bomlani és nem kecsegtet hamis reményekkel.
Az egyik legjobb hír, hogy az Estée Lauder, ami több nagy kozmetikai márkát is magáénak tudhat az amerikai Allure-nek úgy nyilatkozott, hogy szakértők és beszállítók bevonásával megkezdték a nem biológiailag lebomló műanyag csillámokról való átállást. Egy kozmetikai óriáscég elköteleződése pedig példamutató lehet a többi ipari szereplőnek.
Főkép: Shutterstock