Neked is sokszor száraz, nehezen kezelhető hajad lesz a hideg időben? Ez a hat téli hajápolási tipp a legzordabb időjárásban is segít megőrizni hajad egészségét.
A tél nemcsak hideg, hanem többnyire száraz levegőt is hoz, így sokaknak lehet ismerős a kiszáradt, elektromossággal feltöltött, fénytelen, szálkás, nehezen kezelhető haj. A legnagyobb problémát hajunk számára a kinti száraz, hideg, zord idő és a benti meleg, többnyire ugyancsak száraz levegő gyakori váltakozása okozza. Ezt az állandó átállást bizony nem viselik jól sem a hajhagymák, sem a hajszálak, de van megoldás…
A téli hideg nem kedvez a hajnak és hajhagymáknak: fejbőrünk kiszáradhat, viszkethet, ami intenzív faggyútermeléshez vezethet, és már el is jutottunk az átlagnál jobban zsírosodó, száraz hajhoz. Emellett sokunknak a korpásodás is diszkomfort érzést okoz. Mindezt tetézi, hogy télen hajunkat sokkal többször és intenzívebben szárítjuk, ilyenkor a “majd megszárad a napon” eljárás nem jellemző.
Sőt, a hidegebb hónapokban igencsak hajlamosak vagyunk “túlformázni” a hajunkat, mely számos a hajat és fejbőrt erőteljesen károsító hatáshoz vezethet. A Dyson szakértői szerint a téli hajápolásnál még inkább oda kell figyelnünk például arra, hogy hajunkat ne tegyük ki extrém hőhatásnak – a hajszárításkor sem -, ezért nemcsak a megfelelő eszközt célszerű használni, de a hajformázás, hajszárítás időtartamát is érdemes minimálisra csökkenteni. Azonban ez nem az egyetlen jó tanács. A következő 6 téli hajápolási tipp segítségével a hidegebb hónapokban is pont olyan egészséges és fényes lehet a hajunk, mint a nyáron.
Fotó: dyson.hu
1. A téli hajápolási tipp, amit már nagyanyáink is ismertek: Sapkát fel!
Az első tanács, amit feltehetően szüleink, nagyszüleink gyakran mondtak gyerekorrunkban, hogy hordjunk sapkát! Nem újdonság, hogy télen kint hideg van, bent meg meleg. Így hajunk és fejbőrünk sapka nélkül egy folyamatos, de legalábbis gyakori ingadozó hőmérsékletváltozásnak van kitéve, aminek nincs olyan kellemes hatása, mint a szaunának. Így a sapka viselése télen esszenciális, vagy mondhatjuk kötelező, ha kímélni szeretnénk hajunkat és fejbőrünket.
2. Selymet a fejre!
Tudtad, hogy a gyapjúnak az egyik tulajdonsága, hogy hajtöredezést és elektromossággal feltöltött hajat okoz? A gyapjúsapkák viselése a hajtöveknél zsírosodást, a gyapjú szövése pedig hajvégeknél töredezést, szálkásodást okozhat. Ha ezt szeretnéd elkerülni, válaszd a selymet! A selyem hipoallergén természetes anyag, viselését a hajad meg fogja hálálni. Csavard a hajad selyemkendőbe és arra vedd rá kedvenc sapkádat, vagy válassz selyemmel vagy selyemtartalmú béléssel ellátott fejfedőt.
3. Téli hajápolási tipp nem csak hideg időre: Kerüld a túl gyakori hajmosást!
Ha a mindennap „hajatmosók” táborába tartozol, ez a téli hajápolási tipp neked szól. Ugyanis a túlzott hajmosás megfosztja a fejbőrt a létfontosságú természetes olajoktól, amelyek hidratálnak és védenek. Erre pedig a hidegebb hónapokban kiemelten fontos figyelni a haj és fejbőr egészsége szempontjából. Érdemes kísérletezni, meddig tudod elnyújtani a két hajmosás között eltelt időt anélkül, hogy mindez diszkomfort érzetet okozna. A kísérletezés alatt érdemes száraz sampont használni, hogy hajad illatos legyen és megőrizze friss megjelenését.
4. Hidratálj, olajozz!
A folyamatos hidratálás nemcsak a testednek, bőrödnek, de a hajadnak is fontos. A beltéri fűtés „kiszippantja” a nedvességet a levegőből, ezzel kiszárítja nemcsak hajat, de sokszor száraz, hámló fejbőrt is okozhat. A legtutibb téli hajápolási tipp, ha hideg időben a hajkondícionálódhoz cseppentesz egy kevés olajat. Így pótolhatod a nedvességet, hajad pedig puha és csillogó lesz és a hajvégnek is jót tesz mindez. Választhatsz például az argánolajat és a jojobaolajat, intenzívebb ápolásnál pedig a ricinus- és a kókuszolaj lehet kiváló megoldás.
5. Elektrosztatikus haj – volt, nincs
A száraz hajjal járó elektrosztatikusság igen kellemetlen jelenség. Sokáig sokféleképpen próbálta mindenki megszűntetni ezt a jelenséget papírlappal, törölközővel, de azért ma már vannak ezeknél előre mutatóbb megoldások. A Dyson mérnökei megfelelő hajformázó eszközök használatát javasolják. A hajsimító tartozék kifejezetten a kikandikáló, fejünk búbján ágaskodó, rakoncátlan hajszálak megzabolázásában segít és használatával gyönyörű, tükörsima hajkoronád lehet. Azonban a megfelelő formázás mellett ne feledkezz meg a hidratálásról sem, mert az elektrosztatikusság egyértelműen a haj szárazságát jelzi.
6. Kevesebb extrém hőhatás, fényesebb haj
Nem titok, hogy a nem megfelelő formázás a száraz és sérült haj fő okozója. A hidegebb hónapokban a haj már eleve sérülékeny állapotban van, a hőformázás, hajszárítás pedig felerősíti a problémát azzal, hogy gyakorlatilag elszívja a nedvességet a hajszálakból. Bár kevesebben tudják, de az extrém hő hatására apró pórusok jelenhetnek meg a hajszálakon, melyek a fényt szétszórják minden irányba, csökkentik a tükrözött fény mennyiségét, így a hajad fényét is. A jó hír, hogy ma már léteznek olyan hajszárítók, melyek intelligens hőmérséklet szabályzásával megakadályozzák az extrém hőhatást, ezzel védik a hajat a megégéstől is. A kevésbé sérült hajszálak több fényt tükröznek egy irányba, így ezzel a téli hajápolási tippel a hajad hideg időben is egészséges, ragyogó lesz.
Főkép: Shutterstock