Pszichológiai témájú podcastünk ötödik részében Szücs Renáta pszichológussal a gyermekvállalással kapcsolatos szorongásról beszélgetünk. Mikor és miért törhet ránk, hogyan kezelhetjük, mi köze az egészhez a szüleinknek és mit tehetünk társadalmi szinten azért, hogy az ezzel a kérdéssel járó általános bizonytalanságot csökkentsük? Az adásból kiderül!
Elindult a Life&Body Magazin podcast csatornája, benne első sorozatunk, a Mindennapi Én! Az ötödik adás, melynek címe: „Na mikor jön már az a baba?” Mindent a gyermekvállalással kapcsolatos szorongásról” a magazin Spotify és Apple Podcast csatornáján is elérhető. Kövess minket, hogy ne maradj le az új részekről!
Mit érdemes tudnod a gyermekvállalással kapcsolatos szorongásról?
Legfőképp azt, hogy nem vagy egyedül, ha a gyerekvállalás témája, vagy akár az arról való gondolkozás szorongást vált ki belőled! Sokan sokféleképpen próbálnak minket megtanítani az anyaságra, apaságra, elképesztő információáradat zúdul ránk ebben a témában is. Ebben navigálva pedig nehéz a belső iránytűnkkel kapcsolódni. Pedig a gyermeknevelést lehetetlen hibátlanul csinálni, fontos tudatosítanunk, hogy nem születhet tökéletes munkadarab. Milyen kérdéseket érdemes magunkkal és a párunkkal a gyermekvállalás előtt tisztázni? Hogyan kezeljük a témával kapcsolatos tolakodó kérdéseket? Miért fontos a szülővé válás folyamatában, hogy árnyalt képünk legyen a saját szüleinkkel való viszonyunkról is? A beszélgetésből kiderül!
Máshol hallgatnád? Irány a Spotify és Apple Podcast csatornánk!
A beszélgetés fő gondolatai
- Minden adott hozzá, hogy a gyerekvállalással kapcsolatos szorongásaink irreális mértéket öltsenek, hiszen mindenki azt az egy módot szeretné megmutatni, hogyan legyünk jó szülők.
- A szorongás gyökere, és egyben a fő kérdés, hogy hogyan tudom magamat kompetens emberré avanzsálni. Elhinni magamról, hogy meg tudom csinálni, képes vagyok jó döntéseket hozni a gyermeknevelésben.
- A várandósság ideje alatt és szakaszaiban a szorongás különböző vetületei kerülnek előtérbe. A posztpartum időszakaszában az anyák nagyon érzékenyek a mentális kihívásokra, ezért fontos megvizsgálni, mikor ölt a gyerekkel kapcsolatos szorongás a normálistól eltérő mértéket.
- A gyermekvállalással kapcsolatos szorongás a férfiakban is ugyanúgy megjelenhet.
- A korábbi beavatási rítusok, amik segítettek meghatározni, mikortól számítunk felnőttnek feloldódtak a kultúránkban, megnehezítve annak megítélését, hogy mikor állunk készen a szülőségre.
- Ha kétségeink vannak azzal kapcsolatban, hogy vállaljunk-e gyermeket érdemes megvizsgálni, hogy mi az, ami a leginkább nyomaszt, foglalkoztat minket ebben a kérdéskörben.
- Ha párkapcsolatban szeretnénk gyereket vállalni, teremtsük meg a teret arra, hogy nyíltan és ítéletmentesen találhassuk meg a válaszainkat, a partnerség jó terep erre.
- A tabukat is próbáljuk meg saját magunkon belül is döngeti, amögé nézni, hogy a sok külső elvárás mögött hogyan is vagyunk mi a gyerekvállalással.
- Érdemes tisztázni, hogy miért akarunk anyává, apává válni, mi a jelentősége ennek az életünkben, mit jelentene nekünk ez a gyermek.
- Ha úgy érezzük, hogy a szülők, vagy más külső szereplők átlépik a határainkat, tolakodó módon érdeklődnek vagy helyeznek ránk nyomást, kommunikáljunk nyíltan, tegyük láthatóvá számukra, hogy bennünk mi játszódik le. Ezzel megteremtjük a közös valóságot és lehetőséget adunk arra, hogy a dolog érzelmi részéről is beszélgessünk.
A Mindennapi Én korábbi, hétköznapi szorongásokról, egészségszorongásról, párkapcsolati szorongásról és közösségi média által kiváltott szorongásról szóló részeit itt meghallgathatod: