Pszichológiai témájú podcastünk negyedik részében Szücs Renáta pszichológussal a közösségi média által kiváltott szorongásról beszélgetünk. Mi a közös a közösségi médiában és a kaszinókban, hogyan vált ki stresszreakciót a testünkben, ha a reggelt máris egy jó adag görgetéssel indítjuk és miért felejtsük el a multitaskingot, ha jót akarunk magunknak.
Elindult a Life&Body Magazin podcast csatornája, benne első sorozatunk, a Mindennapi Én! A negyedik adás, melynek címe: „Kedvelj, kérlek! Mindent a közösségi média által kiváltott szorongásról” a magazin Spotify és Apple Podcast csatornáján is elérhető. Kövess minket, hogy ne maradj le az új részekről!
Beszéljünk a közösségi média által kiváltott szorongásról!
A közösségi média szétszórja a figyelmünket, földbe döngöli az önbecsülésünket, tele van hamis információkkal és irreális elvárásokat közvetít. Tudjuk jól, de akkor miért használjuk mégis?
Hát mert nagyon addiktív! Ott vagyunk, időt töltünk vele, és néha nyerünk. Viszont bejósolhatatlan, hogy mikor ér jutalom, ezért folyamatos odafigyelést, figyelmet igényel tőlünk. Számtalan jó oldala is van, de ahhoz, hogy az előnyeit hasznosítsuk, fontos időbeli kereteket szabnunk a használatra. Valamint megvizsgálni, hogy milyen szerepet szánunk az életünkben a közösségi médiának. Hogyan csináljuk? A beszélgetésből kiderül!
Máshol hallgatnád? Irány a Spotify és Apple Podcast csatornánk!
A beszélgetés fő gondolatai
- A közösségi média azért okoz függőséget, mert amikor valamilyen pozitív visszajelzést, megerősítést kapunk ezeken a felületeken, erős jutalom értékkel bír. Ez az agyunkban olyan változásokat indít be, mint egy falat sütemény vagy egy finom korty kávé.
- A folyamatos rendelkezésre állás teszi problematikussá a közösségi média használatát: mindig lehetőséget ad, hogy ne kelljen befelé figyelnünk, foglalkoznunk azzal, hogy valamilyen rossz érzés van bennünk.
- A közösségi média olyan dolog, amire az ember idegrendszere egyáltalán nem volt felkészülve. Állandó készenléti állapotot idéz elő, olyan mintha bármikor történhetne velünk valami, ami azonnali megküzdést kíván tőlünk.
- Sok kéretlen – akár hamis – információ érkezik innen, ami szorongáskeltő hatással is bír – minél több információval találkozom, annál jobban elbizonytalanodok.
- Fizikai megjelenés kapcsán már hangos az ellenzék azzal kapcsolatban, hogy ne a közösségi médiát használjuk a saját testünk minősítésére. Viszont a lelki dolgokban is van egy rejtett elvárás ezeken a felületeken, pl. arra, hogyan legyünk önazonosak, hogyan kellene éreznünk magunkat. Ha ezeknek nem tudunk megfelelni, nem tudjuk olyan – látszólag – könnyen megugrani, mint mások, csalódottá tesz, ami szintén szorongást okozhat.
- Az alvásra erőteljes hatással van a képernyő előtt töltött túlzott időtöltés, aktivitás irányába tol el minket lecsendesedés helyett.
- Sokáig azt gondolták, hogy a multitasking nagyon hasznos dolog, de már több kutatás bizonyítja, hogy nem csak lassítja a munkavégzést, de mentális elárasztottság érzéssel is együtt jár. Testi szinten pedig megfeszíti az izmainkat és beindítja a testünkben a stresszreakciót.
- A közösségi média prizmaként szórja szét a figyelmünket, minden egyes kérdés, ami a posztokban megjelenik eltávolít attól, hogy a gondolataink a jelenhez kapcsolódjanak.
- FOMO (fear of missing out) érzés a jelenlegi kultúránkban egyre általánosabb jelenség, ami közösségi média nélkül is létezik, de ezek a felületek tökéletesek arra, hogy mindezt átéljük.
- Az önértékelésünkre a közösségi média implicit módon is hatással van, agyunk akkor is szivacsként szívja be az információkat, ha ez nem tudatosan történik, vagy ha tudjuk, hogy irreális képeket vagy elvárásokat közvetítenek a látott posztok, képek, videók.
- Fontos időbeli kereteket adnunk a használatra és megvizsgálni, hogy milyen szerepet szánunk az életünkben a közösségi médiának. Álljunk meg egy pillanatra és figyeljük meg, hogyan érezzük meg magunkat a használata közben, tudatosítsuk, hogy az ott látottak hogyan dolgoznak tovább bennünk, hogyan hatnak a gondolatainkra.
A Mindennapi Én korábbi, hétköznapi szorongásokról, egészségszorongásról és párkapcsolati szorongásról szóló részeit itt meghallgathatod: