Talán nincs is olyan párkapcsolat ahol előbb-utóbb ne csattannának össze a felek a pénz, vagy a pénzzel kapcsolatos eltérő gondolkodás miatt. miatt. Ha valaha is veszekedtél a pároddal anyagi kérdésekről, üdv a klubban.

Kutatások szerint a pénzügyi gondok a párok közötti viták egyik leggyakoribb forrásai. A 2014-es „Stress in America” felmérése szerint a párkapcsolatban élő felnőttek 31%-a nyilatkozott úgy, hogy a pénz a legfőbb konfliktusforrás közöttük. Nem véletlen ez a magas arány, hiszen egy kapcsolat működését alapvetően befolyásolja a pénzforgalom, a bevételek, kiadások, a ki mennyit hoz be, mennyit ad ki kérdésköre. És persze ki mire költ, és miért pont arra.
Eltérő hiedelmek, eltérő megközelítések meg a pénz
Gyakran választunk olyan partnert, akinek a személyisége kiegészíti a miénket. Amikor dúl a szerelem, kevésbé tűnnek fel az eltérések, pedig azok igen markánsak lehetnek a pénzügyek területén is. A pénzhez való eltérő hozzáállás pedig nem ritkán súlyos konfliktusokhoz vezethet.
Míg a párok gyakran beszélnek házasságról, gyerekvállalásról, lakhatásról, a pénzügyi meggyőződések feltárása, megbeszélése sokszor elmarad. Pedig soha nem késő elkezdeni a párbeszédet! Érdemes megvitatni a következő kérdéseket:
- Mit tanultatok a pénzről a családotokban?
- Hogyan osztjátok azt be?
- Képesek vagytok takarékoskodni?
- Milyen módszereitek vannak az előrelátó pénzügyi tervezéshez?
- Milyen pénzügyi céljaitok vannak?
- Milyen félelmeitek vannak a pénzzel kapcsolatban?
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy hiedelmeink a pénzről már gyermekkorunkban kialakulnak, szüleink és családunk hatására. Sokan nem is tudatosítják, milyen módon befolyásolják ezeket a múltbéli tapasztalatok. Azonban az, hogy tisztában vagyunk e szülői, családi mintákkal és hatásokkal vagy sem befolyásolja a működésünket- és adott esetben kemény küzdelem lehet a későbbiek során megfelelő döntéseket hozni.
Mindez kihat a párkapcsolatra is, hiszen a pénz pontosan az a dolog, amiről beszélni kell, kellene, mert megfelelő kommunikáció nélkül egymással szemben álló erők dolgozhatnak.
A pénzügyek kovácsoljanak csapattá benneteket!
A párok közül nem mindenki osztozik egyenlően a pénzügyi felelősségeken. Az APA 2014-es felmérése szerint a párok mindössze 33%-a vesz részt egyenlő mértékben a pénzügyi döntéshozatalban. A feladatok megosztása hasznos lehet, de konfliktusokat is szülhet, ha a felek nem látnak bele egymás felelősségi körébe.
Praktikus megoldás lehet a szerepek időszakos cseréje vagy az egyenlő részvállalás. Rendszeresen üljetek össze, hogy áttekintsétek a közös pénzügyeket, megbeszéljétek a kiadásokat és megtakarítási terveiteket.

Ha utána valami kellemes programot szerveztek, egy konfliktusokat elsimogató, jövőt építő „pénzügyi randevú” kevésbé tűnik majd kötelező feladatnak.
A „költségvetés” szót sokan korlátozásként élik meg, túl hivatalosan hangzik, szigorúnak. Ezért érdemes inkább „kiadási tervnek” nevezni a pénzügyi stratégiátokat. Ez lehetővé teszi, hogy pozitív megvilágításba helyezzétek a pénzügyi döntéseket. Hiszen azok egyértelműen a közös érdeket szolgálnak. Még akkor is, ha azt az egyik fél olykor nehezebben fogadja be, hiszen nehéz rövid időn belül átírni a magával hozott, nem annyira jó pénzügyi programot.
Szakember segítsége is hasznos lehet ha vita van a pénz körül
Ha egy vitát újra és újra lefolytattok anélkül, vég nélkül rágjátok a dolgokat, de csak a feszültség nő benneteket, eredményre nem juttok, akkor érdemes érdemes lehet szakember segítségét kérni.
Pszichológusok, párterapeuták segíthetnek az egészséges kommunikáció kialakításában, valamint a közös célok meghatározásában. Ha szeretnétek erősíteni a kapcsolatotokat, egy szakember hozzájárulhat a sikerhez.
A pénz soha, soha nem lehet akadálya egy boldog kapcsolatnak, főleg ha képesek vagytok nyíltan, őszintén és tisztelettel kommunikáltok róla. Az együttműködés, a közös felelősségvállalás és a megfelelő tervezés segít elkerülni a vitákat, és megerősíti a kapcsolatotokat.
Kiemelt kép: Pixabay