A Revolut és Wise (korábban Transferwise) nevek ismerősen csenghetnek, hiszen Magyarországon ők biztosítják talán a két legelterjedtebb virtuális banki szolgáltatást. Mindkét pénzügyi szolgáltatással könnyen és ingyenesen vehetsz fel pénzt külföldön és sokkal olcsóbbá teszi a nyaralásokat is. Míg a Wise platformja inkább az alacsony díjakra összpontosít, a Revolut erőssége a banki szolgáltatások sokoldalúságában rejlik. Hogyan használhatod ki őket a legjobban? Mutatunk néhány ötletet!
Miért érdemes nyaraláskor is a Revolut és Wise kártyákat használni?
A Revolut és Wise használata különösen külföldi nyaraláskor, utazáskor nagyon előnyös, mert a lehető legjobb árfolyamon válthatsz velük valutát, ingyenesen utalhatsz nemzetközi szinten pénzt és világszerte díjmentesen használhatod vásárláskor. Ráadásul rengeteget spórolhatsz is vele!
Akár alkalmanként utazol külföldre, akár rendszeresen, egy dolog biztos: kell külföldi valutát használnod. Ez a gyakorlatban vagy azt jelenti, hogy a helyi valutára váltod a pénzed – drágán – vagy a hitelkártyádat használod és vadul reménykedsz, hogy nem lesz aránytalanul magas a költsége.
Nos, van jobb megoldás is.
Az Revolut és Wise online app vagy a számlához kapott Mastercard kártya segítségével a számládon szereplő pénzösszegeket nagykereskedelmi áron tudod átváltani az aznapi árfolyamnak megfelelően különböző valutákra. Akár kártyával vásárolsz, akár pénzt veszel fel. Nincs árfolyam átváltási jutalék és nem kell várnod napokat rá, mint a hagyományos banki szolgáltatások esetén.
Fotó: Pexels
Olcsóbb nyaralásra felkészülni!
Mindegy, hogy nyaralni vagy kirándulni készülsz, esetleg munka miatt utazol, egy külföldi utazás igen költséges lehet még az utószezonban is. De van pár tipp, ami segíthet a felkészülésben!
Biztosan te is különféle praktikákat eszelsz ki minden évben, hogy összejöjjön a legjobb szállás, a költséghatékony utazás és a programokra és helyi finomságokra költhető összeg. Ez utóbbiban a Revolut is nagy segítség lehet és szinte észrevétlenül gyűjtheted össze a nyaralásra szánt pénzt.
A Revolutnál az egyik kedvenc szolgáltatásom az elkülönített megtakarítási számla (én online malacperselynek hívom 😊), amelyből simán összejön a nyaralásra való.
Beállíthatsz rendszeres utalást is meghatározott összeggel (mert ugye nyaralni és feltöltődni szinte kötelező, de mindenképp szuper befektetés önmagadba), de az én egyik kedvencem az aprópénz megtakarítás.
Fotó: Pexels
Ebben az esetben minden fizetéskor (online rendelésnél és kártyás fizetésnél is) felfelé kerekíti a rendszer az apró összegét és a különbséget a széfbe teszi, amihez többféle szorzót is beállíthatsz. Például én 3x-os szorzót állítottam be és amikor a kedvenc kávézómban Revolut kártyával fizettem 5650 Ft-ot, akkor az apót értékének háromszorosát, 3×50=150 Ft-ot levett a számláról és áttette a széfbe a rendszer. (Ha szükséges, bármikor vissza is utalhatsz a főszámládra a széfedből.)
Ezt pont úgy képzeld el, mint amikor gyerekként a visszajáró 5-10 Ft-osokat egy perselybe összegyűjtötted és amikor már elég nehéz volt a persely, mekkora öröm volt magadnak megvenni belőle a hőn áhított játékot!
Zseniális mi? Nekem sokáig ilyen volt a „bicikli pénz” mikor az apróból egy kerékpár árát sikerült összegyűjtenem. Ráadásul így az a veszély is elhárul, hogy a párod kocsimosó pénznek vagy futár jatt perselynek használja az így gyűjtött összeget (mert ugye ilyet is láttunk már).
Biztosítás a Revoluttal?
Igen, ez is lehetséges!
Külföldi nyaralás esetén mindenképpen érdemes személyi-, repülőút esetén pedig csomagbiztosítást is kötni. A Revolut előfizetéssel ezzel nem kell külön foglalkoznod. Az ingyenes csomagnál sajnos nincs ilyen lehetőség, a Plus csomagnál már elérhető pár opció, viszont a Premium és a Metal csomagtól már több, magasabb biztosítási lehetőség is a rendelkezésedre áll.
Úgy, mint a külföldi egészségbiztosítás, a poggyász- és járatkésési biztosítás vagy éppen a téli sportokra érvényes biztosítás. Így ezzel sem kell külön foglalkoznod indulás előtt!
Fotó: Pexels
Hogyan spórolhatok a nyaralás alatt?
Ha elég sokat utazol, a legtöbb szolgáltatásból profitálhatsz, különösen, ha kártyát használsz. Mind a Wise, mind a Revolut több pénznemet tartalmazó számla, amely lehetővé teszi, hogy több támogatott pénznemben tarts rajta pénzt és azokat középárfolyamon konvertáld a nyaralás során. Így nem veszítesz a bankok által alkalmazott eladási-vételi árfolyamkülönbségen minden egyes fizetés alkalmával.
A Revolutnál hétköznap egyáltalán nem, csak hétvégén számolnak fel átváltási díjat, a Wise-nál ugyan van ilyen díj az adott összeghez kötve, ugyanakkor az pontosan kikalkulálható előre, így nem csak a számlakivonaton fogsz szembesülni vele.
Ráadásul ha készpénzre van szükséged, a Revolutos kártyád segítségével fel is tudsz venni, így nem kell valutaváltót keresgetni és nézegetni az átváltási költségeket.
A Revolut csomagod típusával összhangban havonta meghatározott összegig díj nélkül tudsz készpénzt felvenni, de itt érdemes figyelni rá, hogy az ATM külön felszámolhat ezért díjat!
Nekem volt, hogy 5000 Ft fix díjat számolt fel egy nyaralásnál (ez amúgy minden bankkártyáról felvett valuta esetén is felmerülhet, ezért érdemes tudatosan választani ATM-et is), így azt csináltuk, hogy mindenki, aki pénzt akart felvenni a társaságból átutalta a kártyámra, én pedig egy összegben felvettem, hogy ne kelljen mindenkinek külön-külön ATM díjat fizetni. Az így kapott fejenként 1000 Ft kevésbé volt fájdalmas.
Fotó: Pexels
Revolut vagy Wise? Melyiket válasszam?
A két szolgálató között főleg a díjszabásokban és az elérhető funkciókban van a legnagyobb különbség.
Általában azt tanácsolják, hogy kisebb összegek utalásánál, fizetéseknél a Revolut-ot, míg nagyobb pénzösszegek utalásánál és használatánál a Wise-t érdemes használni.
Nálunk a baráti társaságban a Revolut a népszerű, de mikor szállásra vagy egyéb okból magasabb összeget utalunk, a Wise szolgáltatását használjuk mi is. Mindenképpen az egyéni igényeidre szabva válassz, hiszen lehet, hogy a költségek számodra fontosabbak, de gondolkodhatsz úgy is, hogy a különleges szolgáltatásokat jobban ki tudod használni.
Fotó: Pexels
Kipróbáljam?
Az alacsony tranzakciós díjaik, a középárfolyamok használata és a teljesen átlátható árképzés a legtöbb magánszemély és akár kisvállalkozás számára is sokkal megfizethetőbb opcióvá teszi ezeket a lehetőségeket egész évben, nem csak nyaraláskor.
Ráadásul, ha nem csak a nyaralás alkalmával mész külföldre, hanem külföldön élsz és például pénzt szeretnél hazaküldeni, a legtöbb esetben ezek a pénzügyi szolgáltatók lesznek az olcsóbb alternatívák a hagyományos banki lehetőségekhez képest.
Ha belefáradtál abba, hogy az átutalásokért túlzott díjakat fizetsz pénzváltásnál a bankoknak, próbáld ki a virtuális pénzügyi szolgáltatókat és a következő nyaralással már pénzt is takaríthatsz meg!
Fontos! A cikkben leírtak csak az én tapasztalataimra épülnek, ezekért felelősséget nem tudok vállalni. Nincs közvetlen kapcsolatom sem a Revolut-tal, sem a Wise-al és nem tartozok felelősséggel a szolgáltatásuk iránt! Bármilyen probléma, kérdés esetén a szolgáltatók ügyfélszolgálatát kell felkeresni!
Főkép: Shutterstock