Az elmúlt évek gyorsan változó gazdasági helyzete és az infláció emelkedése sokunkat arra kényszerített, hogy újragondoljuk azt, mégis hogyan kezeljük és mire költjük a pénzünket. Az ősz az elengedés időszaka, így érdemes most átnézni a költési szokásainkat, tisztázni a pénzhez fűződő viszonyunkat és elengedni, majd átformálni azt, ami már nem működik. A pénzügyi tudatosság és ennek részeként a pénzügyi detox mind a segítségünkre lehetnek ebben. Mégis hogyan? Cikkünkben összefoglaljuk neked, hogyan kezdhetsz neki az anyagiak rendezéséhez.
Mi is az a pénzügyi tudatosság?
A pénzügyi tudatosság nem csupán a költségvetés elkészítéséről vagy a spórolásról szól.
Ez egy átfogó megközelítés, amely segít, hogy tisztában legyünk a pénzügyi céljainkkal, elkezdjünk tudatosan vásárolni és képesek legyünk megkülönböztetni a szükségleteket a vágyaktól.
Vagyis minél kevesebbet vásároljunk hirtelen felindulásból, impulzus szerűen. A pénzügyi detox pedig egy lépés ebben a rendszerben, amely segít megszabadulni a havi kiadások úgynevezett felesleges vagy nem létszükségletű elemeitől és ad egy új szemléletmódot.
Hogyan kezdj hozzá a pénzügyi detox-hoz?
- Készíts saját pénzügyi auditot: Tekintsd át az elmúlt 3-6 hónap kiadásait. Hozz létre egy listát a leggyakoribb kiadásokról, és emeld ki azokat, amelyek csökkenthetők vagy teljesen elhagyhatók.
- Állíts fel prioritásokat: Gondold át, hogy mik a legfontosabb céljaid – legyen az egy nagyobb beruházás, megtakarítás a vészhelyzetekre, vagy akár egy jövőbeli utazás. Ezekhez igazítsd a költekezési szokásaidat. Legyen egy zseb a megtarkarításodban ennek a célnak.
- Alakítsd át a szokásaidat: Gyakran olyan apró szokások, mint a napi kávézás egy drágább helyen, vagy a már említett, például „jajj csak ezt a felsőt, olyan cuki, puha és meleg” impulzusvásárlások észrevétlenül meg tudnak szaladni és elviszik a pénzed akár jelentősebb részét. Félreértés ne essék! Fontos, hogy megjutalmazd magad, időnként, hiszen motiváló erő lehet, sőt egy jó stratégia is, hogyha a kitűzött részcélokhoz társítasz valamit, ami örömmel tölt el, legyen az például egy csésze kávé. Azonban, hogyha a „csak ezt az egyet, mert megérdemlem” egy napi szokás, ott érdemes megvizsgálni a mögöttes okokat. Vezess be tudatosságot ezen a téren, és keress alternatívákat: készítsd el otthon a reggeli kávédat vagy tedd fel a kérdést magadnak, szükségem van -e most egy újabb pulóverre, vagy csak annak az örömére vágyom, hogy megjutalmazzam magamat? Ez utóbbi esetében keress olyan örömforrást, ami minden nap feltölt, de nem kell hozzá költened.
Miért fontos mindez a pénzügyi tudatosság elején?
Melissa Browne pénzügyi tudatossággal foglalkozó könyvében első helyen említi a pénzügyi detox-ot. Az írónő és pénzügyi guru szerint úgy kell tekinteni a pénzre, mint egy személyre. Azonban, ha azok a szokások, amiket felvettünk mellette nem jók, csak hátráltatnak minket és a fejlődésünket, most jelenleg pénzügyi szempontból, akkor ott döntést kell hozni.
Melissa azt javasolja, hogy szakíts a pénzeddel – átvitt értelemben természetesen.
Ahhoz, hogy ezt megtedd és új alapokat adj pénzzel való kapcsolatodnak szükséges egy detox folyamat, ami első sorban meg fogja tisztítani, ki fogja gyomlálni az addigi szokásaidat. Nem ördögtől való és a szabály egyszerű: 30 napig ne vegyél semmit, ami nem létszükséglet. És nem: egy új, cuki, puha pulcsi – sajnos vagy sem – nem az.
Érdemes ebben a folyamatban napi szinten írni a költségeidet. Egy hónap után pedig össze tudod vetni az eddigi pénzügyi költéseidet a 30 nap alatt már megtisztított listáddal. Így tisztább képet láthatsz majd arról, hol csúszhattál meg és könnyebb elkezdeni az építkezést.
Fotó: Shutterstock
Te tudod mit gondolsz a pénzről? – a hitrendszereid átalakítása a pénzügyi tudatosság következő szintje
Gyakran a múltbeli tapasztalatok és családi minták befolyásolják azt, hogyan viszonyulunk és mit gondolunk a pénzről.
Ha például gyermekkorodban a pénz szűkös erőforrásnak számított, felnőttként előfordulhat, hogy vagy túlzottan takarékoskodsz, vagy épp ellenkezőleg, gyorsan elköltöd, amit megkeresel. A pénzügyi detox során fontos, hogy felismerd ezeket a mintákat, és újraértelmezd őket. Amikor naplózol a pénzügyi szokásaidat illetően, akkor vizsgáld meg, hogy milyen reakciókat váltanak ki belőled a különböző kiadások.
Ez lehet egy „keményen dolgoztam, megérdemlem ezt vagy azt”, sőt bekúszhat a gondolatodba olyan kijelentés is, hogy „nézd meg hó eleje van és máris alig maradt pénzem”. Melissa Browne olyan hitrendszereket is felsorol, mint „ha sok pénze van valakinek, akkor önző”, „jó, hogyha van pénzem, de ne legyen túl sok, mert ha túl sok van, akkor az megváltoztat”, illetve példának hoz pozitívabb mondatokat is, így „okosan bánok a pénzzel”.
A pénzügyi tudatosság egy alulértékelt lépése ez a szint, hiszen itt alapjaiban kérdőjelehető meg az, amiben hiszünk. Készíts egy listát ezekről a benned felmerülő és pénzzel kapcsolatos gondolatokról, majd pedig kategorizáld őket egy rossz, egy jó és egy elmegy vagy oké szempont szerint. Ez azért fontos lépés, mert így láthatóvá válik, hogy mik azok a hitek, amik a pénzzel kapcsolatban visznek téged előre. És az, hogy mit gondolsz a pénzről meg fogja határozni, hogy milyen a kapcsolatod a pénzügyekkel, a saját pénzügyeiddel, hogyan kezeled, hogyan bánsz vele.
A pénzügyeidet tehát az évek során kialakult véleményed és érzéseid alapján fogod kezelni.
Ha valakit szeretsz, akkor megbecsülöd, foglalkozol vele és időt szánsz rá, azonban, ha valakit nem kedvelsz, akkor kerülöd, kimért vagy vele és csak kevés időt szánsz rá. Tedd fel magadnak a kérdést: te milyen viszonyt ápolsz a pénzzel? Mi a kapcsolati státuszotok?
Gyakorlati lépések a pénzügyi tudatosság hosszú távú fenntartására
–Heti pénzügyi összegzés: Minden héten szánj időt arra, hogy átnézd a kiadásaidat és a bevételeidet és a pénzhez fűzött gondolataidat. Ez segít követni, hogy hol tartasz a kitűzött céljaid kapcsán és a pénzhez való viszonyodat tekintve.
–Automatizáld a megtakarítást: Hozz létre egy automatikus átutalást a megtakarítási számládra, amely minden hónap elején egy kisebb összeget helyez át. Ez a szokás idővel nagyobb pénzügyi biztonságot ad.
–Adj időt magadnak a döntésre: Ha nehézséget okoz az impulzív döntések elkerülése, próbáld ki a „kívánságlista” módszert – jegyezd fel, amit szeretnél megvásárolni, és adj magadnak időt a döntésre.
A pénzügyi tudatosság felfogható egy életmódváltásként is, ami jelen esetben segít egy kiegyensúlyozottabb anyagi helyzetet fenntartani és egészségesebb gondolati mintát, illetve önképet kialakítani, vezetni. Az eleje bizony nehéz lehet, adj azonban időt magadnak, hiszen a változás nem megy végbe egyik napról a másikra.
Kiemelt kép: Shutterstock