Mihez kezdj a megtakarításoddal, ha a 0%-os bankbetétnél jobb ajánlatot szeretnél? Mutatjuk!
Mindannyian ismerjük a híres mondást: csak azt ne kérdezd, hogy az első millióját hogy szerezte valaki. Nos, nem is kérdezzük, induljunk ki abból, hogy van otthon 1-2-3 millió forint, ami lakást venni kevés, párnában tartani sok.
Mihez kezdjünk hát a megtakarított pénzünkkel? Aki próbált már valamilyen formában befektetni, az tapasztalta, hogy nehéz jó megoldást találni. A betétlekötés gyakorlatilag semmit nem kamatozik, a kriptovaluta pedig túl kockázatos. Akkor mit csináljunk a pénzünkkel, ha szeretnénk a legtöbbet kihozni bele?
Legelőször fontos leszögezni, hogy kis kockázat mellett nincs nagy nyereség. Olyan alapszabálya ez a befektetésnek, amit ha nem tartunk észben, könnyen csalók áldozatává válhatunk. Ha viszont ezt elfogadjuk, akkor több alacsony kockázatú befektetési lehetőség közül is választhatunk.
Fotó: Shutterstock
Állampapír
Nem véletlenül lett a legnépszerűbb befektetési forma a Magyar Állampapír az elmúlt években. Ha nem következik be egy durva államcsőd, akkor gyakorlatilag kockázatmentes, mégis hoz egy biztos, fix kamatot. Az állampapír gyakorlatilag egy kölcsön, amit a kisbefektetők nyújtanak a Magyar Államnak, és ez a rengeteg apró befektetés éves szinten eszméletlen összegre rúg. Évente, a gazdaság állapotától függően 1-2-3 ezer(!) milliárd forintnyi állampapírt bocsátanak ki a lakosságnak. Ez a belföldi forint alapú hitel stabilabbá teszi az állam pénzügyeit, a kisbefektetőknek pedig biztos nyereséget hoz.
A futamidő tekintetében az 1-3-5 éves állampapírok a legáltalánosabbak, de ide tartozik a 19 éves futamidejű babakötvény is. Az állampapír kamatozása jelentősen függ az időtávtól: míg a rövidebb konstrukciókkal 2,25-2,5% kamatot lehet elérni, addig a hosszú távú befektetésekkel akár 6%-ot is évente. Az állampapírban tartott megtakarítást mellett szól az is, hogy kamatadó sem terheli, így a hozam tiszta nyereség lesz a számlánkon. Mielőtt azonban állampapírba fektetnél, érdemes a részleteknek is utánanézni, mert amíg az egyéves állampapír a futamidő alatt is bármikor visszaváltható, addig a hosszú távú konstrukciókra ez nem minden esetben igaz.
Magyar Állampapírt minden bankban és a postákon is tudsz kötni, de a hivatalos weboldalt is érdemes átböngészned, mielőtt útba veszed a legközelebbi pénzintézetet.
Vállalati kötvények
Ha hajlandóak vagyunk egy picit jobban beleásni magunkat a befektetések világába, akkor jó ötlet lehet vállalati kötvényekbe fektetni. Ezek olyan értékpapírok, amiket különböző cégek bocsátanak ki, ezzel ők extra forráshoz (gyakorlatilag hitelhez) jutnak a befektetőktől, amit a vállalkozás további fejlesztésére tudnak felhasználni. Cserébe kamattal adják vissza az így kölcsönkapott összeget.
Ezekre az értékpapírokra a kibocsátó vállalat mindig pénzvisszafizetési garanciát vállal, ám a kockázata így is nagyobb, mint az állampapíré, hiszen mindig benne van a pakliban, hogy csődbemegy az adott cég, ami a garancia ellenére is okozhat kellemetlen perceket a befektetőknek.
A vállalati kötvények tipikus éves hozama 4-6%, ám azt figyelembe kell venni, hogy ezek kevésbé likvid befektetések, mint az állampapír, nem lehet egyik napról a másikra veszteség nélkül visszaváltani a befektetésünket, valamint a nagyobb kamat itt is a hosszabb futamidejű befektetésekre jellemző.
A vállalati kötvényekről bővebb információ a BÉT (Budapesti Értéktőzsde) oldalán érhető el, ha pedig rászántad magad a kötvényvásárlásra, akkor szintén bármelyik bankban a segítségedre lesznek.
Fotó: Shutterstock
Befektetési alapok
A befektetési alapok szót hallva a legtöbben már bonyolult tőzsdei üzletekre gondolunk, pedig ez is olyan szolgáltatás, ami a legtöbb pénzintézetnél elérhető az átlagemberek számára is. A befektetési alapok tulajdonképpen hazai és külföldi állampapírokból, kötvényekből, bankbetétekből álló portfóliók, tehát a bank több biztonságos eszközbe helyezi pénzed.
Ha kezdő pénzügyi guruként keresel jó megoldást, akkor tőkevédett vagy hozamvédett befektetési alapok iránt érdeklődj a bankodban. Ezek, mint a nevük is mutatja, nagyon biztonságos befektetési formák, ám a hozamuk is csak 2-3% között mozog. Léteznek nem tőkevédett, de alacsony kockázatú befektetési alapok is, ahol a hozam 1-7% között mozog. Itt, bár írásos garanciát nem kapsz arra, hogy visszakapod a teljes befektetett összeget, nincs igazán mitől félned. Ezek az alacsony kockázatú alapok olyan biztonságos befektetési politikát követnek, hogy az általad vállalt kockázat gyakorlatilag nem nagyobb, mintha az előbb említett módszert választod.
Ha befektetési alapba szeretnéd fektetni a pénzedet, akkor mindenképpen ajánljuk, hogy nézz szét a BAMOSZ (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége) honlapján a részletekért és aktualitásokért, és tájékozódj az egyes pénzintézeteknél elérhető szolgáltatásokról is.
Fotó: Shutterstock
+1 Részvények
A részvényvásárlással sokan a tőzsdét, a spekulációs jellegű rövid távú üzleteket azonosítják, pedig befektetési céllal, hosszabb távra is lehet részvényeket vásárolni. A részvényvásárláshoz hagyományosan brókercégek közreműködésére van szükség, ám az utóbbi években elterjedtek a különböző applikációk is, amik lehetővé teszik a részvényekkel való kereskedést. Ezek az applikációk, mint például az Etoro, az iForex vagy a Revolut egyik szolgáltatása mind azt teszik lehetővé, hogy te magad válaszd ki azokat a cégeket, amikbe be szeretnél fektetni.
A részvényvásárlásra alapvetően igaz, hogy már igényel némi pénzpiaci ismeretet, és az is fontos, hogyha részvényvásárláson töröd a fejed, akkor a fél szemedet rajta kell tartani az aktuális trendeken is. Szakértők azt is kihangsúlyozzák, hogy diverzifikálni kell a portfóliódat, tehát ne egyetlen cég részvényeibe fektess mindent, hanem osztd el a pénzed több szimpatikus portfólió között.
Ha nem szeretnél te ezzel bajlódni, akkor a nagyobb bankokon keresztül szintén meg tudod tenni a részvényvásárlást (persze ebben az esetben jutalékot vonnak), de ebben az esetben is jó ha utánaolvasol a témának például itt vagy itt.
Fotó: Shutterstock
Amire még figyelj oda
Mielőtt befektetési módot és pénzintézetet választasz, nézz utána a járulékos költségeknek is! Van extra számlavezetési díj? Vesz le jutalékot a bank, vagy van bármilyen havi/éves díj? Ezek jellemzően 3-5-7 ezer forintos összegek egy évben, de mivel az alacsony kockázatú befektetéseknél (pláne kis összegű megtakarításnál) a hozam is alacsony, így a nyereséged jelentős részét elvihetik az ilyen díjak.
Főkép: Shutterstock