Mindegy, hogy háború, politikai – vagy gazdasági válság: a befektetők jellemzően aranyba menekítik a pénzüket. A már Krisztus előtt is fizetőeszközként használt arany népszerűsége a mai napig töretlen. A vásárlói értéket megőrző nemesfém vonzó és biztonságos befektetési opciónak tűnik válságok idején is. De vajon mindig célszerű aranyba menekíteni a megtakarításokat? Röviden az arany befektetés előnyeiről és kockázatairól.
Biztató kezdetek
Az arany története évezredekre nyúlik vissza, fizetőeszközként azonban először Krisztus előtt 560-ban használták, amikor pecsétes aranyérme formában kezdték a kereskedők használni az aranyat. Az arany térhódítása a világban innentől kezdve töretlen volt.
Ugorjunk egy nagyot az időben egészen 1792-ig, amikor az Egyesült Államok létrehozta az úgynevezett bilaterális szabványt. Ez alapján minden monetáris fizetőeszközt aranynak, vagy ezüstnek kell alátámasztania.
Vagyis az arany – vagy ezüst – és a dollár összefonódtak és a nemesfémek egy bizonyos mennyiségű dollárt reprezentáltak.
Ez a korszak azonban nem tartott örökké és végül 1971-ben Nixon elnök elvágta az aranyat a dollártól. És mi lett az arannyal? Több évezred alatt is megtartotta a vásárlói értékét. De mit jelent ez pontosan? Nézzünk egy egyszerű példát.
Fotó: Shutterstock
Értékálló befektetés
Tegyük fel, hogy ötven évvel ezelőtt 1000 dollárnyi megtakarításod volt. Választhattál, hogy azt az 1000 dollárt zsebrevágod, vagy aranyat veszel belőle.
Ha 50 évvel ezelőtt 1000 dollár elég volt egy kisebb autó megvételéhez és te azt az összeget aranyba fektetted, akkor ma is nagyjából egy ugyanolyan típusú kocsit tudnál venni a befeketetésedből.
Míg a zsebre vágott 1000 dollárral ma már mindössze körülbelül egy havi lakbért lehet kifizetni. Ugye nem kell tovább magyarázni az arany befektetés egyik legvonzóbb hozadékát?!
Hogy fektethetek aranyba?
Az arany a történelem viharai során is láthatóan jól teljesített. Válságok idején az arany árfolyama nem mindig, de általában erősödik.
Szintén az arany felé billenti a mérleget a válságokkor jellemző kamatvágás, ami miatt inkább az értéktartó nemesfémet, semmint az alacsonyabb kamatú kötvényt választják a befektetők.
Többféle arany befektetési lehetőség is rendelkezésre áll, melyek között találunk kisbefektető-barát opciókat is.
A befektetési lehetőségeket két nagyobb csoportra lehet osztani: aranykereskedőkön keresztül befektetési arany, azaz fizikai arany vásárlása, vagy arany értékpapírokba való befektetés.
Utóbbi lehet az aranybányász vállalatok részvényeibe való befektetés, vagy az aranyszámla, ahol a befizetett összeg aranyban van számontartva. A másik lehetőség az úgynevezett arany ETF alap, ami egy tőzsdén kereskedett speciális befektetési alap. Utóbbi befektetési forma bizonyul a legegyszerűbbnek és a leginkább költségkímélőnek is az alacsony alapkezelési díj miatt, ami miatt népszerűvé vált ez a befektetési forma.
Mindezek mellett a fizikai arany vásárlás népszerűsége is töretlen, hiszen a befektetés talán egyetlen és nagy előnye, hogy válság esetén kéznél van az arany.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az arany, csakúgy mint a legtöbb befektetési forma, nem mindig egyértelműen a legjobb lehetőség. Itt is számít, hogy mikor szállunk be, és mikor ki.
Valamint nem felejthetjük el, hogy az arany után nem kapunk se kamatot, sem pedig osztalékot.
Mennyire megbízható az arany befektetés?
Az arany befektetés tehát nem mindig a legjobb befektetési forma, érdemes minden esetben tájékozódni arról, mi az a befektetés, ami a terveidnek, lehetőségeidnek és az éppen aktuális világpolitikai és -gazdasági helyzetnek megfelel.
Ha bővebben is érdekel a téma, és nem okoz gondot az angol nyelv, meleg szívvel ajánjuk a témában a Sorelle Amore Finance, illetve Steve Antonioni Youtube csatornákat, ahol pénzügyi tudatosság és szabadság, valamint személyes pénzügyek témában tájékozódhtasz.
Főkép: Shutterstock