Egyre bonyolultabb pénzügyi világban élünk ezért a gyerekeknek is érdemes minél hamarabb megtanulniuk kiigazodni benne. A zsebpénz jó eszköz lehet első lépésként az alapvető pénzügyi értékrend megtanítására. De mikor, mennyit és miért érdemes adni nekik? Olvasd el a gyakorlati tanácsainkat!
Miért fontos, hogy a gyerekek képben legyenek a pénz kezelésével?
Nem is gondolnád, de a pénzügyi szokások hétéves korra kialakulnak, amik a gyermek egész hátralévő élete során hatással lesznek a pénzügyi döntéseire.
Sajnos az iskolában nem tanítják meg a pénz kezelését, pedig igény volna rá.
A gyerekek minden pénzzel kapcsolatos viszonyukban a szüleik mintáján keresztül szocializálódnak. Úgy kezelik a pénzt, annyira becsülik meg vagy viselkednek vele felelősségteljesen, amennyire az otthoni minta mutatja nekik.
Ezért különösen fontos, hogy erre tudatosan figyeljünk szülőként!
Fotó: Pexels
Hogyan tanítsd meg a gyerekednek beosztani a pénzt?
Amikor a 4-5 éves gyerekek zsebpénzt kapnak, dönteniük kell annak elköltésről vagy a megtakarításáról. Amikor inkább takarékoskodnak, megtanulják, hogyan kell várni a kívánt dolgokra. A zsebpénz abban is segíthet, hogy a gyerekek megismerjék a következményeket, beleértve a pénz elvesztésének vagy a pénz ésszerűtlen elköltésének következményeit. Néhány hiba elkövetése a gyermek tanulási folyamatának része, szóval ezt is nyugodtan hagyd neki.
A gyerekek sokat tanulnak a pénzkezelésről azáltal is, hogy azt figyelik, a szüleik hogyan viszonyulnak a pénzhez. Ha például a gyermeked azt látja, hogy:
- te is határokat szabsz a kiadásoknak,
- mondasz neki nem-et egy-egy vásárlás során, vagy
- a legjobb árakat keresed, az segít megtanítani neki az költségvetés alapjait.
Fontos, hogy magyarázd is meg, mit miért teszel, miért fontos, hogy alaposan megnézzük, mi mennyibe kerül és hogy nem veszünk meg mindig mindent, amit szeretnénk. Itt nem az a lényeg, hogy mit engedhetünk meg, hanem az, hogy a gyerek megtanulhassa a pénz értékét és fejlődjön a felelősségtudata.
Fotó: Pexels
Mikor adjunk a gyerekeknek zsebpénzt?
Nincsenek szigorú szabályok arra vonatkozóan, hogy mikor kezdj el zsebpénzt adni a gyerkőcnek. A gyermeked te ismered a legjobban, de jó jel lehet, ha úgy érzed, már érti, hogy:
- pénzre van szüksége ahhoz, hogy dolgokat vásárolhasson magának;
- fontos számára az is, hogy spóroljon a pénzzel és ne költse el rögtön az egészet;
- ha ma elkölti az összes pénzét, akkor a következő fizetésig nem marad több.
Fotó: Shutterstock
Mennyi az annyi?
Ez a körülményektől függ, és attól, hogy mit tartasz ésszerűnek.
Ezeket gondold végig:
- milyen házimunkákat vársz el a gyerektől, milyen feladatai vannak?
- mit enged meg a családi költségvetés?
- hány éves a gyerek? – legyen arányban a munka és a fizetség is az életkorával!
- mire engeded költeni a zsebpénzt?
- azt is érdemes mérlegelni, hogy szabadon felhasználhatja-e, rendszeresen kapja-e (például, ha van rendszeres ház körüli feladata, amiért hetente megkapja az „fizetségét”, vagy csak bizonyos helyzetekben kaphatja (pl. húsvét, születésnap/névnap stb.)
Ahogy a gyerek idősebb lesz, egyre nagyobb felelősséget és szabadságot adhatsz neki a zsebpénz felhasználásában.
Fotó: Pexels
Zsebpénz és házimunka
Nincs helyes és helytelen, amikor a házimunkák elvégzéséért fizetünk a gyerekeknek.
Vannak, akik úgy érzik, hogy mindenkinek segítenie kell a házimunkában, már csak azért is, mert mindenki a család tagja, és ne azért csinálja, mert fizetnek érte. Illetve, ha a gyerekek házimunkáját zsebpénzhez kötik, az alkudozáshoz vezethet arról, hogy az adott házimunka mennyit is ér. De a pénz motiválhatja is a gyereket a házimunka elvégzésére.
Ha úgy döntesz, hogy zsebpénz házimunkáért jár, jó ötlet lehet, ha rendszeres házimunkát választasz, például a gyerekszoba napi vagy heti rendbetételét, a szemetes heti levitelét, a mosogatógép mindennapos be- és kipakolását vagy kerti munkát.
Fontos, hogy egyértelműen magyarázd el, pontosan mi a dolga, mikor kell elvégeznie és mikor kapja meg a „fizetségét”. A gyerekeket fejleszti, ha felelősek lehetnek valamiért és erőfeszítéseinek nem csak ösztönözzük, de el is ismerjük.
Fotó: Shutterstock
Nyári munkára vagy pihenni küldd inkább a gyereket? Melyik a jobb „befektetés”?
Bár az idei nyárnak vége, de ha jövőre aktuális a téma, már most gondolkodhatsz erről a kérdésről.
A nyár a szabadság, haverok, buli ideje, ugyanakkor nem olyan nagy baj, ha a pihenés mellett a munka frontján is szereznek némi tapasztalatot a gyerekek. Persze itt elsősorban a nagyobb kamaszoknál érdemes ebben gondolkodni, a kiskamaszokat a családi életbe, a háztartási munkákba érdemes bevonni rendszeresen, a nyári szünet ideje alatt is. Az sem mellékes, hogy bizony sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy csemetéjük végiglazítsa az egész nyarat és kell, hogy a kamasz is besegítsen kicsit.
Ma már a középiskolásoknak kötelező pár hetes közösségi munkát vállalni az érettségi feltételeként, ahol részben az önkéntességet, mások segítését tanulhatják meg, de a munka során fontos tapasztalatot szereznek a munka világáról is.
Az alkalmi vagy nyári munkákra is rengeteg lehetőség közül választhatnak és általában szívesen mennek is dolgozni. Így nyugodt szívvel költhetik az ott kapott pénzt a vágyott telefonra, menő cipőre vagy egy bulira a haverokkal.
És a tapasztalat az mutatja, hogy jobban meg is fogják becsülni azt a pénzt, amit saját maguknak keresnek meg, mint amit csak el kellett kérni a szüleiktől. Közben pedig észrevétlenül megtanulják értékelni és kezelni is azt.
A nyári munka egyébként motiváló lehet tanulás és fejlődés szempontjából is, mert látják a gyerekek, ki mennyit és mit dolgozik a napi betevőért és hogyan él. Ez a fajta látókör bővítés és tapasztalat kincset ér majd, mikor továbbtanulásról és szakosodásról gondolkozik majd a gyerek.