Statisztikák szerint a magyar lakosság szűk szegmense használja csak ki a rendelkezésre álló állami támogatás és adókedvezmények által nyújtott előnyöket. Ez leginkább az információhiányra, időhiányra vagy a pénzügyeket övező bizalmatlanságra vezethető vissza: kitől, hogyan fogadjunk el tanácsot, honnan informálódjunk. Komoly összegektől eshetünk el, így nézzünk, milyen lehetőségek várnak rád 2023-ban.
Az elmúlt években a magyar állam, felismerve az elöregedő társadalom, valamint a csökkenő népességszám okozta kihívásokat tudatosan próbálta ösztönözni a fiatal párokat arra, hogy vállaljanak gyermeket. Magyarországon ennek köszönhetően ma elég sokrétű a családtámogatások rendszere. 2023-ban egyes támogatások megszűntek, viszont újak is bevezetésre kerültek.
Elsőként nézzük meg a kevésbé ismert, vagy újonnan bevezetett, elsősorban édesanyák és családosok számára igénybe vehető kedvezményeket.
Fotó: Pexels
Diákhitel-felfüggesztés, csökkentés, elengedés
Ha van Diákhiteled, érdemes tájékozódni arról, hogy bizonyos esetekben mód van törlesztés felfüggesztésére, illetve a tartozás csökkentésére vagy elengedésére.
A Diákhitellel rendelkező kismama/anya a várandóssága 12. hetétől 3 évig kérheti a törlesztés felfüggesztését. A törlesztés felfüggesztésére vonatkozó 3 éves időszakban az ügyleti kamat megfizetését átvállalja az állam, CSED, GYED, GYES ellátásokban való részesülés esetén (Célzott kamattámogatás és törlesztési kötelezettség szüneteltetése). Ezzel az ellátásban részesülő apák is élhetnek (ha ő veszi igénybe az ellátást).
A Diákhitellel rendelkező anya teljes diákhitel-tartozása elengedésre kerül, amennyiben még nem töltötte be a 30. életévét, és felsőoktatási tanulmányai alatt vagy az oklevél megszerzését követő 2 éven belül gyermeke születik. Ez utóbbi rendelkezés 2023. január 1-jétől érvényes.
Fotó: Pexels
Hiteltartozás-csökkentő állami támogatás
Azok a családok, akiknek van lakáshitel-jelzálog tartozásuk, a második gyermekük születésekor kérhetik 1 millió forintnyi összeg elengedését a fennálló tartozásukból. A harmadik gyermek érkezésével 4 millió forinttal, majd minden további gyermek esetén 1 millió forinttal csökkenthető a tartozás.
Gyermekek után járó alkalmankénti juttatások
Az anyasági támogatás annak az anyának jár, aki várandóssága alatt legalább négyszer (koraszülés esetén legalább egyszer) várandósgondozáson vett részt.
A állami támogatás a gyermek születését követő 6 hónapon belül igényelhető személyesen kormányhivatalban, kormányablakokban, vagy ha a munkahely TB kifizetőhely, akkor a munkáltatónál.
Összege egyszeri 64.125 forint (ikrek esetén 85.500 forint) Az anyasági támogatást megkaphatja a gyám vagy az örökbefogadó szülő is.
Életkezdési támogatásra minden magyar állampolgárságú (vagy a jogszabály szerinti országokban élő nem magyar állampolgárságú) gyermek jogosult.
Az állami támogatás összegét életkezdési letéti számlára (Babakötvény) helyezik, és magyarországi lakcím esetén ez a számla automatikusan megnyitásra kerül. Külföldi lakcímmel kérelmezni kell a számla megnyitását. Az állami támogatás összege egyszeri 42.500 Ft. A számlán lévő összeg az inflációval megegyező mértékben kamatozik, a gyermek 18 éves koráig. Ennek az életkornak a betöltése után az összeg felett a fiatal felnőtt maga rendelkezhet.
A letéti számlán lévő összeg Kincstári Start-értékpapírszámla megnyitásával növelhető, melyet a szülők (törvényes képviselők) nyithatnak meg.
A Start-számlára a szülők, más magánszemélyek és önkormányzatok is fizethetnek be.
Fotó: Pexels
Járulékkedvezmények
Négy- vagy többgyermekes anyák SZJA-mentessége
Azok az anyák, akik négy-vagy több gyermeket nevelnek, mentesülnek a 15 százalékos személyi jövedelemadó megfizetése alól életük végéig.
Az adómentesség az összevont adóalapba tartozó, munkából származó jövedelmekre vonatkozik.
30 év alatti anyák SZJA-mentessége
Azoknak az anyáknak, akik még nem töltötték be 30. életévüket és gyermeket vállalnak, nem kell személyi jövedelemadót fizetniük 30 éves korukig. A kedvezmény a vér szerinti vagy örökbefogadott gyermekre, illetve a magzatra tekintettel is érvényesíthető.
A 30 év alatti anyák SZJA-mentessége 2023. január 1-től igényelhető.
25 év alattiak SZJA-mentessége
A 25 év alatti fiataloknak a munkaviszonyból származó jövedelmükre nem kell személyi jövedelemadót fizetniük.
A kedvezmény munkaviszonyból származó jövedelemre vehető igénybe.
3 lakáscélú, családosok számára igénybevehető adókedvezmény
Az otthonteremtési támogatások arra hivatottak, hogy a családok saját otthonhoz jutását, illetve annak korszerűsítését, felújítását segítsék. Talán a legnépszerűbb támogatási forma, amelyet a legtöbben ismernek a Családi Otthonteremtési Kedvezmény, ismerteb nevén a CSOK.
A CSOK egy vissza nem térítendő, új vagy használt lakás vásárlására felhasználható, meglévő vagy vállalt gyermekek okán igényelhető állami támogatás.
Az összeg változó, függ a megvásárolni kívánt ingatlan típusától, alapterületétől és a meglévő vagy vállalt gyermekek számától. Így igénybevételével minimum 600 ezer, de akár 10 millió forinthoz is juthatunk (pl. 3 gyermek esetén) a támogatás keretében.
Fotó: Unsplash
Fontos, hogy a CSOK-ot csak azok vehetik igénybe, akik másik ingatlanba költöznek, illetve a meglévő ingatlanuk bővítik.
A CSOK mellé kedvezményes kamattámogatott hitelt is lehet igényelni, ez a többgyermekes családok otthonteremtési kamattámogatott kölcsöne, azaz a CSOK-hitel.
A kamattámogatott hitelt a CSOK támogatás mellé azok vehetik igénybe, akiknek legalább 2 gyermekük van (vagy annyit vállalnak), és a bank hitelbírálati feltételeinek is megfelelnek. Ezt a hitelt új lakás építéséhez vagy vásárlásához, illetve használt lakás vásárlásához lehet igénybe venni.
A kedvezményes hitel kamata maximum 3 százalék lehet, az otthonteremtési kamattámogatás a kölcsön meghatározott ügyleti kamatának 3 százalékponttal csökkentett mértéke. A kamattámogatást az állam a kölcsön teljes futamidejére (legfeljebb 25 évre) nyújtja.
A Magyar Falu Program keretében a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez és felújításához Falusi CSOK-t is igénybe lehet venni, mint családi otthonteremtési kedvezményt.
A támogatás az ún. preferált kistelepüléseken keresztül érhető el, amelyeket az adott kormányrendelet részletesen felsorol. A Falusi CSOK a lakóház besorolású külterületi ingatlanokra, illetve tanya, birtokközpont területén lévő megfelelő lakóingatlanokra is igényelheted.
A Falusi CSOK összege egy gyermekre 600 ezer forint, két gyermekre 2,6 millió forint, három vagy több gyermekre 10 millió forint.
A támogatási összeg maximum felét költheted az ingatlan megvásárlására, a többi részét a felújításra. Ugyanakkor nem veheted igénybe a Falusi CSOK-ot arra, hogy az általad 5 éven belül elidegenített lakás tulajdonjogát visszavásárold.
Nem lakáscélú támogatás gyereket vállalóknak: a Babaváró-hitel
A Babaváró hitel – a CSOK-hoz hasonlóan – nagyon népszerű, mivel az arra jogosultak akár 10 millió forint kamatmentes, szabad felhasználású hitelhez juthatnak. A családalapítás előtt álló vagy további gyermeke(ke)t tervező házaspároknak ez jó lehetőség arra, hogy a hitel kamatmentes maradjon. A kamatmentességhez vállalni kell, hogy 5 éven belül gyermeke születik a párnak.
A második gyermek – Babaváró felvételét követő- születése után a fennálló tartozás 30 százalékát, a harmadik gyermek születése után pedig a teljes fennálló tartozást elengedi az állam, így a Babaváró hitel támogatássá válik.
Fotó: Unsplash
Fontos, hogy a Babavárónál gyermekvállalás szempontjából csak a hitelfelvétel után született gyermekek számítanak, a már meglévőek nem. A Babaváró hitel gyermekvállalási feltételének nem teljesülése esetén az addig igénybe vett támogatást vissza kell fizetni. Ez a hitel csak akkor igényelhető, ha a feleség életkora 18 és 40 év között van.
A Babaváró egy szabad felhasználású hiteltermék, ami azt jelenti, hogy bármire költhetitek. Egyik legjellemzőbb felhasználása, hogy az igénylők a lakáscéljuk megvalósítására fordítják.
Betegségek után járó adókedvezmények
Kevesen tudják és használják ki, de kiemelnénk pár olyan betegséget is, amikor szintén igénybe vehetsz adókedvezményt, akár 5 évre visszamenőleges is.
Ilyenek pl. egyes emésztőszervi betegségek (pl. Crohn-betegség, cöliákia, egyes felszívódási zavarok stb.).
Hasonló az eset az endokrin és anyagcsere betegségek, mint az I. típusú diabetes és a szövődményekkel járó II. típusú diabetes esetén, vagy a veleszületett enzimopátiák (az egyes enzimek működésének. rendellenességei), például laktóz intolerancia, lisztérzékenység, vagy a szénhidrát anyagcsere egyéb zavarai esetén.
A leggyakoribb női betegségek- mint például endometriózis, mellrák, méhnyakrák, petefészekrák esetén is igénybe vehető az adókedvezmény.
Ha valaki igényelni szeretné a kedvezményeket, akkor először is szüksége lesz egy igazolásra, amelyen egy szakorvos, vagy az adózó háziorvosa igazolja, hogy valóban szenved a kedvezményre jogosító betegségben.
Fontos, hogy visszamenőleges igazolás esetén azt is tartalmaznia kell a
Az igazolással a magánszemély két időpontban kérheti a kedvezmény megállapítását a Nemzeti Adó és Vámhivataltól (NAV). Az adóelőleg megállapításánál, adóelőleg-nyilatkozattal év közben, valamint a személyi jövedelemadó bevalláskor májusban.
Egészségügyi kiadásaidon pedig akár évi 150 ezer Ft-ot is tudsz spórolni.
Minden gyógyszertárban megvásárolt vitamin, gyógyszer, egyéb termék, vagy más egészségügyi szolgáltatás vagy akár szemüvegvásárlás után, lehetőséged van 20% visszaigénylésére, éves szinten maximum 150 000 Ft mértékig.
Itt kérj segítséget
Bővebben is érdekel a téma? Szeretnél jobban eligazodni az adókedvezmények és állami támogatások útvesztőjében? A Financial Stories csapata segíthet: jelentkezz a clubstorieshun@gmail.com email címen vagy a +36 30 600 8457.es telefonszámon Orosz Cintiánál, és amint tudjuk, felvesszük veled a kapcsolatot.
Főkép: Shutterstock