Magyarországon ebben a pillanatban is sok tízezer jobb sorsra és szerető otthonra váró kisállat keresi gazdáját menhelyeken és ideiglenes befogadóknál. Egy aranyos kép, vagy megható történet a Hontalan állatok világnapján benned is elindíthatja vagy megerősítheti az örökbefogadás gondolatát, nem mindegy azonban, hogyan vágsz bele – ezekre figyelj!
Szomorú kiskutyaszemek, kajlán álló fülecskék, dögönyözni való bunda. Elég egy óvatlan pillantás a gazdikereső kutyákat és cicákat mentő oldalak valamelyikére, és máris hatalmába keríthet az érzés: te is örökbe fogadnál egy négy lábon járó szeretetgombócot.
Egy mentett kisállat kétségtelenül rengeteg örömet hozhat a szürke hétköznapokba: egy társat, aki élete végéig hálás lesz neked, és jobban szeret téged, mint te magadat. Megtalálni a hozzád illő négylábú kedvencet ugyanakkor felelősségteljes feladat. Mutatjuk, mit gondolj végig örökbefogadás előtt!
Örökbefogadás: légy benne biztos – a legkisebb állatnál is!
Egy kutya, vagy épp kiscica – de akár egy madárka vagy rágcsáló is- azon túl, hogy imádnivaló társ és millió boldog perc okozója lesz, óriási változást fog hozni a mindennapjaidba.
A programjaid szervezésekor számításba kell venned az ő igényeit is, rendszeres kiadásokat jelent majd az etetése, az állatorvosi számlái, az eszközei, játékai, adott esetben a napközbeni, vagy nyaralásod alatti elhelyezése egy erre szakosodott panzióban.
Gondold végig, hogy lelkileg és anyagilag is felkészültél-e ezekre az áldozatokra!
Kérj hozzáértő segítséget a kutyaválasztáshoz!
Bár baráti- vagy ismeretségi körön keresztül is megtalálhat egy örökbe fogadható kutya, egy erre specializálódott csapat, például alapítvány sokat segíthet abban, hogy ti legyetek a következő match made in heaven.
A Mindenki fogadjon örökbe egy kiskutyát Alapítványnál például többek közt az alábbi kérdésekre keresik a választ ahhoz, hogy kiderüljön, mennyire lennétek jó páros az általad kiszemelt kutyussal.
Mennyi időt tudsz a kutyussal tölteni?
Először is, hol és kikkel élne együtt? Mennyi időt töltene veled illetve a családdal, és mennyit lenne egyedül? Mennyi időd lenne arra, hogy foglalkozz vele? A hétköznapi tanításon, sétán, egyéb közös programokon túl vinnéd-e kutyaiskolába?
A mozgásigény az egyik legfontosabb, amire mindenképp gondolnod kell a választásnál. Mert bár lehet, hogy egy fiatal juhászkutya minden álmod, de ha naponta csak két-három rövidke séta fér bele az életedbe, akkor a saját és az eb érdekében is be kell látnod, hogy ebben az életszakaszban nem ő lenne számodra az ideális társ.
Ha pedig napi 9 óránál több időre hagynád egyedül kis kedvencedet, akkor érdemes inkább egy cica örökbefogadását megfontolnod.
A tanulás faktor – négylábúaknál kétszereződik
Ha megtaláltad a hozzád minden tekintetben passzoló kutyust, a következő feladat megtanulni őt jól szeretni, érteni a jelzéseit, az igényeit. Ezt egy kutyasuliban vagy trénertől tudod leginkább megtanulni (ami a közhiedelemmel ellentétben főleg a gazdi tanulására szolgál, nem a kutyuséra).
„Minden kutyának szüksége van a fizikai lefárasztásra, arra, hogy nap mint nap zöldben legyen, hogy szocializálódjon más kutyákkal, hogy mentálisan is stimuláljuk, izgalmas életet biztosítsunk neki. És ezek a dolgok mind-mind időt vesznek el”
– emelte ki lapunknak Harmath Eszter, a Mindenki fogadjon örökbe egy kiskutyát Alapítvány munkatársa.
Társas lény?
Az sem mindegy, hogy van-e már tapasztalatod a kutyusokkal, vagy most keresed az első kutyádat.
A határozott, következetes nevelés minden kutyusnál alapkövetelmény, de egy nyugodt természetű, könnyen barátkozó ebbel jó eséllyel könnyebb dolgod lesz, ha először vágsz bele ebbe a feladatba, míg egy félősebb, vagy extrán sok „feladatozást” igénylő kutya több türelmet igényelhet tőled is.
Számít az is, hogy van-e már másik kisállat otthon. Vannak kutyák, akik remekül kijönnek más házikedvencekkel, de olyanok is, akik nem reagálnak jól rájuk – és itt ugyanúgy gondolunk a papagájokra vagy a hörcsögökre, mint mondjuk a macskákra.
Hozz felelős döntést! – Az örökbefogadás tényleg örökre szól
Ha minden körülmény adott és úgy érzed felkészültél az örökbefogadással járó változásokra, a rád váró tanulásra és élményekre, bátran vágj bele: rengeteg boldog pillanat, felhőtlen mókázás, simi és kutyapuszi lesz a jutalmad.
Akkor se keseredj el, ha fentiekre még nem tudtál magadnak megnyugtató válaszokat adni, sőt, ennek belátása felelős döntés! De fontos, hogy tudd: így is segíthetsz – lehetsz ideiglenes befogadó vagy önkéntes. Ezzel kapcsolatban is keresd bátran a Mindenki fogadjon örökbe egy kiskutyát Alapítványt Instagramon vagy Facebookon.
Cikkünk elkészítéséhez köszönjük a segítséget a Mindenki fogadjon örökbe egy kiskutyát Alapítványnak és munkatársuknak, Harmath Eszternek.
Fotó: Shutterstock