A tavasz beköszöntével nemcsak a jó idő, hanem az allergiaszezon is megérkezik. Számos egyszerű módszer létezik ugyanakkor, ami kicsit könnyebbé teheti az allergiások életét ebben az időszakban. Ha te is szenvedsz allergiás tünetektől, mutatjuk, hogyan csillapíthatod ezeket egy kis odafigyeléssel.
A tavasz és a jó idő beköszönte nemcsak a hosszú téli hónapok után a lakásból való kiszabadulást, hanem az allergiaszezon beköszöntét is jelenti. A kellemetlen tünetek – mint a tüsszögés az orrfolyás és orrdugulás vagy épp a könnyezés és kötőhártya-gyulladás sokak életét megkeseríti akár egészen késő őszig is.
Egyes kutatások szerint a magyar lakosság akár 30 százaléka is szenvedhet a pollenallergia változatos tüneteitől. És bár talán a parlagfű allergiáról esik a legtöbb szó, a lista szinte kifogyhatatlan: a különböző pázsitfű félék, a nyírfa, a kőrisfa, a hársfa is okozhat enyhébb vagy súlyosabb tüneteket az arra érzékenyeknek.
Érdemes tudni, hogy a pollenallergiáért nem a nagyobb méretű, méhek vagy éppen a szél által növényről-növényre szállított virágpor felelős. Sokkal inkább a finomabb, szabad szemmel nem is látható kisebb szemcsék, melyeket a szél akár több száz kilométerre is elvihet. Azok a növények pedig, melyek a szél segítségével végzik a megporzást, hatalmas mennyiségű pollent termelnek, amit aztán minden irányba szétszórnak. A levegőben szálló pollenszemcsék a belélegzést követően megtapadnak a légutak nyálkahártyáján, immunológiai láncreakciót indítva el.
Fotó: dyson.hu
Az allergiagyógyszer mellett is léteznek praktikák
Az orvossal egyeztetett allergiaellenes készítmények szedésén túl is sok mindent tehetünk azért, hogy csökkentsük a kellemetlen tüneteket, ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat a Dyson szakértőinek segítségével.
- Vezessünk allergianaptárat! Hasznos lehet, ha számon tartjuk, hogy mikor és hol tapasztaljuk a kellemetlen tüneteket. Ennek segítségével olyan mintázatokra figyelhetünk fel, melyek a jövőben segíthetnek abban, hogy elkerüljük a tünetek rosszabbodását. Például, hogy melyik napszakban tanácsosabb inkább csukva tartani az ablakot vagy éppen bent maradni. Hasznosak a pollennaptárak is, melyek a különböző növények virágzását veszik sorra, napjainkban pedig már léteznek olyan weboldalak és alkalmazások is, melyek segítségével az aktuális pollen koncentrációról szerezhetünk információkat.
- Különösen fontos a tisztaság. Pollen szezonban kiemelten fontos, hogy a szokásosnál is jobban ügyeljünk lakásunk tisztaságára. Az apró pollenszemcsék megtapadnak például háziállatunk mancsain és szőrén, így séta után mindenképp tisztítsuk meg ezeket. Szerencsés egy napi gyors „fenntartó” takarítást is bevezetni a rutinunkba, hogy például a szellőztetés során bentre került szemcséket is eltávolítsuk.
- Ügyeljünk a ruhákra, lakástextilekre is. A nap során kint viselt ruhánkat hazaérkezést követően szerencsés azonnal lecserélni, hogy ezzel se vigyük be otthonunkba a nap során megtapadt pollenszemcséket. Az ágyneműinket is cseréljük gyakrabban, mert ezen is megtapadhatnak az apró részecskék, melyek szellőztetés során, vagy akár hajunkról, kisállatunk szőréről kerülnek oda.
- A hajunkra is figyeljünk. Ne csak az ágyneműinket, hanem a hajunkat is gyakrabban mossuk, ugyanis napközben azon is megragadhat a pollen. Ajánlatos naponta hajat mosni a pollen intenzív időszakokban, így nem visszük be az ágyunkba a kellemetlen tüneteket kiváltó pollenszemcséket és nyugodtabban aludhatunk.
- Teregessünk inkább bent. A kellemes tavaszi-nyári idő beköszöntével adja magát, hogy végre ne a lakásban, hanem kint a szabadban teregessük ki a kimosott ruhákat. Azonban a nedves ruhákon rengeteg pollen tapadhat meg, melyet aztán beviszünk otthonunkba. Szerencsésebb ilyenkor bent, vagy ha lehetséges szárítógéppel szárítani a textileket.
Hogy lesz pihentető az alvás az allergiaszezon csúcsán?
Az allergiaszezon beköszöntével a pihentető éjszakai alvás is kihívás lehet, pedig ez kulcsfontosságú a mindennapi jó közérzethez, és ahhoz, hogy helytálljunk munkahelyünkön és magánéletünkben. Megfontolandó lehet egy légtisztító berendezés beszerzése is, hiszen egyes készülékek már nemcsak arra képesek, hogy kettős szűrőrendszerük segítségével kiszűrjék a panaszokat okozó allergéneket a levegőből, hanem kimondottan éjszakai móddal is rendelkeznek, így zúgás nélkül képesek tisztítani akár éjszaka is a szoba levegőjét.
Főkép: dyson.hu