Észrevetted már, hogy az első tavaszi napokon szinte lehetetlen nem jobban érezni magadat egy kicsit? Persze, hiszen ilyenkor a napfény elkerülhetetlenül belopakodik az életünkbe. Ez az ősi kapocs pedig a természettel szinte azonnal felszabadítja a szervezetünkben a boldogsághormonokat. Ez a pozitív hatás nem csak népi tapasztalat. A napfény pozitív hatása a jó hangulatunkért felelős hormon, a szerotonin termelésére tudományosan igazolt tény.
Sötétben nem tudunk boldogok maradni
A természetes fény segít szabályozni a belső órádat, energikusabbá és kiegyensúlyozottabbá tehet. De a természettel való kapcsolódás egyébként is pozitív hatást gyakorol a mentális egészségedre, többek között csökkenti a szorongás és a depresszió tüneteit is.
Az ökoterápiával (egy kezelési módszer, amely a természetben végzett aktív tevékenységeket foglalja magában) kapcsolatos kutatások például kimutatták, hogy ez a kezelési forma segíthet az enyhe vagy közepesen súlyos depresszióban szenvedők tüneteinek enyhítésében, azáltal, hogy fizikai aktivitás és a természetben töltött idő előnyeit összekapcsolja.
A napfény pozitív hatása
A természetes fénynek való kitettség segít szabályozni a szervezet természetes ritmusát, beleértve az alvás-ébrenlét ciklust, ami pozitív hatással van a mentális egészségre. A napfény pozitív hatása továbbá, hogy beindítja szerveztünk D-vitamin termelését, amely elengedhetetlen a jó mentális egészség fenntartásához.
Fotó: Velux Magyarország
Az ilyen jellegű támogatásra pedig úgy tűnik, sajnos komoly szükségünk van. A VELUX friss kutatása1 szerint a magyarok negyede gyengének vagy kifejezetten rossznak értékeli a saját lelki állapotát.
És mintha ösztönösen éreznénk azt, amit a tudomány is alátámaszt: a mentális egészség szempontjából az otthonunkban a legfontosabb tényezőknek a friss levegőt (78%) és a napfény mennyiségét (69%) tartjuk. Mindkettő megelőz még olyan tényezőket is, mint például a privát szféra biztosítottsága (48%) vagy a kényelmes bútorok (40%). A VELUX felmérését kitöltők 88 százaléka azt mondta, hogy előfordult már vele, hogy különbséget észlelt a közérzetében, amikor olyan szobában töltötte az időt, ahol sok természetes fény van, egy olyan szobához képest, ahol kevesebb a természetes fény.
Indítsd ragyogóan a napod!
Szerencsére a napfényt és a testmozgást sem nehéz becsempészni az életünkbe. Ortutay-Kovács Eszter mindfulness szakértő szerint már az is pozitív hatást gyakorol a testi-lelki egészségünkre, ha néhány perc meditációval vagy könnyű testmozgással indítjuk a napot. De ha mindezt a természethez kapcsolódva tudjuk elvégezni, akkor ezek a pozitív hatások megsokszorozódhatnak.
Fotó: Velux Magyarország
A mindennapokban persze a legtöbbünknek nincs lehetősége, hogy egy erdei sétával indítsa a reggelét. De például az ablak előtt, a reggeli fényben elvégzett néhány napüdvözlet is segíthet beindítani a szerotonin-termelést, és jelzi a testünknek, hogy elkezdődött a nap, ideje éber, kreatív állapotra kapcsolnia.
A napfürdőben végzett gyakorlatokhoz a jóga különösen jó választás lehet. Pozitív hatása bizonyított a stressz, szorongás és depresszió csökkentésében, az alvás javításában, a koncentráció fokozásában és az általános hangulat javításában. A természetben vagy akár az ablak alatt végzett napüdvözlet és más jógapózok fokozhatják a test és elme kapcsolatát, és elősegíthetik a nyugalom és a jólét érzését.
Főkép: Velux Magyarország