Elsőre talán te is hitetlenkedve kattintasz a címre, hiszen mégis miért jó, ha az órákon át tartó ablakpucolástól, vagy a sarkok pókhálótlanításától sajog a kezed? Pedig te sem csak azért kezdesz neki a nagytakarítás fárasztó feladatába, mert ezt láttad otthon: nem vagy egyedül azzal, ha késztetést érzel például a lekváros üvegek azonnali kifőzésébe. Cikkünkből megtudhatod, miért tesz jót a pszichédnek, ha takarítasz.
Fotó: Shutterstock
“A tavasz nemcsak a természetben, de a popkultúrában és a fogyasztói társadalomban is a megújulás időszaka“- magyarázza Marni Amsellem, klinikai szakpszichológus.
„Ilyenkor mi is hajlamosabbak vagyunk aktivizálódni és jólesik az otthonunkon is változtatni“ – véli Dr. Dawn Potter az amerikai Cleveland klinikai pszichológusa.
Tavasszal, ahogyan a napok hossza nő és egyre többet vannak az emberek a szabadban, úgy nő az energiájuk is. De az erkély muskátlival beültetését, vagy a fürdőszobai csempe fugáinak alapos tisztítását nem lehet csak az évszakok változásával magyarázni.
Sokaknak a takarítás és a rendszerezés egy megküzdési mechanizmus a stresszes mindennapok ellen – véli Potter.
Nagytakarítás = kontroll
Ismerős érzés, amikor a vizsgára kell tanulnod, vagy a home office-ban egy fontos projekt feladatot kell elkészíteni, de hirtelen fontossá válik a ruhásszekrény rendszerezése, vagy a sütő zsírtalanítása? Amsellem szerint sokaknak egy-egy megoldhatatlannak, vagy nyomasztónak tűnő élethelyzetben sokan a nagytakarításhoz fordulnak. Hogy miért?
Mert ha ugyan a frusztráló helyzet felett nem is, az otthonod kinézete felett kontrollt tudsz tartani.
Ez a típusú összeszedettség pedig segít abban, hogy az élet többi részével kapcsolatban is azt érezze az ember: igen, erre van hatásom, befolyásom.
A rendszeres porszívózás kiegyensúlyozottá tesz
A rituálék a kiegyensúlyozott élet alappillérei. Egy esztétikailag szép és tiszta környezet az elmédre is nyugtató hatással lesz.
„Ha rendezett környezetben ébred az ember, vagy munka után rendezett környezetbe tér haza, magát is sokkal összeszedettebbnek fogja érezni“- magyarázza Potter.
A rendezettség nyugtat és energizál
Ugye te is érezted már azt, hogy egy zsúfolt és rendezetlen hely sokszor fáraszt és lehúz, de egy tiszta és rendezett környezet motivál és energizál? Ez nagyban köszönhető annak, hogy a nagytakarítás után rögtön szemmel látható a változás. Így még inkább kiegyensúlyozottnak és tettre késznek érezhetjük magunkat, hiszen látszik, hogy a munkánknak van eredménye.
Ugyanakkor a rendetlenség hamar képes eszkalálódni: minél nagyobb a rendetlenség, annál kevésbé érezzük a motivációt arra, hogy rendet tegyünk. Így pedig nemcsak a tiszta és rendezett otthon képe úszik el hamar, hanem a derű és a motiváltság is.
Akárhogy is, az őrületes deep-cleaning ne vegye át a hatalmat feletted, de ha már minden reggel úgy ébredsz, hogy nincs mosatlan tányér a mosogatóban, akkor jó úton haladsz.
Forrás: Vogue, Cleveland Clinic
Főkép: Shutterstock