A háziasszonyok egyik legnagyobb decemberi dilemmája, hogy mikor kezdjenek bele a karácsony előtti takarításba. Sokan hiába tudjuk, hogy közeledik az év utolsó hónapja, s vele együtt az ünnepi időszak, hajlamosak vagyunk még december első napjaiban is csak könnyelműen legyinteni, mert „van még idő”.
Végül mindenki életében eljön az a decemberi reggel, amikor ráébred, hogy már nincs helye a halogatásnak.
Jómagam a díszítést még időben elkezdem. Nem nehéz, hiszen alig várom, hogy kitehessem a bejárati ajtóra a koszorút, vagy felügyeskedjem a plusz égősorokat az ablakokra. Előkerülnek a kis szakállas manók és tobozos dekorációk, de a takarítás, az más tészta.
Azt könnyű nem elkezdeni. Mert még túl korán van hozzá, addig még minden összekoszolódik, arra még nem vagyok felkészülve.
Egy jó tervvel és listával azonban minden bizonnyal könnyedén megoldhatjuk ezt is, és nem fogunk stresszelni a karácsonyi nagytakarítás miatt.
Mi a titok? Írjunk listát és tartsuk be az időpontokat
Az ünnepek előtti takarítás jellemzően két-három héttel karácsony előtt érdemes elkezdeni. Ez persze attól függ, hogy milyen feladatokat állítunk magunk elé. Ha van elég időnk a házimunkára, nem érezzük majd a decembert egy nagy rohanásnak, és tudunk időt szánni az olyan téli programokra is, mint a karácsonyi vásár, a korcsolyázás vagy éppen egy jól megérdemelt masszázs.
1.Tegyünk rendet. Banálisan hangzik, de a szokásos rendrakással és takarítással egy jó alapot biztosíthatunk a további teendők elvégzéséhez. Tegyünk mindent a helyére, legyen a házban rend, és igyekezzünk megtartani azt karácsonyig.
2. Készüljünk fel a vendégfogadásra. Már ha lesznek ottalvós vendégeink. Találjuk ki, hogy kit, hol és hogyan szállásolunk el. Vegyük elő a plusz matracokat, ágyneműket és törülközőket, takarítsuk ki a vendégszobát. Egy kis ünnepi dekorációval is kedveskedhetünk.
3. Takarítsuk ki a hálószobá(n)kat. Ez a helyiség a pihenés és a feltöltődés szentélye mindenki számára. Ügyeljünk arra, hogy ne hagyjuk mindenfelé a ruhákat, könyveket, gyújtsunk gyertyát és cseréljünk ágyneműt, mert megérdemeljük a tökéletes kikapcsolódást minden nap végén.
4. Jöhet a fürdőszoba. Ahogyan mi sem vizslatjuk nagyítóval mások fürdőkádját, úgy a vendégeink sem fogják ezt megtenni, de egy alapos nagytakarítás biztosan ráfér erre a helyiségre. Ne feledkezzünk meg az üvegfelületekről vagy a zuhanyfüggönyökről sem és a szőnyegekre is ráférhet egy mosás. A vendégek érkezése előtt mindenképp cseréljük ki a törülközőket.
5. A nappali sem maradhat ki. Ezt hagyjuk a karácsonyt megelőző hét elejére. Portalanítsunk, porszívózzunk, pucoljuk meg az ablakokat, mossuk ki a függönyöket, rendezzük el a könyveket. Öltöztessük ünnepi hangulatba a helyiséget, hiszen alighanem ez lesz az egyik központi helye a vendégfogadásnak.
6. Végül a konyha. Ahol a legtöbb varázslat történik (valószínűleg nemcsak karácsonykor, de akkor biztosan). Mielőtt belevágunk az ünnepi sütemények elkészítésébe, ne felejtsük el alaposan kitakarítani a helyiséget, különben esélyünk sem lesz pótolni azt. Töröljük le a polcokat, tegyünk rendet a hűtőben (itt amúgy is kell majd az extra tárhely), takarítsuk le a tűzhelyet, zsírtalanítsuk a sütőt. Ellenőrizzük az ünnepi étkészletet, mossuk ki a terítőt. Hogy az ünnep előtti napokban tényleg már csak az ételek elkészítésére kelljen odafigyelni.
Azonban fontos alapszabály: nem dől össze a karácsony akkor sem, ha elmarad a portörlés vagy nem mosunk kis minden függönyt….
A szívünk ragyogjon, minden mást hátrébb sorolhatunk.
Ha ezzel a szemlélettel közeledünk az ünnephez, egészen biztosan kevesebb stressz kavarog majd az ünnepünk körül.