Műfenyő vagy igazi fenyő? – november végétől sokakat foglalkoztat ez a kérdés. Melyikkel járunk jobban, illetve melyik a környezetbarát alternatíva? Cikkünkben ennek jártunk utána.
Nincs karácsony karácsonyfa nélkül – ebben mindannyian egyet értünk. A 20. század közepétől vált divatossá az igazi fenyőket mű társaikkal pótolni, az 1950-es években pedig a műanyag gyártásnak köszönhetően Amerikában végleg elterjedtek a PVC fenyők. Napjainkban jogosan tehetjük fel a kérdést: habár az otthont
belengő fenyőillat semmivel nem összehasonlítható,
mégis zöldebb és környezetkímélőbb egy műfenyő vásárlása, amit aztán éveken át tudunk használni?
A műfenyő előnye, hogy „tiszta” megoldás, tehát nem hullatja a tűleveleit. Szállítása és tárolása egyszerű, valamint hosszú élettartama miatt évekig használható. Azonban ne feledkezzünk meg a gyártásához szükséges energiáról és vegyszerekről, amelyek nem csak a környeztet, de az egészséget is károsítják. A PVC nem bomlik le, így hulladéként sokáig a környezetben marad. A műfenyőket leggyakrabban Kínában állítják elő, így nem csak gyártása, hanem szállítása is nagy ökológiai lábnyommal jár.
A Greendex.hu – Valódi vagy mű: melyik karácsonyfa a fenntarthatóbb? c. cikke szerint:
„Egy 180 cm magas műfenyő körülbelül 40 kg üvegházhatású gázkibocsátásért felelős, ami azt jelenti, hogy nagyjából 10 karácsonyon keresztül kell újra felhasználni ahhoz, hogy a környezeti hatása kisebb legyen, mintha minden évben valódi fát vásárolnánk. A műfenyők szén-dioxid-kibocsátásának mintegy kétharmadát a műanyag teszi ki, amelyből készülnek. Ha ilyet akarunk vásárolni, keressünk újrahasznosított anyagokból készültet, vagy ami még jobb, vegyünk használt, de jó állapotban lévő fát.” Vagyis nagyon is alapos megfontolást és sokféle szempont átgondolását igényli ez a kérdés.
Az igazi fenyő hátrányaként a tűleveleket szokták leggyakrabban említeni, illetve, hogy szállítása és kidobása macerás. Gyakran növényvédő szerekkel kezelik, ezeket azonban elkerülhetjük, ha helyi termelőktől vásárolunk, csökkentve az ökológiai lábnyomot is. Az örökzöldek természetes anyagként lebomlanak, vagy az ünnepek után biomassza és mulcs is készíthető belőlük. Aki egy kicsit is konyít ért a növényekhez, akkor jár el helyesen, ha cserepes fát vásárol, és aztán egész évben gondoskodik róla.
Így a fenyő nem egy, hanem nagyon sok évig szolgálhatja ZÖLDEN a család igényeit.
Milyen alternatív megoldások vannak ezen kívül? Léteznek már bérelhető karácsonyfák, melyeket az ünnepek után visszavisznek és újra telepítenek. Ha a hagyományoktól eltérően valami újat akarunk kipróbálni, akkor ne féljünk a DIY módszerektől sem: ötletes karácsonyfa készülhet faágakból, könyvekből vagy akár újrahasznosított anyagokból is!
Főkép: Shutterstock