Azt mondják, az a jó konyha, ahol mindig éles a kés, forró a levese a háziasszonynak, a házigazdának. A forró leves azonban még hagyján – bármit is értsünk alatta –, az éles kés megteremtése (na meg a késélezés) azonban kérdéseket vethet fel.
Például azt, hogyan lehet valakinek mindig éles a konyhakése, míg más folyton tompa élű késekkel vesződik. És valljuk be, életlen késsel még a krumplipucolás is kihívás. A hús szeletelése meg olyan próbatétel lehet, amibe biztos beletörik bárki bicskája – akarjuk írni – kése, ha azt nem élezte meg egy gondos kéz.
Mert ez a titok: nem kell hónapokig halogatni és a végén köszörűshöz cipelni a késeket, remek módszerek, eszközök vannak otthoni is a kés élesítésére.
Mielőtt bárki azt gondolná, hogy „lám, valaki újra feltalálta a spanyolviaszt”, nem erről van szó, de valószínűleg e pillanatban is életlen késsel hadakozik sok-sok ezer ember, és nem jut eszébe beszerezni azokat az eszközöket, amelyek orvosolni tudnák ezt a problémát. Mi inkább segíteni szeretnénk, hisz mi is jártunk ilyen cipőben.
Többféle eszköz is szóba jöhet tehát a kés élezésénél, például az acél, a köszörű, akár speciális késélező kéziszerszámok is, de mi most a fenőkövet szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani.
Itt a szerkesztőségben ugyanis, egy mini felmérés során
mindannyian a fenőkőre szavaztunk,
mint a legkézenfekvőbb eszközre. Kicsi, veszélytelen (szemben a köszörűvel) és meglepő gyorsan lehet vele élt varázsolni a legelhanyagoltabb késünkre is. Lehet, hogy venni se kell egy újat, ha esetleg a nagypapa régi fenőköve megvan még a régi holmik között.
Mik a legfontosabb szempontok a fenőköves késélezés során?
A kés élezésének hatékonyságát alapvetően befolyásolja a kés minősége.
Minél magasabb minőségű a kés, annál tovább tart, annál finomabb az élezési folyamat, cserébe garantáltan tartósabb lesz az eredmény.
Hosszabb ideig lesz éles a késünk. Egy gyengébb minőségű késélezési folyamat lazább, gyorsabb, azonban bármilyen ügyesek is vagyunk, tartós eredményt nem remélhetünk. Éles lesz a késünk így is-úgy is, viszont a gyengébb anyagú kés esetén sajnos gyakrabban kell előkapnunk a fenőkövet a fiókból.
A fenőkövek, – akár a körömreszelők – a legtöbbször kétoldalasak: egy durvább és egy finomabb szemcsés felülettel rendelkeznek. Fontos, hogy a fenőkő felülete makulátlan, sérülésmentes legyen, ugyanis a legkisebb karcolás is befolyásolja az élezés hatékonyságát. Szerencsére a fenőkövet fenőkővel szépen elő lehet készíteni, egymással jól csiszolhatóak.
Extra tipp a fenőkövek tárolásához: egyenként csomagoljuk be egy puha textilbe vagy akár egy régi pólóból vart kis zsákba, hogy ne sérüljön a kő felülete.
Fotó: Pexels
Mire figyeljünk az késélezésnél?
Például a kés pengéjének dőlésszögére – fontos, hogy a kés felfeküdjön a fenőkőre. A legtöbb esetben elegendő a finomabb szemcsés felületet használni, de lehet olyan tompa, annyira elhasználódott a penge, hogy bizony szerepet kap majd a durvább felület is.
Extra tipp a késélezéshez: Használat előtt a fenőkövet pár órára áztassuk be vízbe – legyen nedves már a kezdésnél, de az élezési folyamat közben többször is tegyük vízbe egy pár pillanatra erejéig.
Mennyi ideig tartson a késélezés?
Fájni fog, amit írunk, de mindkét oldalon legalább 10-15 percig dolgozni kell a pengén, hogy igazán éles legyen a késünk. Végül, utolsó lépésként – ha van otthon, vagy a nagypapa régebbi eszközei között – egy bőrszíj segítségével polírozzuk át a pengét. Így lesz igazán éles és szép a késünk.
Extra tipp: Ne felejtsük el párunkat, családtagjainkat figyelmeztetni, hogy ÉLES a kés.
Természetesen a késsel mindig csínján kell bánni, de élezés után különösen, mert ha belejövünk a késélezésbe, késünk olyan lesz, mint a borotva – veszélyes lehet.
Kiemelt kép: Pexels