Elérkeztünk és el is hagytuk január 6-ot, amivel véget ért a karácsonyi ünnepkör. Ami egyúttal azt is jelenti, hogy ideje lebontani a karácsony fát – persze, ha szeretnéd vagy nagyon hullik a fa. De hogyan ne legyen komplett káosz a lakásból a karácsonyfa lebontása közben?
1. Szedd le a díszeket
Kezdd a díszek eltávolításával, hogy nehogy sérüljenek a fa mozgatása közben. Ha tudod, a tetején lévőket szedd le először és úgy haladj lefelé.
Érdemes a díszeket tematikusan dobozokba rendezni, így könnyebb dolgod lesz jövőre: tedd külön a gömböket, a törékenyeket, a masnikat vagy szalagokat, égőket, és mindegyikre írd rá, mit találsz benne.
Ezért hálás leszel magadnak a következő évben.
2. Indulhat a fa lebontása
Ha minden dísz biztonságba került,
teríts le egy régi függönyt vagy terítőt a fa alá, így a lepotyogó tűleveleket könnyebben össze tudod szedni.
(Ha nagyon potyognak, akkor ezt már a dísz levétel előtt is megteheted.) Ha nagy a fád, metszőollóval vagdosd le az ágakat, és gyűjtsd egy vödörbe vagy zacskóba, amiben majd leviszed a lakásból. Ha úgy érzed, picit meg is rázogathatod a fát, hogy azok a tűlevelek, amik amúgy is leghullanának, még itt, a terítőn essenek le, és ne potyogtasd vele végig a lakást. Így, miután a fát kivitted, nincs más dolgod, mint összefogni a terítőt, és a kukába szórni a benne összegyűlt tűleveleket. Hidd el, időt, energiát spórolsz magadnak.
3. Vidd ki a lakásból
Vidd ki a lakásból a fát:
az elszállításuk általában vízkereszt napján vagy másnapján kezdődnek,
de érdemes tájékozódni az önkormányzat honlapján, melyik városra milyen szabályok vonatkoznak.
4. Védjük a környezetet!
Ha kertes házban élsz, akkor a fenyőt fel is tudod használni:
a tűleveleket használhatod talajtakarásra, savasabbá teheted a talajt a növények alatt, megakadályozhatod a talajeróziót, a földi kártevőket is távol tarthatod kertedtől, de gyújtóst, takarítószert, olajat vagy füstölőt is készíthetsz belőle
– utóbbi kettőt akkor is meg tudod tenni, ha lakásban élsz. Nézz utána, keress ötleteket és recepteket, hogy minél tovább „éljen” a fenyő és minél inkább felhasználhasd.
A lényeg minden esetben, hogy ne dönts azonnal, ne akarj minél gyorsabban megszabadulni tőle, ugyanis ha végig gondolod a lehetőségeket, megannyi a szemed elé kerülhet, amelyekkel nem csak környezetvédelmi – és fenntarthatósági lépéseket teszel, de megkönnyítheted a saját dolgod is.
A fenyő szebbé tette az ünneped, otthonod dísze volt, törekedj arra, hogy minden ízében felhasználd és kihasználd azt, hogy hozzád került. Tiszteld a fákat, tiszteld a természetet! Végtére is így tiszteled saját magadat is.
Főkép: Shutterstock