A légszennyezés nem csak a zsúfolt városok utcáin jelent valós veszélyt. A kívülről beszűrődő szmog mellett a levegőben keringő poratkák ürüléke, de még a főzés során keletkező gázok is okozhatnak panaszokat zárt terekben. Mutatjuk, mire figyelj és hogyan küzdj a káros hatások ellen.
Fotó: dyson.hu
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) szerint 2015-ben a városokban élő európaiak nagyjából 25%-a volt kitéve az Unióban megengedett mértéket meghaladó kültéren tapasztalható légszennyezőanyag-szintnek. Akár 96%-uk esetében pedig a WHO által már egyenesen az egészségre károsnak minősített szintről volt szó.
Beltéri légszennyezés, levegőminőség romlás – ezekre a tényezőkre figyelj
A légszennyezés káros hatásaitól ugyanakkor otthonunk falai között sem vagyunk teljesen védettek. A koronavírus járvány felhívta a figyelmet a vírusok és baktériumok zárt térben való terjedésére, a belső terek levegőminőségét azonban jóval több tényező befolyásolja. A Dyson légtisztító berendezéseket tervező szakemberei szerint a következőkre érdemes odafigyelni.
Penészgomba
A penészgombák megjelenése különösen a téli időszakban jellemző. Régebbi építésű házakban a hiányos szigetelés, vizesedő falak, míg az újépítésű házak esetében gyakran épp az ellenkezője: a ház „túlszigeteltsége” teremt ideális környezetet a penészgombáknak.
A benti teregetés és ritkább szellőztetés párásítja a benti levegőt, ami szintén hozzájárulhat a gombák megtelepedéséhez. A penészgombák egyes fajtái, illetve a levegőben szétszóródó spóráik számos betegséget okozhatnak – ezek asztmás tünetek mellett, vagy legyengült immunrendszerrel különösen veszélyesek lehetnek.
Fotó: dyson.hu
Poratka ürülék és pollenek
Az allergiával küzdők főként tavasszal és nyáron saját bőrükön érezhetik milyen panaszokat okozhatnak a levegőben szálló pollenek. Az allergia meglepőbb, de nem kevésbé kellemetlen kiváltó oka lehet a poratkák nagyon apró méretűre töredezett ürüléke is, amik szintén hozzájárulnak a beltéri légszennyezéshez.
Légszennyezés kívül-belül – avagy a szmog nem áll meg a küszöbön
A légszennyezettséget nem véletlenül nevezik „csendes gyilkosnak” is: a WHO adatai szerint a világon nagyjából évi 7 millióra tehető a légszennyezés miatti korai halálozások száma, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint pedig Magyarországon évi több mint tízezer idő előtti elhalálozás kötődhet a légszennyezettséghez.
Arról ugyanakkor kevesebb szó esik, hogy a kültéri légszennyezés a lakások, szobák levegőminőségre is hatással van. Az – egyébként szükséges! – szellőztetéskor ugyanis a kinti levegőben szálló por mindenképp bekerül a szobába, ás rontja annak levegőminőségét.
Hát már főzni sem biztonságos?
Főzés közben megnőhet a nitrogén-oxidok koncentrációja a levegőben, amely sajnos szintén rontja a levegő minőségét és légúti panaszokat is okozhat. Ez legtöbbször a gáztűzhellyel rendelkező lakásokban lehet problémás. A kárpitokba, textilekbe beleivódó ételszag inkább csak kellemetlen, viszont ilyen esetben is fontos, hogy a levegő cserélődni tudjon.
A beltéri légszennyezés legmeglepőbb oka: a formaldehid
A rákkeltő anyagként is ismert formaldehidet igen gyakran használják bútorok, fapadlók ragasztó anyagában, de megtalálható préselt faipari termékekben is. A formaldehid illékony szerves vegyület, vagyis szobahőmérsékleten gázzá alakul és a lakás levegőjébe jut. Vannak, akik kimondottan érzékenyek erre az anyagra, de a folyamatos érintkezés bárkinél okozhat egészségügyi problémákat.
Hogyan válassz légtisztító berendezést?
Fotó: dyson.hu
Az otthoni levegő egészségesebbé tétele érdekében Magyarországon is egyre többen döntenek légtisztító berendezés használata mellett. Könnyű elveszni ugyanakkor a széles kínálatban, ezért nézzük milyen tényezőkre figyelj a választásnál!
A készülék legfontosabb része a szűrőrendszere, ez határozza meg ugyanis, hogy milyen, mekkora és mennyi részecskét lesz képes a levegőből eltávolítani. Nem kevésbé fontos, hogy a szűrű jól szigetelt legyen, és a légáramlás ne tudja megkerülni.
Jó választás, ha a készülék kettős szűrőrendszerrel van felszerelve: részecskeszűrővel és aktív szénszűrővel. A HEPA, esetleg más fajtájú részecskeszűrők eltávolítják a szennyező anyagokat és az allergéneket, mint például a por vagy a pollen, míg az aktív szénszűrő az illékony vegyületeket és gázokat nyeli el. Érdemes még arra is figyelni, hogy a készülék rendelkezik-e ventillátor funkcióval. Ennek segítségével ugyanis a megtisztított levegőt az egész szobában körbe tudjuk keringtetni.
Főkép: dyson.hu