Egy 2018-as amerikai felmérés szerint a megkérdezettek több mint 60%-a csaknem hat órát tölt hetente takarítással. Ugyan a modern háztartási gépek nagyban megkönnyítik az otthoni takarítás menetét, de azzal is sokat tehetünk, ha nem kampányszerűen, tömbösítve kezdünk a heti „kosztermelés” eltüntetésének, hanem átgondoltan és tervezetten tartjuk fenn otthonunk tisztaságát.
Otthoni takarítás csak ésszel
- Porszívózzunk röviden, de gyakran! A rendszeres – akár napi – porszívózás otthonunk nagy forgalmú részein segít megakadályozni a szennyeződések felhalmozódását és lerakódását. Ha erre figyelünk, akkor sokkal gyorsabban végezhetünk a heti nagytakarítással Ilyen nagy forgalmú helyiség sok családnál a konyha vagy éppen a nappali, ahol mivel gyakran és hosszan megfordulunk rengeteg szennyeződés, kosz, morzsa és hajszál gyűlhet össze.
- Legyen egy bejáratott rutinunk! Nemcsak a portalanításra igaz, hogy sok kicsi sokra megy. Egy bejáratott esti vagy reggeli rendrakási-takarítási rutin nagyban segíti azt, hogy ne kelljen hétvégén órákat ezzel foglalkoznunk. A hálószoba például sokkal rendezettebnek tűnik attól, ha reggel gyorsan beágyazunk, a nappalink vagy a dolgozó sarkunk pedig attól, ha a nap végén a mosogatóba tesszük az ott használt piszkos csészéket, tányérokat.
- Fontos felmosni, de nem mindegy, hogy hogyan! A felmosás a takarítás egyik kulcsmozzanata, melynek során eltávolítjuk a padlón lévő apró, mikroszkopikus szennyeződéseket, kórokozókat. Ezért nem mindegy, hogy milyen technikával dolgozunk. Bár dupla munkának tűnhet, mindig alaposan portalanítsunk felmosás előtt – ugyanis ha enélkül állunk neki a nedves tisztításnak, akkor a por a padlóra kenődhet. Így pedig nemhogy tisztább, hanem akár piszkosabb felületet hagyunk magunk után az otthoni takarítás során.
- Gondoljuk át, és kezdjük fentről! Talán magától értetődő, de egy emlékeztetőt megér, hogy a portalanítás során mindig a magasabb felületek felől haladjunk lefelé. Kezdjük a csillárokkal, karnisokkal, szekrénytetőkkel, magasan lévő polcokkal és innen haladva jussunk el a padlóig. Így sokkal hatékonyabbak lehetünk, és rengeteg plusz munkát is megspórolunk magunknak.
- Ha pár pillanat, csináljuk meg azonnal! A kiömlött almalevet vagy kávét törüljük fel azonnal, ahogy a szőnyeget is tisztítsuk meg a rámorzsálódott süteménytől. Ha valami a szemétbe való azt dobjuk ki, ha pedig valamit elővettünk azt tegyük vissza a helyére. Ezek a magától értetődőnek tűnő apróságok nemcsak sokat számítanak a rendezett otthoni környezet fenntartásában, de hosszabb távon rengeteg időt és energiát is spórolunk velük az otthoni takarítás rutinjában.
Találjuk meg azt a „takarítótársat”, ami leginkább megfelel nekünk
Otthonunk tisztaságának fenntartását nagyban segíti, ha az igényeinknek megfelelő eszközöket választjuk hozzá. Porszívónk esetében például fontos, hogy amit felszívunk vele, az a készülékben is maradjon. Ezért, ha tehetjük mindenképp olyan modellt válasszunk, ami több szintű, zárt szűrőrendszerrel rendelkezik, így biztosítva azt, hogy csak egészen minimális mennyiségű por jusson vissza a levegőbe – tanácsolják a Dyson mérnökei.
Nagy könnyebbséget jelenthet – főként a napi, „fenntartó” takarításnál – az is, ha a porszívó vezeték nélkül működik. Így csak le kell azt venni a dokkolójáról, és sokkal mobilabbak is vagyunk: nem kell egyik konnektorból a másikba dugdosnunk a vezetéket.
Válasszunk okosan a modern kiegészítők közül!
Mérjük fel az esetleges „speciális” igényeinket is: van kisállat a háztartásban, vagy éppen sok a hosszú hajú családtag? Sok szőnyegünk és lakástextilünk van? Van porallergiás a családban, így a matracok tisztítása például kiemelt fontosságú? Szeretjük magunk takarítani az autónkat? Számos porszívót már olyan kiegészítőkkel – például speciális kárpittisztító fejjel autó, bútor vagy matrac tisztításhoz – vásárolhatunk meg, melyek nagy segítségünkre lehetnek ezeknek a problémáknak a megoldásában.
Csináljuk, amíg rutinná nem válik!
Az, hogy ha minden nap teszünk valamit otthonunk tisztaságának megőrzéséért nemcsak azt fogja jelenteni, hogy nem kell az egész hétvégét takarítással tölteni: a közérzetünk is sokat javulhat általa. Ha kitartóan gyakoroljuk ezeket az apró dolgokat, akkor pedig nagyon gyorsan szokássá válnak, és a rendezett környezet fenntartása szinte magától, erőfeszítések nélkül fog menni.
Főkép: Dyson