A rendrakás nem ördöngösség, de a rendszerezés – mint a legtöbb dolog – számos buktatót rejt magában. Segítünk elkerülni ezeket.
1.Nem a jelen pillanatot nézed
Csak olyan holmikat akarsz megtartani, amikbe majd belefogysz. Ezért ha kinyitod a szekrényedet, alig van mit felvenned, hiszen méretben még nem stimmelnek az ott lévő darabok.
Ezt tedd helyette: Mindig az épp aktuális méretednek megfelelő cuccokat tartsd a szekrényben, így a reggeli öltözködéssel pikk-pakk kész leszel. Amit pedig hamarosan újra hordhatsz, tedd külön dobozba – nevezheted inspirációs doboznak is –, és írj rá magadnak motiváló üzenetet. Hajrá!
2. Csapongsz a helyiségek közt
Elkezded rendbe tenni a konyhát, de közben eszedbe jut valami, amit a szobában kellene megcsinálni. Közben beszaladsz a fürdőbe, mert a polcot még nem fejezted be.
Ezt tedd helyette: Fókuszálj egyszerre csak egy helyiségre, azt is bontsd kisebb részekre – például hálószoba, azon belül gardróbszekrény, könyvespolc, ágyneműtartó és éjjeliszekrény. Csak akkor menj másik helyiségbe rendszerezni, ha itt már mindegyikkel megvagy.
3. Minimalizmus helyett „mindenütt doboz”
Eldöntötted, hogy a minimalizmus útjára lépsz, de nem egyszerűsödnek a dolgok és nem csökken a cucc az otthonodban. Sőt, egyre több a doboz, és nő a káosz.
Ezt tedd helyette: Gondold át, milyen tárgyakra van tényleg szükséged. Ebben is haladj helyiségről helyiségre. Írhatsz egy listát is, ha úgy jobban átlátod. Ennek megfelelően nézd át és szortírozd, amid van. Ha egyedül nem megy, kérd egy profi rendszerező segítségét, aki egy lényeglátó megbeszélés után segít úrrá lenni a káoszon. Ha már megvan, minek kell mennie, tűzz ki egy ésszerű határidőt (például a következő hónap első napja), ameddig a dobozoknak menniük kell. Tartalmukat eladhatod, vagy számos helyen leadhatod jótékony célra.
4. Másokat helyezel előtérbe
Átpakoltad a gyerekek szekrényét, kiválogattad és összehajtottad a párod ruháit, de a saját cuccaidra már nincs erőd? Nem csodáljuk! Ha egy ember pakol mindenki helyett, pláne egy nagy családban, ez nemcsak hogy sokáig tart, de nagyon fárasztó is számára.
Ezt tedd helyette: Legyen a rendszerezés csapatmunka! Nézze át mindenki a saját holmiját, és legfeljebb csak a kicsiknek segíts egy rendszer szerint elrendezni a ruhákat, játékokat, könyveket. Rendezhettek versenyt is, hogy ki tud szebben polcot rendezgetni, ruhákat hajtogatni, vagy ki nézi át előbb az ágyneműtartójába rejtett kincseket. Így biztos, hogy nem dolgozol mások helyett, és a saját cuccaidra is marad időd, energiád. Nem mellesleg még jó móka is lehet a rendszerezés a családnak!
Fotó: Shutterstock