A zero waste (tükörfordításban nulla hulladék) az egyik legfontosabb környezetvédelmi mozgalom, amely azt tűzte ki céljául, hogy a lehető legkevesebb hulladékot termeljük, ezzel védve a bolygót. A mozgalom gyakorlati része, szinte bármely területen alkalmazható, így természetesen a háztartásban is.

A vegyszerek és tisztítószerek java része káros az egészségre és a környezetre is. Azontúl, hogy a benne lévő anyagok ártalmasak, műanyag csomagolásuk is tovább növeli ökológiai lábnyomunkat. Szerencsére egyre többen válnak tudatossá számos területen, így nem csak ételeink, ruháink vagy kozmetikai termékeink lehetnek környezetbarátok, hanem tisztítószereink is.
A jó hír pedig ahhoz, hogy ezért még csak súlyos összegeket sem kell kiadnunk, mert a legtöbbjük filléres hozzávalókból elkészíthető vagy akár nálad is ott lapul valamelyik szekrényben.
Lássuk milyen alternatívák vannak, ha szeretnénk a vegyszereknek búcsút mondani!
Ecet: Az ecet olcsó, környezetbarát és rendkívül univerzális tisztítószer, így jó, ha mindig van otthon egy flakonnal. Vízkőoldásban verhetetlen, de használhatod zsíros felületek tisztítására, ablakpucolásra vagy akár hűtő szagtalanítására is. Mosáshoz is ajánlatos egy kevés ecetet használni, a ruhák ragyogóak lesznek (nem, nem lesz ecet szaguk) és a mosógépet is tisztán tartja. Vigyázz azonban, nagy mennyiségben roncsolhatja a mosógép gumitömítését!
Citromsav: Ha eddig csak szörpkészítéshez használtad, akkor ideje bevetned a takarításban is. A citromsav a szódabikarbónához hasonlóan remekül elbánik a vízkővel, de sokkal gyengédebb hatású, például kávéfőzők tisztításához kifejezetten ajánlott. Használhatod öblítő helyett is, de folttisztításra is alkalmas.

Mosószóda: Én minden alkalommal citromsavas, mosószódás oldatba áztatom a fehér színű ruhákat és azóta nem hiszek egyetlenegy fehérítő reklámjának sem! A mosószóda, vagy közismertebb nevén sziksó, remek barátod lehet, ha a környezetbarát mosás mellett döntesz. Mosogatásra és csempepucolásra is alkalmas, de leginkább a fehérítés és az áztatás az ő terepe. Színes ruhákhoz mosószappannal vagy mosódióval kombinálva használd, mert a színeket könnyen kifakíthatja!
+1: illóolajok: ha a fenti zero waste tisztítószerek mellé bátran kísérletezhetsz illóolajokkal, amelyek nem csak kellemesek, hanem ugyanúgy tisztító és fertőtlenítő hatásúak. Próbáld ki a levendulát, citromfüvet vagy kamillát!
A fent említett anyagok használata még hasznosabb a környezet számára, ha üvegedényekbe vagy újrahasznosított dobozokba tárolod őket. Így nem kell sok pénzt kiadnod drága takarítószerekre, hiszen nagy mennyiségben, olcsón is megvásárolhatóak és mindig kéznél lesznek, ah szükséged van rájuk.
A zero waste tisztítás nemcsak a bolygónk védelmét segíti, hanem a saját egészségünkre is pozitív hatással van. Kis lépésekkel is sokat tehetünk egy tisztább, fenntarthatóbb jövőért.
Főkép: Shutterstock